Reklama
3.8 C
Czech
Úterý 17. března 2026
ZprávyThe Guardian: Putin a jeho spřátelené hollywoodské hvězdy

The Guardian: Putin a jeho spřátelené hollywoodské hvězdy

S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se kdysi bez problémů přátelily některé z největších hollywoodských hvězd – od Leonarda DiCapria až po Stevena Seagala. Cítí se teď, když Rusko podniklo invazi na Ukrajinu, všichni provinile? Ne tak úplně, píše list The Guardian.

Byl to jeden z těch bizarních okamžiků, kdy se nevinná zábava prolnula s chodem dějin. Vladimir Putin v roce 2010 vystoupil s písní Blueberry Hill na charitativní akci pro děti v Petrohradě, zatímco mu nadšeně tleskal dav celebrit – včetně Sharon Stoneové, Kevina Costnera, Goldie Hawnové, Gérarda Depardieua či Moniky Bellucciové. Když politik zanotoval první slova písně – „I Found My Thrill“ – nevypadalo to, že by si někdo z nich vzpomněl na invazi do Gruzie nebo na otravu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka.

Hosté této události se na konci února, kdy Putin nemilosrdně udeřil na Ukrajinu, museli cítit hloupě, možná i zahanbeně. Nebyli ale jedinými západními celebritami, které ruskému státníkovi projevily náklonnost. Na jejich obranu nutno podotknout, že jejich účast na akci zajistil producent, který později uvedl, že o Putinově vystoupení neměl předem tušení.

Podporu obléhané Ukrajině nyní vyjadřují hvězdy jako Angelina Jolie či Sean Penn a Mark Ruffalo. Hollywood se ošívá při vzpomínce na časy, kdy se ukázat na veřejnosti s Putinem nebylo absolutně nepřijatelné. V polovině první dekády nového tisíciletí Putin teprve uždiboval z několika bývalých sovětských území a ze světa bylo sprovozeno pouze několik méně známých disidentů – nic, co by trápilo čtenáře amerických lifestylových magazínů.

Putinův macho obraz proto mohl podpořit v roce 2007 Jean-Claude Van Damme na MMA akci v Petrohradu, zatímco Leonardo DiCaprio si s politikem a spolu-milovníkem kočkovitých šelem zanotoval na summitu za ochranu velkých koček v roce 2010.

Putin, kterého mezitím dostihla kritika za agresi proti Čečensku a Gruzii a okolo jeho státních orgánů se začalo vznášet podezření ze zabití Litviněnka a novinářky Anny Politkovské, potřeboval jen mezinárodní legitimitu. Focení s velkými hvězdami a pokusy o vstup do nejexkluzivnějších kruhů globální masové zábavy pomohly normalizovat jeho nevyzpytatelný stát v očích světa.

Alespoň si to ruský státník myslel. Když v roce 2014 anektoval Krymský poloostrov a bylo zřejmé, že se svého místa v čele Ruska jen tak nevzdá, Hollywood začal být ostýchavý. Prezident se totiž se svými machiavelistickými geopolitickými plány a podezřelými úmrtími svých kritiků začal čím dál tím více podobat bondovskému padouchovi. Jeho rostoucí odpadlický status ale některé filmové hvězdy neodradil. Nejenom Depardieua, ale i Mickeyho Rourka či Stevena Seagala. Naopak, tyto poněkud kožené ikony vypadaly, že ho aktivně přijímají.

Tyto muže The Guardian řadí do tábora užitečných idiotů. Depardieu v roce 2013 přijal ruské občanství a spolu s ním také osvěžující 13procentní daň. Tehdy kritizoval francouzskou vládu a její plány na zvýšení daně pro lidi s nejvyššími příjmy. Rusko v otevřeném dopise nazval „velkou demokracií“. Na filmovém festivalu v Litvě o rok později Ukrajinu prohlásil za část Ruska. Když se přes ukrajinsko-ruské hranice letos začaly valit tanky, Depardieu prohlásil, že je proti této „bratrovražedné válce“.

Rourkeho ruská anexe Krymu nijak nezasáhla; Putina v roce 2014 označil za opravdového gentlemana a v Moskvě si pořídil tričko se státníkovou podobiznou. „Párkrát jsem ho potkal a byl to opravdu pohodový, běžný chlap, díval se mi zpříma do očí,“ řekl stanici Sky News.

Seagal se ani nesnaží svůj obraz ve světle přátelství s Ruskem vylepšit. Se získáním ruského občanství v roce 2016 označil anexi Krymského poloostrova za „opravdu rozumnou“ a Putina nazval „jedním z největších světových žijících lídrů“. Zatímco jeho kamarád ničí zbytek Ukrajiny, Seagal svou podporu umírnil jen maličko. „Rusko a Ukrajinu vnímám jako jednu rodinu a opravdu věřím, že obě země ke vzájemnému konfliktu vyprovokovala třetí strana, která utrácí velké peníze za propagandu,“ řekl stanici Fox News.

Reklama

Doporučujeme

Při požáru v indické státní nemocnici zemřelo deset pacientů

Při požáru v traumatologickém centru státní nemocnice ve východoindickém státě Uríša zemřelo deset pacientů. Dalších jedenáct členů zdravotnického personálu utrpělo popáleniny při snaze zachránit hospitalizované a nyní se léčí v nemocnici.

Američané potichu instalují malé solární panely a snižují účty za elektřinu

Rostoucí ceny elektřiny nutí Američany hledat nové způsoby, jak ušetřit. Stále více lidí proto instaluje malé solární panely, které stačí zapojit do běžné zásuvky. Technologie je levná, jednoduchá a rychle se šíří, i když pravidla zatím zaostávají.

Útoky v Emirátech zasáhly přístav i letiště

Írán v pondělí znovu udeřil na infrastrukturu ve Spojených arabských emirátech. Terčem se stalo mezinárodní letiště v Dubaji i přístavní a průmyslová zóna ve Fudžajře, která patří k nejdůležitějším ropným uzlům v regionu. Útoky znovu zvýšily napětí kolem dopravy ropy i leteckého provozu v Perském zálivu.

Meta zvažuje propouštění až pětiny zaměstnanců

Společnost Meta zvažuje rozsáhlé propouštění, které by mohlo postihnout až 20 procent jejích zaměstnanců. Společnost doufá, že tím uvolní prostředky pro masivní investice do umělé inteligence a zároveň dokáže, že tyto nové nástroje již nejsou jen nákladným experimentem, ale začínají měnit každodenní provoz velkých technologických firem.

Biatlon v Otepää poznamenal chaos na střelnici

Světový pohár v biatlonu v estonském Otepää nabídl víc zmatků než radosti. Francouzští favorité přišli ve štafetě smíšených dvojic o výsledek po hrubé chybě Émiliena Jacquelina a česká reprezentantka Tereza Voborníková se v jiném závodě dostala do kuriózní situace, kdy se na střelnici přela se soupeřkou o vlastní stav. Oba momenty znovu otevřely debatu o tom, jak velký chaos letos na střelnici panoval.

Izrael zahájil další vlnu úderů proti Íránů, útočil v Teheránu, Šírázu a Tabrízu

Izraelské letectvo dnes zahájilo další vlnu rozsáhlých vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v hlavním městě Teheránu, v Šírázu na jihu a Tabrízu na severozápadě země. Informují o tom agentury s odvoláním na sdělení izraelských ozbrojených sil. Podle agentury AFP se v centru íránské metropole ozývaly výbuchy.

KOMENTÁŘ: Ropa zkrátka poteče jinudy. Jak blokáda Hormuzského průlivu nutí k improvizaci

Íránská armáda zašpuntovala Hormuzský průliv a ohrožuje každou obchodní loď, která by plavbu námořní soutěskou volila. Už potřetí během posledních pěti let tak musejí obchodní společnosti zásadním způsobem upravovat logistické plány. Aktuální krize ukazuje, že alternativ se vždy najde dost.

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, prohlásil Trump

Kuba si přeje uzavřít dohodu se Spojenými státy, tvrdí americký prezident Donald Trump. Washington podle něj dohodu s Havanou buď brzy uzavře, nebo udělá to, co považuje za nezbytné. Nejprve se však USA vypořádají s Íránem. Šéf Bílého domu to podle tiskových agentur v neděli řekl novinářům na palubě prezidentského speciálu Air Force One. Trump v posledních týdnech vyjádřil přesvědčení, že kubánská vláda brzy padne.

EU bude jednat o tom, jak udržet Hormuzský průliv otevřený

Členské státy Evropské unie prodiskutují, co může evropská strana udělat pro to, aby zůstal Hormuzský průliv otevřený pro mezinárodní lodní dopravu. Před dnešním zasedáním ministrů zahraničí zemí EU to podle agentury Reuters v Bruselu řekla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.

Goldman Sachs: Válka s Íránem nezpůsobí krizi jako covid nebo konflikt na Ukrajině

Po americko-izraelském úderu na Írán prudce vzrostly ceny ropy a zemního plynu. Konflikt vyvolal obavy z recese globální ekonomiky a stagflace. Odborníci srovnávají současnou krizi s tou, kterou rozpoutala válka na Ukrajině v roce 2022. Podle expertů ze společnosti Goldman Sachs ale blízkovýchodní konflikt nezpůsobí srovnatelnou světovou krizi. Spíše povede ke krátkodobým šokům v cenách ropy.

Americké letouny zasáhly vojenské cíle na jihovýchodě Íránu

Americké bojové letouny údajně zasáhly vojenské objekty na hoře nedaleko zóny volného obchodu v Čáhbaháru na jihovýchodě Íránu, uvádí televize Al-Džazíra s odvoláním na perský servis stanice Voice of America. V Čáhbaháru je důležitý námořní přístav.

Hútíové hrozí zablokováním průlivu Bab al-Mandab

Situace na Blízkém východě dál eskaluje. Jemenští Hútíové pohrozili zablokováním průlivu Bab al-Mandab (Brána nářků), klíčové vodní cesty mezi Rudým mořem a Adenským zálivem. Pokud by tak učinili, narušili by dopravu mezi Evropou a Asií přes Suezský průplav. To by ovlivnilo mezinárodní obchod i dodávky ropy a zemního plynu.

Ukrajina podnikla velký dronový útok na Moskvu, na jihu Ruska hoří zásobník ropy

Ukrajina v noci na dnešek podnikla rozsáhlý vzdušný útok na Moskvu. Ruská protivzdušná obrana podle ministerstva obrany zničila nad metropolí a jejím okolím 53 dronů. Na jihu Ruska vznikl požár po útoku dronu zásobník ropy, informovaly místní úřady. Na Kyjev dnes ráno útočily ruské drony, v Charkově je po ruském útoku jeden zraněný.

Trump žádá státy o pomoc při ochraně Hormuzského průlivu

Válka mezi USA, Izraelem a Íránem dál otřásá Blízkým východem i světovou ekonomikou. Írán prakticky zablokoval Hormuzský průliv, kudy běžně proudí pětina světové ropy. Americký prezident Donald Trump proto vyzval další státy, aby poslaly válečné lodě a pomohly obnovit bezpečný průjezd tankerů.

Saharský prach míří do Evropy a může přinést krvavý déšť

Velký oblak prachu ze Sahary postupuje nad západní Evropu. Meteorologové očekávají zakalené nebe, zhoršenou kvalitu ovzduší i takzvaný krvavý déšť. Fenomén známý jako La Calima pravidelně připomíná, jak úzce je evropské počasí propojené s africkými pouštěmi.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama