menu

-2.6 C
Czech
Úterý 23. dubna 2024

V gruzínském parlamentu vypukla rvačka kvůli kontroverznímu návrhu zákona

V gruzínském parlamentu vypukla v pondělí rvačka kvůli kontroverznímu návrhu legislativy o „zahraničních agentech“, kterou kritizují západní státy i gruzínská veřejnost. Opoziční poslanec Aleko Elisašvili nečekaně udeřil pěstí do obličeje Mamuku Mdinaradzeho, lídra vládnoucí strany Gruzínský sen.

Hongkong schválil první spotová ETF na bitcoin a ether

Hongkong v pondělí schválil žádosti několika spotových burzovně obchodovaných fondů pro bitcoin a ether, čímž tento region pokračuje ve své snaze stát se kryptocentrem.

The Guardian: Jak zažíváme chlad a jak se při energetické krizi zahřát

Sledujte nás na sítích

Kvůli vysokým cenám energií si mnozí z nás raději pořádně rozmyslí, zda v zimních měsících zapnout topení. List The Guardian popsal, jak lidské tělo funguje při chladu a zda proti mrazu pomáhá nosit čepici nebo pít alkohol.

Lidé jsou spolu s ostatními savci a ptáky teplokrevní. K udržení stálé vnitřní tělesné teploty mezi 37 a 37,5 stupně Celsia používáme termoregulaci. Když se změní vnější prostředí, tělo „zahájí řadu fyziologických reakcí, včetně snížení teploty tkání – kůže, krve a svalů“, uvedl fyziolog Joseph Costello z univerzity v jihoanglickém Portsmouthu.

„Pokud jsme (nízké teplotě) vystavení dlouhodobě, můžeme také pozorovat snížení vnitřní teploty,“ dodal Costello.

Termoregulaci řídí hypothalamus, část mezimozku, která reguluje i další procesy, jako je srdeční frekvence. Pokud hypothalamus zaznamená, že tělo chladne, vyšle signály do kůže, žláz, svalů a orgánů a spustí reakce, které udrží tělo v teple a ochrání životně důležité orgány.

Právě ochrana vnitřních orgánů je při tělesném chladu prioritou. Pokud teplota prostředí klesne na 15 stupňů Celsia, zúží se cévy vedoucí těsně pod kůží. Tok krve se přesměruje z končetin do nitra.

Někteří lidé vnímají chlad více než jiní, zejména ženy, starší lidé a malé děti. Ženy mají v průměru více tělesného tuku než muži. Silná vrstva podkožního tuku izoluje vnitřní orgány, zároveň ale blokuje tok teplé krve do kůže a končetin. Ženy obvykle mají také méně svalů, které při chvění produkují teplo.

Těla starších lidí mají problém dostat krev do míst, která ji potřebují, protože rychlost metabolismu se s věkem snižuje. Malé děti pro změnu nemají metabolické mechanismy ještě dostatečně vyvinuté a špatně tak reagují na tepelný stres. „Miminka se například neumí třást,“ uvádí anglický neonatolog Chris Dewhurst. „Mají také velký poměr povrchu kůže k tělesné hmotnosti, takže je u nich větší pravděpodobnost prochladnutí,“ dodává. Využití kalorií pro zachování tepla navíc u dětí ovlivňuje růst a vývoj mozku.

V případě třeskutého mrazu se tělo může rozhodnout, že pro zachování vnitřní teploty obětuje některé postradatelné části – prsty na rukou a nohou, uši, nos, tváře. Když teplota kůže klesne na minus dva stupně Celsia, začne mrznout. Na pohled vypadá leskle, brní a štípe, znecitliví. Následně začnou mrznout i hlubší tkáně a vytvoří se omrzliny. Kůže může zmodrat, zešednout nebo zčernat. Při teplotě minus čtyři stupně se v krvi mohou utvořit ledové krystalky. Při závažných omrzlinách je kůže na dotyk tvrdá, jako dřevo. Zamrznou svaly a kosti.

Když tělo už nedokáže udržet vnitřní teplotu stažením cév, třese se, aby zvýšilo produkci tepla. Za stejným účelem se začnou stahovat kosterní svaly. Jde o první příznak podchlazení. S poklesem tělesné teploty začne být naše řeč méně srozumitelná, přichází nedostatek koordinace a ztráta paměti. Když vnitřní teplota klesne na 32 stupňů Celsia, přestane se třást. Když klesne pod 30 stupňů Celsia, srdce bije nepravidelně. Zhoršuje se funkce ledvin, v plicích se hromadí tekutina. Při vnitřní teplotě 29 stupňů Celsia může dojít ke ztrátě vědomí – a při 26 stupních Celsia ke smrti.

Co ale dělat, pokud je chladno jen trochu, zato dlouhodobě – například, když nemůžete vytopit dům? „Pokud jsou jedinci dlouhodobě vystaveni silnému chladu, může jim způsobit zranění,“ říká Costellova kolegyně a rovněž fyzioložka Clare Eglinová. „Příznaky takového zranění jsou změna smyslových funkcí, citlivost na chlad a bolest v důsledku poškození cév a nervů na rukou nebo nohou. Pokud je to vážné, příznaky mohou trvat i několik měsíců,“ dodává.

Existují vědecky doložené způsoby, jak se udržet v teple. Naopak některým lidovým doporučením by se lidé měli vyhýbat.

Vědci zjistili, že když je zima, naše těla ztrácí více tepla než hlava. I tak je vhodné nosit čepici, protože když je naše tělo v teple, ale hlava je chladná, nebudeme se třást. Kvůli tomu nám může rychle klesnout teplota. Vhodné je také nosit hodně tenkých vrstev, což napodobuje efekt známý jako piloerekce (husí kůže). Ten u některých zvířat funguje tak, že v prostoru mezi chlupy zachytí vzduch a vytvoří tak tepelnou izolaci.

Proti zimě pomáhá být aktivní – fyzická aktivita nutí svaly ke stažení, čímž zjednodušeně vzniká teplo. Pouhé kroky nahoru a dolů (například na schodu) mohou vytvořit dodatečných 200 wattů tepla a rychle zvýšit tělesnou teplotu. Nesmí se to ale přehánět – pokud se přehřejeme a začneme se potit, odpařování tekutin může vést k rychlé tepelné ztrátě.

V případě mrazivých teplot také nepijte alkohol. Jeho konzumace vysílá krev směrem k povrchu kůže, ale pryč z nitra těla, kde kvůli tomu klesne teplota. To zvyšuje riziko podchlazení. Vědci také zjistili, že alkohol potlačuje přirozenou reakci chvění těla i vnímání chladu.

Vybrali jsme pro vás

Objevené fosilie naznačují existenci gigantického hada, který by mohl být dlouhý jako školní autobus a vážit až tunu

Ve zbytcích uhlí u indického města byly objeveny fosilie hada, jehož odhadovaná délka se pohybovala mezi 11 a 15 metry. Tento nález představuje jednoho z největších hadů, které kdy žily na naší planetě.

V USA po zákazu potratů prudce roste počet sterilizací, ukázala studie

Ve Spojených státech po radikálním omezení práva na potrat za poslední dva roky výrazně vzrostly počty dobrovolných sterilizací, uvedla studie týmu z univerzity v Pittsburghu. Nejprve radikálně stouply trvalé antikoncepce u žen i u mužů, poté se u mužů čísla zastavila, zatímco ženy tento zákrok podstupují stále častěji, píše deník Le Figaro.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ministři EU byli varováni, aby nepolevovali ve své podpoře Ukrajiny, která naléhavě žádá o systémy protivzdušné obrany

V době, kdy Ukrajina čelí zesílenému ruskému bombardování své infrastruktury a měst, vyzývají evropští ministři k větší podpoře a dodávkám protiraketové obrany. Německo, které se zavázalo dodat třetí baterii systému Patriot, stojí v čele úsilí o posílení obrany Ukrajiny. Na nedávném zasedání ministrů zahraničí a obrany EU zazněly výzvy, aby členské státy nepolevovaly v otázce obrany Ukrajiny.

První lety s migranty vyrazí do Rwandy do 12 týdnů, řekl Sunak

První letadla s migranty odletí z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů a od léta budou tyto lety pravidelné. Prohlásil to dnes britský premiér Rishi Sunak, podle něhož žádný zahraniční soud nezastaví vládu ve snaze omezit tímto způsobem rostoucí počet přistěhovalců v Británii. Britská Dolní sněmovna by dnes měla hlasovat o definitivní podobě zákona, kterým Sunakův kabinet reaguje na nesouhlas britské justice s předchozí podobou plánu.

Lavrov obvinil USA a NATO z posedlosti vítězstvím nad Ruskem

Spojené státy a NATO jsou posedlé strategickou porážkou Ruska, uvedl dnes podle agentury TASS šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. V prohlášení na moskevské konferenci o nešíření jaderných zbraní Západ obvinil, že se v souvislosti s podporou Ukrajiny snaží o vyvolání přímé konfrontace mezi jadernými mocnostmi.

V souvislosti s útokem ze 7. října končí šéf zpravodajců izraelské armády

Šéf zpravodajské služby izraelské armády Aharon Haliva dnes podal rezignaci. S odkazem na prohlášení armády to uvedly agentury AP a AFP. Haliva už krátce po teroristickém útoku ze 7. října přijal odpovědnost za to, že mu nedokázal zabránit. V rezignačním dopise nyní uvedl, že zpravodajská jednotka nesplnila úkol, který jí byl svěřen. Vedení armády rezignaci přijalo, z funkce Haliva odejde, až bude jmenován jeho nástupce. Po 38 letech služby opustí i armádu.

Polsko je podle Dudy ochotné nechat NATO rozmístit na svém území jaderné zbraně

Polsko by podle prezidenta Andrzeje Dudy bylo ochotné nechat spojence z NATO, aby na jeho území rozmístili jaderné zbraně. Duda to řekl v rozhovoru s deníkem Fakt během cesty do Spojených států a Kanady.

DOPORUČUJEME

Objevené fosilie naznačují existenci gigantického hada, který by mohl být dlouhý jako školní autobus a vážit až tunu

Ve zbytcích uhlí u indického města byly objeveny fosilie hada, jehož odhadovaná délka se pohybovala mezi 11 a 15 metry. Tento nález představuje jednoho z největších hadů, které kdy žily na naší planetě.

V USA po zákazu potratů prudce roste počet sterilizací, ukázala studie

Ve Spojených státech po radikálním omezení práva na potrat za poslední dva roky výrazně vzrostly počty dobrovolných sterilizací, uvedla studie týmu z univerzity v Pittsburghu. Nejprve radikálně stouply trvalé antikoncepce u žen i u mužů, poté se u mužů čísla zastavila, zatímco ženy tento zákrok podstupují stále častěji, píše deník Le Figaro.

Italský Milán zakáže noční prodej jídla v ulicích, týká se i zmrzliny

Vedení Milána na severu Itálie ve snaze umírnit noční život ve městě zakáže během léta prodej jídla a nápojů po půlnoci. Pro pouliční stánky radnice stanovila zavírací hodinu dokonce na 20.00. Zákaz se vztahuje i na typicky italskou pochoutku - zmrzlinu, což u veřejnosti vyvolalo rozhořčení, napsala agentura APA. Zákaz má platit od 17. května do 4. listopadu.

Co na druhých nesnášíme. Nevědomé nešvary mohou zničit vznikající vztah!

Děláme to, aniž bychom tušili, jak je to pro ostatní nesnesitelné. Protějšek, se kterým si malujeme nadějný vztah, pak může rychle dát zpátečku. Možná je na čase se zlozvyky něco udělat!

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ministři EU byli varováni, aby nepolevovali ve své podpoře Ukrajiny, která naléhavě žádá o systémy protivzdušné obrany

V době, kdy Ukrajina čelí zesílenému ruskému bombardování své infrastruktury a měst, vyzývají evropští ministři k větší podpoře a dodávkám protiraketové obrany. Německo, které se zavázalo dodat třetí baterii systému Patriot, stojí v čele úsilí o posílení obrany Ukrajiny. Na nedávném zasedání ministrů zahraničí a obrany EU zazněly výzvy, aby členské státy nepolevovaly v otázce obrany Ukrajiny.

První lety s migranty vyrazí do Rwandy do 12 týdnů, řekl Sunak

První letadla s migranty odletí z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů a od léta budou tyto lety pravidelné. Prohlásil to dnes britský premiér Rishi Sunak, podle něhož žádný zahraniční soud nezastaví vládu ve snaze omezit tímto způsobem rostoucí počet přistěhovalců v Británii. Britská Dolní sněmovna by dnes měla hlasovat o definitivní podobě zákona, kterým Sunakův kabinet reaguje na nesouhlas britské justice s předchozí podobou plánu.

Lavrov obvinil USA a NATO z posedlosti vítězstvím nad Ruskem

Spojené státy a NATO jsou posedlé strategickou porážkou Ruska, uvedl dnes podle agentury TASS šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. V prohlášení na moskevské konferenci o nešíření jaderných zbraní Západ obvinil, že se v souvislosti s podporou Ukrajiny snaží o vyvolání přímé konfrontace mezi jadernými mocnostmi.

V souvislosti s útokem ze 7. října končí šéf zpravodajců izraelské armády

Šéf zpravodajské služby izraelské armády Aharon Haliva dnes podal rezignaci. S odkazem na prohlášení armády to uvedly agentury AP a AFP. Haliva už krátce po teroristickém útoku ze 7. října přijal odpovědnost za to, že mu nedokázal zabránit. V rezignačním dopise nyní uvedl, že zpravodajská jednotka nesplnila úkol, který jí byl svěřen. Vedení armády rezignaci přijalo, z funkce Haliva odejde, až bude jmenován jeho nástupce. Po 38 letech služby opustí i armádu.

Polsko je podle Dudy ochotné nechat NATO rozmístit na svém území jaderné zbraně

Polsko by podle prezidenta Andrzeje Dudy bylo ochotné nechat spojence z NATO, aby na jeho území rozmístili jaderné zbraně. Duda to řekl v rozhovoru s deníkem Fakt během cesty do Spojených států a Kanady.

Země EU by měly Ukrajině dodat další protivzdušné systémy i rakety, řekl Borrell

Země Evropské unie by měly poskytnout Ukrajině další protivzdušné systémy a rakety, které naléhavě potřebuje k obraně proti stupňující se ruské agresi. Před zasedáním unijních ministrů zahraničí a obrany to novinářům řekl koordinátor zahraniční a obranné politiky EU Josep Borrell. Ministři by podle Borrella měli odsouhlasit novou sadu sankcí proti Íránu za jeho nedávný útok na Izrael. Některé země chtějí hovořit také o dalším balíku protiruských sankcí, jehož podoba se však zatím teprve rodí. Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského bude Praha znovu prosazovat svůj návrh na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru.