menu

7.7 C
Czech
Středa 30. dubna 2025

Počet zraněných po zemětřesení u Istanbulu se vyšplhal na 236

Počet zraněných po středečním zemětřesení u tureckého Istanbulu se vyšplhal na 236, uvedla dnes agentura DPA. V oblasti jsou i dnes ráno cítit následné otřesy, a řada lidí proto raději strávila noc na otevřených prostranstvích či v autech.

Kreml: Armáda vytlačila z ruské Kurské oblasti všechny ukrajinské vojáky

Ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část této oblasti na západě Ruska obsadili loni v létě. Dnes to podle agentury Reuters oznámil náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov. Ruský prezident Vladimir Putin k tomu uvedl, že ukrajinské dobrodružství v Kurské oblasti zcela ztroskotalo, a že se tak otevírá cesta k dalším úspěšným akcím ruských ozbrojených sil. Kyjev prohlášení Kremlu zatím nekomentoval.

The Guardian: Jak zažíváme chlad a jak se při energetické krizi zahřát

Kvůli vysokým cenám energií si mnozí z nás raději pořádně rozmyslí, zda v zimních měsících zapnout topení. List The Guardian popsal, jak lidské tělo funguje při chladu a zda proti mrazu pomáhá nosit čepici nebo pít alkohol.

Lidé jsou spolu s ostatními savci a ptáky teplokrevní. K udržení stálé vnitřní tělesné teploty mezi 37 a 37,5 stupně Celsia používáme termoregulaci. Když se změní vnější prostředí, tělo „zahájí řadu fyziologických reakcí, včetně snížení teploty tkání – kůže, krve a svalů“, uvedl fyziolog Joseph Costello z univerzity v jihoanglickém Portsmouthu.

„Pokud jsme (nízké teplotě) vystavení dlouhodobě, můžeme také pozorovat snížení vnitřní teploty,“ dodal Costello.

Termoregulaci řídí hypothalamus, část mezimozku, která reguluje i další procesy, jako je srdeční frekvence. Pokud hypothalamus zaznamená, že tělo chladne, vyšle signály do kůže, žláz, svalů a orgánů a spustí reakce, které udrží tělo v teple a ochrání životně důležité orgány.

Právě ochrana vnitřních orgánů je při tělesném chladu prioritou. Pokud teplota prostředí klesne na 15 stupňů Celsia, zúží se cévy vedoucí těsně pod kůží. Tok krve se přesměruje z končetin do nitra.

Někteří lidé vnímají chlad více než jiní, zejména ženy, starší lidé a malé děti. Ženy mají v průměru více tělesného tuku než muži. Silná vrstva podkožního tuku izoluje vnitřní orgány, zároveň ale blokuje tok teplé krve do kůže a končetin. Ženy obvykle mají také méně svalů, které při chvění produkují teplo.

Těla starších lidí mají problém dostat krev do míst, která ji potřebují, protože rychlost metabolismu se s věkem snižuje. Malé děti pro změnu nemají metabolické mechanismy ještě dostatečně vyvinuté a špatně tak reagují na tepelný stres. „Miminka se například neumí třást,“ uvádí anglický neonatolog Chris Dewhurst. „Mají také velký poměr povrchu kůže k tělesné hmotnosti, takže je u nich větší pravděpodobnost prochladnutí,“ dodává. Využití kalorií pro zachování tepla navíc u dětí ovlivňuje růst a vývoj mozku.

V případě třeskutého mrazu se tělo může rozhodnout, že pro zachování vnitřní teploty obětuje některé postradatelné části – prsty na rukou a nohou, uši, nos, tváře. Když teplota kůže klesne na minus dva stupně Celsia, začne mrznout. Na pohled vypadá leskle, brní a štípe, znecitliví. Následně začnou mrznout i hlubší tkáně a vytvoří se omrzliny. Kůže může zmodrat, zešednout nebo zčernat. Při teplotě minus čtyři stupně se v krvi mohou utvořit ledové krystalky. Při závažných omrzlinách je kůže na dotyk tvrdá, jako dřevo. Zamrznou svaly a kosti.

Když tělo už nedokáže udržet vnitřní teplotu stažením cév, třese se, aby zvýšilo produkci tepla. Za stejným účelem se začnou stahovat kosterní svaly. Jde o první příznak podchlazení. S poklesem tělesné teploty začne být naše řeč méně srozumitelná, přichází nedostatek koordinace a ztráta paměti. Když vnitřní teplota klesne na 32 stupňů Celsia, přestane se třást. Když klesne pod 30 stupňů Celsia, srdce bije nepravidelně. Zhoršuje se funkce ledvin, v plicích se hromadí tekutina. Při vnitřní teplotě 29 stupňů Celsia může dojít ke ztrátě vědomí – a při 26 stupních Celsia ke smrti.

Co ale dělat, pokud je chladno jen trochu, zato dlouhodobě – například, když nemůžete vytopit dům? „Pokud jsou jedinci dlouhodobě vystaveni silnému chladu, může jim způsobit zranění,“ říká Costellova kolegyně a rovněž fyzioložka Clare Eglinová. „Příznaky takového zranění jsou změna smyslových funkcí, citlivost na chlad a bolest v důsledku poškození cév a nervů na rukou nebo nohou. Pokud je to vážné, příznaky mohou trvat i několik měsíců,“ dodává.

Existují vědecky doložené způsoby, jak se udržet v teple. Naopak některým lidovým doporučením by se lidé měli vyhýbat.

Vědci zjistili, že když je zima, naše těla ztrácí více tepla než hlava. I tak je vhodné nosit čepici, protože když je naše tělo v teple, ale hlava je chladná, nebudeme se třást. Kvůli tomu nám může rychle klesnout teplota. Vhodné je také nosit hodně tenkých vrstev, což napodobuje efekt známý jako piloerekce (husí kůže). Ten u některých zvířat funguje tak, že v prostoru mezi chlupy zachytí vzduch a vytvoří tak tepelnou izolaci.

Proti zimě pomáhá být aktivní – fyzická aktivita nutí svaly ke stažení, čímž zjednodušeně vzniká teplo. Pouhé kroky nahoru a dolů (například na schodu) mohou vytvořit dodatečných 200 wattů tepla a rychle zvýšit tělesnou teplotu. Nesmí se to ale přehánět – pokud se přehřejeme a začneme se potit, odpařování tekutin může vést k rychlé tepelné ztrátě.

V případě mrazivých teplot také nepijte alkohol. Jeho konzumace vysílá krev směrem k povrchu kůže, ale pryč z nitra těla, kde kvůli tomu klesne teplota. To zvyšuje riziko podchlazení. Vědci také zjistili, že alkohol potlačuje přirozenou reakci chvění těla i vnímání chladu.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Číňana zachraňoval na hoře Fudži vrtulník. Dvakrát v jediném týdnu

Vrtulník musel zachraňovat jednoho vysokoškolského studenta dvakrát ve čtyřech dnech. Na horu Fudži v Japonsku se vydal mimo sezónu, přičemž nebyl schopen stezku sejít. O několik dní později se tam vrátil, aby našel ztracené věci, včetně svého mobilního telefonu. Ani podruhé se však nedokázal dostat bez pomoci zpět.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Střelec z Uppsaly je stále na útěku, policie nasadila drony

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v kadeřnickém salonu v centru švédské Uppsaly. Policie nadále pátrá po podezřelém muži, který z místa činu ujel na elektrokoloběžce.

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.

Francouzský ministr spravedlnosti navrhuje, aby vězni platili za čas strávený za mřížemi

Vězni by si měli na svůj pobyt ve vězení připlácet, oznámil francouzský ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Uvedl, že chce změnit zákon a vrátit se k praxi před rokem 2003, kdy vězni přispívali na svůj pobyt podobně jako pacienti platí poplatek za hospitalizaci v nemocnici.​

Rusko hlásí dobytí další ukrajinské vsi, ISW postup ruských sil v Sumské oblasti

Ruské síly dobyly další ukrajinskou obec, konkrétně vesnici Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Ve svém hlášení to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.

Kim Kardashian po devíti letech svědčí kvůli přepadení v Paříži

Devět let poté, co Kim Kardashian šokovala svět zprávou o přepadení v Paříži, se případ konečně dostává před soud. Slavná hvězda má osobně svědčit o dramatických chvílích, kdy ji v luxusním apartmá během týdne módy přepadla skupina lupičů.
Reklama

DOPORUČUJEME

Trump 2.0: Dekrety, dramata a deportace

Trump zakončuje prvních 100 dní svého druhého prezidentského období. Čísla mluví jasně – je to jízda plná rekordů, obratů i kontroverzí.

Číňana zachraňoval na hoře Fudži vrtulník. Dvakrát v jediném týdnu

Vrtulník musel zachraňovat jednoho vysokoškolského studenta dvakrát ve čtyřech dnech. Na horu Fudži v Japonsku se vydal mimo sezónu, přičemž nebyl schopen stezku sejít. O několik dní později se tam vrátil, aby našel ztracené věci, včetně svého mobilního telefonu. Ani podruhé se však nedokázal dostat bez pomoci zpět.

I vězni mají právo na soukromí. Itálie otevřela první intimní místnost pro trestance

I vězni mají právo na soukromí a intimní vztahy. Itálie otevřela svou první místnost pro soukromá setkání trestanců se svými protějšky. Sice se nemůže rovnat romantickému apartmá v pětihvězdičkovém hotelu, odsouzeným lidem ale poskytuje to nejdůležitější – prostor pro setkání s těmi, na nichž jim záleží. Tento trend se objevil i zemích jako je Francie, Španělsko či Nizozemsko.

Scéna jako z hororu! Žena v márnici nečekaně ožila

Představte si, že jste zaměstnanci márnice nebo pohřební služby a zesnulý, jehož připravujete na věčný odpočinek, najednou ožije. Ve skutečnosti ale nejde o vracející se mrtvé, přestože to zní opravdu děsivě. Jedná se o chybné určení smrti. K takovým incidentům dochází po celém světě, nedávno ve Španělsku.

Poslední svědci holokaustu. Brzy už neuslyšíme ani jednoho

Mohli být číslem. Místo toho přežili. Dnes jsou posledními živými svědky doby, která se nesmí opakovat. Jenže čas běží. A s ním pomalu mizí i jejich hlasy.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Střelec z Uppsaly je stále na útěku, policie nasadila drony

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v kadeřnickém salonu v centru švédské Uppsaly. Policie nadále pátrá po podezřelém muži, který z místa činu ujel na elektrokoloběžce.

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo. Policie Guoa před rokem zadržela.

Francouzský ministr spravedlnosti navrhuje, aby vězni platili za čas strávený za mřížemi

Vězni by si měli na svůj pobyt ve vězení připlácet, oznámil francouzský ministr spravedlnosti Gérald Darmanin. Uvedl, že chce změnit zákon a vrátit se k praxi před rokem 2003, kdy vězni přispívali na svůj pobyt podobně jako pacienti platí poplatek za hospitalizaci v nemocnici.​

Rusko hlásí dobytí další ukrajinské vsi, ISW postup ruských sil v Sumské oblasti

Ruské síly dobyly další ukrajinskou obec, konkrétně vesnici Dorošivka v Charkovské oblasti, která leží několik kilometrů severně od města Kupjansk. Ve svém hlášení to dnes oznámilo ruské ministerstvo obrany. Americký Institut pro studium války (ISW) pak ve své analýze uvádí, že ruské invazní síly v poslední době postoupily v ukrajinské Sumské oblasti a poblíž měst Kupjansk, Siversk, Toreck a Novopavlivka na východě země.

Veřejnost je ke změnám klimatu apatická, přizpůsobuje se extrémům. Změňme způsob informování, navrhují vědci

Na podání záleží, ukázal výzkum amerických vědců z Kalifornské univerzity v Los Angeles a Princetonské univerzity. Našli způsob, jak prolomit dnešní stále častější klimatickou apatii. Změnit způsob informování. Veřejnost totiž spíše zaujmou reálné dopady změny klimatu na oblíbená nebo známá místa než obecné grafy o nárůstu teplot.

Kim Kardashian po devíti letech svědčí kvůli přepadení v Paříži

Devět let poté, co Kim Kardashian šokovala svět zprávou o přepadení v Paříži, se případ konečně dostává před soud. Slavná hvězda má osobně svědčit o dramatických chvílích, kdy ji v luxusním apartmá během týdne módy přepadla skupina lupičů.

Meghan otevřeně o princezně Dianě: Přála bych si ji poznat

Meghan v emotivním rozhovoru poprvé otevřeně promluvila o princezně Dianě, kterou sice nikdy osobně nepoznala, ale k níž ji princ Harry často přirovnává. Vévodkyně ze Sussexu se také podělila o osobní vzpomínky, které pár se zesnulou princeznou pojí. Pondělní rozhovor s Meghan vyšel v podcastu The Jamie Kern Lima Show, přičemž šlo o její první vystoupení tohoto druhu.

Mark Carney se stává kanadským premiérem, liberálové budou hledat podporu

Mark Carney dovedl Liberální stranu k vítězství v kanadských parlamentních volbách. Přesto zatím nemá dostatek křesel na samostatné vládnutí a bude muset hledat podporu menších stran. Carney sází na posílení mezinárodních vztahů a ostrou opozici vůči Trumpově politice.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás