ZprávyThajsko truchlí po útoku na zařízení pro děti, někteří kritizují ozbrojené síly

Thajsko truchlí po útoku na zařízení pro děti, někteří kritizují ozbrojené síly

Thajci dnes truchlili po čtvrtečním útoku na zařízení pro děti, při kterém zahynulo nejméně 36 lidí, včetně 23 dětí. Lidé dnes přinášeli květiny na místo tragédie na severovýchodě Thajska a vyjadřovali smutek na sociálních sítích, uvedla dnes agentura Reuters. Někteří ale kritizovali armádu a policii. Poukazovali na to, že poslední dva rozsáhlé útoky způsobili bývalí příslušníci těchto ozbrojených složek.

Před střediskem, kde se stal útok, dnes stály dlouhé fronty lidí, kteří na místo pokládali bílé růže a karafiáty. Přijel i premiér Prajutch Čan-Oča a další členové vlády. Ostatky dětí, kterým ve většině případů ještě nebylo pět let, byly převezeny do místního buddhistického chrámu. Zraněné dnes v nemocnici navštívil král Mahá Vatčirálongkón.

„Plakal jsem, až mi došly slzy,“ řekl osmadvacetiletý Seksan Sriradž, jehož těhotná manželka zahynula během útoku. Před buddhistickou svatyní truchlili i další příbuzní obětí. Často se jedná o zemědělce, kteří v okolí pěstují rýži.

Čin podle vyšetřovatelů spáchal čtyřiatřicetiletý bývalý policista Pandža Kchamrap, který byl na začátku roku propuštěn ze sboru kvůli problémům s drogami. „Motivy (útoku) jsou pravděpodobně nezaměstnanost, nedostatek peněz a rodinné problémy,“ uvedl šéf thajské policie, podle kterého není jasné, zda bývalý policista bral i nadále drogy. V den útoku ale omamné látky nepožil, ukázala pitva.

Pitva obětí také ukázala, že děti byly zabity mačetou, zatímco dospělí zastřeleni. Po útoku na dětské zařízení se muž vrátil domů, kde podle vyšetřovatelů zabil manželku a syna. Pak spáchal sebevraždu.

Někteří komentátoři a politici se ale pozastavují nad tím, že dva útoky s velkým počtem obětí spáchali v posledních letech bývalí příslušníci ozbrojených a pořádkových složek. V roce 2019 bývalý voják zabil v provincii Nakchon Rátčchasímá 29 lidí. „Masové střelby ukazují na některé problémy v armádě a policii, a to včetně péče o duševní zdraví a problémy s velením,“ uvedl ve velmi sdíleném příspěvku na twitteru opoziční politik Virodž Lakchanaadisón. Podle něj je nutné se těmito problémy zabývat, protože jinak hrozí další ozbrojené útoky.

Střelby s velkým počtem obětí nejsou ale v Thajsku časté, ačkoliv v zemi je na asijské poměry relativně dost zbraní mezi civilním obyvatelstvem. Na 100 obyvatel připadá v Thajsku 15 střelných zbraní, v Japonsku to je 0,25 zbraně, uvedla agentura AP. V České republice podle posledních dostupných údajů to je 13 zbraní na 100 obyvatel.

Doporučujeme

Izraelští osadníci zapálili dvě mešity na Západním břehu

Izraelští osadníci zaútočili na několik palestinských obcí na okupovaném Západním břehu. Zapálili dvě mešity, poškodili auta a zemědělskou půdu a na budovách zanechali nenávistné nápisy. Násilí přišlo dva dny po střetu u vesnice Tal, při kterém zemřeli čtyři Palestinci a dva Izraelci.

Otočka Trumpovy influencerky o 180 stupňů. Laura Loomer přiznala, že byla „oklamaná“ ruskou propagandou

Jedna z nejvýraznějších představitelek americké krajní pravice Laura Loomer překvapila zásadní změnou postoje k válce na Ukrajině. Dlouholetá podporovatelka prezidenta Donalda Trumpa po návštěvě Kyjeva veřejně přiznala, že v minulosti uvěřila ruské propagandě a šířila nepravdivé informace o Ukrajině.

Firemních bankrotů v Česku přibylo. Je jich nejvíce od roku 2017

České soudy během prvního pololetí letošního roku vyhlásily 418 bankrotů obchodních společností. Jejich počet meziročně vzrostl o devět procent a dostal se nejvýše od roku 2017. Ještě rychleji přibývaly insolvenční návrhy.

Rusko zaútočilo na Charkov, Kyjev i Kryvyj Rih. Zemřela jedna žena

Při ruském útoku na východoukrajinský Charkov zahynula 40letá žena a nejméně deset dalších lidí utrpělo zranění. Mezi zraněnými jsou také desetiletý chlapec a sedmnáctiletá dívka. Informoval o tom náčelník správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo dobytí další vesnice na východě Ukrajiny.

Oteplování a pesticidy společně mění fungování sladkovodních ekosystémů

Sladkovodní ekosystémy čelí současně rostoucím teplotám i chemickému znečištění. Nový experiment ukazuje, že právě kombinace těchto dvou vlivů může výrazně proměnit potravní vztahy mezi vodními organismy, zpomalit rozklad organické hmoty a narušit koloběh živin. Zároveň se ukázalo, že dopady nejsou stejné po celý rok, ale výrazně se liší mezi zimou a létem.

Nejsilnější letošní tajfun zasáhl Čínu, zrušeny byly stovky letů

Tajfun Noul přinesl na jih Číny vydatné deště a silný vítr, zasáhl také Hongkong. V provincii Kuang-tung úřady evakuovaly více než 801 000 lidí a zrušeny byly stovky letů. Noul mezitím zeslábl na tropickou bouři, informovala dnes agentura AP. Podle čínské státní agentury Nová Čína jde o nejsilnější tajfun, který letos zasáhl čínskou pevninu.

Po útoku na pochod hrdosti v Berlíně policie pátrá po 21letém podezřelém

Německá policie pátrá po 21letém muži, kterého podezřívá ze sobotního útoku na akci na podporu práv komunity LGBT+ v Berlíně. Podle mluvčího hasičů při útoku zahynula jedna žena, 16 dalších lidí utrpělo zranění, z toho tři jsou v ohrožení života. Podezřelý Abdul B. má podle policie vazby na islamistickou scénu, motiv činu je ale nejasný. Policisté incident vyšetřují jako úmyslný útok. Nevylučují, že měl Abdul B. komplice.

Při ruských útocích na Ukrajinu zemřelo nejméně patnáct lidí. Rusové útočili i na výstavu dronů

Nejméně 15 lidí zahynulo při pátečních ruských útocích na Ukrajinu. Nejtragičtější bilanci měl úder balistickými raketami na výstavu dronových technologií nedaleko Kyjeva, při němž zemřelo deset lidí a přibližně stovka dalších utrpěla zranění. O útocích informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Šéf OSN navštívil poprvé po 17 letech Sýrii

Generální tajemník OSN António Guterres přijel do Damašku na první návštěvu úřadujícího šéfa světové organizace od roku 2009. Se syrským vedením jedná hlavně o obnově země, návratu vysídlených lidí a posílení mezinárodní podpory. Návštěva zároveň potvrzuje postupný návrat Sýrie na diplomatickou scénu.

Francie nařídila evakuaci dalších sedmi obcí u Bordeaux kvůli požárům

Francouzské úřady v noci na dnešek nařídily preventivní evakuaci sedmi obcí v okolí Bordeaux kvůli rozsáhlým lesním požárům, které se k oblasti blíží. V těchto obcích žije přes 170.000 lidí, ale dvou z nich se evakuace týká jen částečně. Již k pátečnímu večeru se přitom podle úřadů v jihozápadní Francii muselo evakuovat 141.000 lidí. Dalších 60.000 lidí muselo kvůli požárům opustit domovy ve středním Španělsku.

Jemenští Húsíové tvrdí, že zaútočili na Saúdskou Arábii

Jemenští povstalečtí Húsíové dnes oznámili, že raketami zaútočili na Saúdskou Arábii. Několik hodin předtím slíbili odplatu za vzdušné údery na přístavní město Hudajdá, které Rijád provedl v pátek a při nichž byli podle Húsíů zraněni dva lidé. Podle agentury AFP tak dále eskaluje situace na nově otevřené frontě regionálního konfliktu, který začal v únoru americko-izraelskými údery na Írán.

V posunutém termínu se uskutečnila večeře korespondentů, přišel i Trump

V posunutém termínu se v pátek za zesílených bezpečnostních opatření uskutečnila slavnostní večeře Asociace korespondentů Bílého domu. Přišel i americký prezident Donald Trump. Akci před třemi měsíci narušil ozbrojený muž, takže Trump tehdy nestihl pronést projev. Informuje o tom agentura AP.

Loď Starship při zkušebním letu vynesla vylepšené satelity Starlink

Z texaského kosmodromu Starbase v noci na dnešek odstartoval raketový nosič Super Heavy s vesmírnou lodí Starship společnosti SpaceX. Loď vypustila 20 vylepšených satelitů Starlink a vrátila se na Zemi prakticky bez úhony, uvedla agentura Bloomberg.

John Cusack vyměnil film za komiks

John Cusack se v posledních letech před kamerou objevuje méně často. Herectví sice úplně neopustil, větší tvůrčí svobodu však našel při psaní své první grafické knihy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama