Na thajsko-kambodžské hranici vypukly ve čtvrtek boje. Obě země si navzájem vyčítají, že začaly střílet první. Incident přišel den poté, co Thajsko odvolalo svého velvyslance z Phnompenhu kvůli výbuchu nášlapné miny, která zranila thajského vojáka. Kambodža odpověděla vypovězením thajského diplomata a stažením vlastních zaměstnanců z ambasády v Bangkoku.
Boje se soustředí kolem starobylého chrámu Prasat Ta Muen Thom v provincii Surin. Podle thajské armády Kambodžané odpálili rakety do obydlené oblasti, zranili nejméně tři civilisty a zasáhli několik domů. Na místo vyslali šest stíhaček F-16. Kambodža trvá na tom, že šlo o sebeobranu proti thajské provokaci.
Školy zavřely, lidé prchají
Thajské úřady uzavřely školy v příhraniční provincii Surin a doporučily obyvatelům evakuaci. V některých oblastech bylo vidět, jak se lidé ukrývají v betonových krytech. Thajské velvyslanectví v Kambodži mezitím vyzvalo své občany, aby zemi opustili, pokud nemusí zůstávat.
Napětí na hranici stoupá už několik měsíců. V květnu přišel o život kambodžský voják. Od té doby obě země uvalily vzájemná omezení, posílily vojenskou přítomnost a omezily obchod. Obnovené střety přišly krátce po výměně ostrých diplomatických kroků.
Osobní spor i národní pýcha
Krizi rozdmýchal i incident z minulého měsíce, kdy bývalý kambodžský premiér Hun Sen zveřejnil soukromý telefonát s thajskou premiérkou Paetongtarn Shinawatra o situaci na hranici. Thajská politička následně čelila kritice i dočasnému odvolání z funkce. Její vláda teď čelí tlaku neustoupit.
Obě země se v minulosti střetly kvůli chrámu Preah Vihear, který Mezinárodní soud v roce 1962 přiřkl Kambodži. I po opakovaném potvrzení verdiktu v roce 2013 zůstává místo citlivým bodem vztahů.
Vojenské napětí tak kombinuje staré územní spory s aktuálním politickým soupeřením a nacionalismem. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Thajsko nebo Kambodža měly v plánu ustoupit.