ZprávyTeploty v Británii a Francii klesají. Extrémní vedra očekává Itálie

Teploty v Británii a Francii klesají. Extrémní vedra očekává Itálie

Také v úterý padaly teplotní rekordy. Vedra ve Spojeném království s obvykle mírnými teplotami překonala 40 stupňů Celsia. Nejteplejší den v roce hlásilo Německo. Ve Velkém Londýně vypukla série požárů. Podle šéfa WMO uvidíme ještě větší extrémy. Informovala o tom stanice BBC News a deník The Washington Post.

Úterý se po horkém pondělku neslo ve znamení ještě větších teplotních extrémů. Ve Spojeném království obvykle panují mírné teploty. Přesto zde meteorologové poprvé zaznamenali přes 40 stupňů. Na londýnském letišti Heathrow naměřili 40,2 stupně Celsia.

Na území Velkého Londýna vypuklo několik požárů. Nejzávažnější situaci hasičské sbory hlásily ve čtvrti Wennington na východě města. Zasahovala zde stovka hasičů s 15 vozidly.

Jeden z hasičů požár ve Wenningtonu popsal podle BBC News jako peklo. Oheň údajně zachvátil několik domů, jejich obyvatele evakuovali. Požár poničil osm budov a kostel.

Vzniklý požár hlásila také Belgie v obci Du Haan. Zapálil několik automobilů. Zemi zasáhla krutá vedra. Nyní meteorologové očekávají bouřky a v některých regionech 20 až 30 milimetrů srážek.

Německo včera zaznamenalo nejteplejší den v roce. Národní meteorologická služba naměřila ve městě Duisburg 39,5 stupně Celsia. Stejné teploty panovaly v nizozemském městě Maastricht.

Extrémní vedra dusila také Francii. Historické maximum zde sice překonáno nebylo, jihozápad ale postihly největší požáry za posledních 30 let. Od 12. července oheň spálil více než 20 300 hektarů půdy v regionu Gironde.

Lesní požáry zachvátily také Portugalsko a Španělsko. V obou zemích navíc na následky horka zemřelo více než 1000 osob.

Extrémní vedra budou běžná

Teploty ve Spojeném království a Francii klesly ke 20 stupňům Celsia. Nižší teploty již panují také v Portugalsku. Německo naopak zůstává ostražité. Vlna veder pokračuje na sever a východ. V některých částech země panovaly teploty 38 stupňů Celsia. Západ Německa očekává bouřky, silný vítr a déšť.

V hornatém řeckém městě Pendeli nedaleko Atén zuří lesní požár poháněný silnými větry o síle vichřice. Oheň poškodil několik domů, úřady nařídily evakuaci lidí ze čtyř oblastí a nemocnice.

Itálii největší teplotní extrémy teprve čekají. Meteorologové očekávají mezi středou až pátkem teploty od 40 do 42 stupňů Celsia. Země zaznamenala v pondělí večer několik požárů v Toskánsku. Hasiči proti nim bojovaly až do úterního odpoledne.

Lesní požáry stimulovaly emise oxidu uhličitého do atmosféry (CO2) a vedly k velmi vysokému znečištění pozemním ozonem, uvedla podle The Washington Post evropská monitorovací služba Copernicus.

Ozon na zemském povrchu je klíčovou látkou znečišťující ovzduší. Tento reaktivní plyn může mít značný vliv na lidské zdraví a zvyšovat rizika respiračních a kardiovaskulárních onemocnění.

Světové meteorologická organizace (WMO) varovala, že se situace zhorší. „V budoucnu budou tyto vlny veder novým normálem a budeme pozorovat ještě horší extrémy,“ varoval šéf WMO Petteri Taalas.

Doporučujeme

Po zemětřesení ve Venezuele sílí kritika státního bydlení

Série zemětřesení na severním pobřeží Venezuely obrátila pozornost k veřejnému bydlení, které mělo být symbolem důstojného života pro chudší obyvatele. V La Guaiře se po otřesech zřítily výškové domy i řadové stavby pojmenované po bývalém prezidentovi Hugovi Chávezovi. Místní teď viní vládu z toho, že nechala postavit nekvalitní byty kvůli politickému zisku.

První francouzský pacient s ebolou se vyléčil, propustili ho z nemocnice

První pacient, u kterého byla na území Francie potvrzena nákaza virem ebola, se plně uzdravil a byl propuštěn z nemocnice. Oznámila to francouzská ministryně zdravotnictví Stéphanie Rist.

Írán a Katar obnovily vzájemný obchod v Perském zálivu

Po několikaměsíční pauze, způsobené americko-izraelskou válkou s Íránem, obnovily Katar a Írán vzájemný námořní obchod v Perském zálivu. S odvoláním na obchodního atašé v katarském Dauhá o tom dnes informovala íránská státní média.

Ukrajina hlásí dvě oběti v Charkovské oblasti, při útoku na Krym zemřel člověk

Ruský útok zabil v Charkovské oblasti dva lidi, informovaly dnes místní úřady. Na poloostrově Krym, který okupují Rusové, v noci na dnešek zahynul při ukrajinském útoku jeden člověk, další dva byli zraněni. Podle agentury AFP to uvedla místní správa. Ukrajina mluví o ruském útoku na Sumy a Charkov, kyjevské úřady také upřesnily, že počet obětí čtvrtečního ruského útoku na Kyjev se zvýšil na 31. Dosud jich bylo 30.

Paříž a Londýn ve spolupráci s Ománem usilují o bezpečnou plavbu Hormuzským průlivem

Poté, co Írán odmítl mezinárodní námořní misi v Hormuzském průlivu, Francie a Spojené království spolupracují s Ománem na zajištění bezpečné plavby po této vodní cestě. Informovala o tom dnes agentura DPA.

V Rudém moři se dostala pod palbu nákladní loď, oznámila britská vojenská služba

V Rudém moři nedaleko jemenských břehů se dnes dostala pod palbu nákladní loď. Její posádka oznámila, že ji přibližně 30 námořních mil (55 kilometrů) od pobřeží napadli neznámí útočníci. Na svém webu o tom informovala britská vojenská námořní služba UKMTO. Agentura AP uvedla, že za útokem by mohli stát jemenští povstalci Húsíové nebo somálští piráti.

Ohňostroje zatěžují ovzduší i vodní ekosystémy

Ohňostroje nezanechávají jen kouř a světelné efekty. Po oslavách zůstávají ve vodě i ovzduší chemické látky, jemné částice a zbytky pyrotechniky, které mohou ovlivnit kvalitu životního prostředí i fungování ekosystémů.

Trump v projevu k 250. výročí nezávislosti mluvil o zlatém věku Spojených států

Americký prezident Donald Trump dnes ve svém 40minutovém projevu u příležitosti 250. výročí nezávislosti Spojených států hovořil o amerických vojenských a vesmírných úspěších, své politické agendě, o hrozbách komunismu i o tom, co označil za úsvit zlatého věku Spojených států. Projev se uskutečnil s několikahodinovým zpožděním způsobeným evakuací prostranství National Mall kvůli bouři. Po prezidentově projevu následovala velkolepá show s ohňostroji a hudebním doprovodem.

Baterie elektromobilů vydrží víc, než se čekalo. Může to změnit trh s ojetinami

Obava z drahé výměny baterie dlouho patřila k hlavním důvodům, proč se část řidičů držela od elektromobilů dál. Nová data ale ukazují, že moderní baterie stárnou pomaleji, než se původně očekávalo. Pro trh to může být zásadní zpráva, hlavně u ojetých elektroaut.

Papež Lev XIV. vyzval na Lampeduse Evropu k lepší integraci migrantů

Papež Lev XIV. během návštěvy italského ostrova Lampedusa vyzval evropské státy, aby k migraci přistupovaly komplexněji. Podle něj by Evropa měla nejen pomáhat lidem přicházejícím na kontinent, ale také podporovat rozvoj jejich domovských zemí, aby nikdo nebyl nucen odcházet.

Stablecoin Open USD získal podporu velkých firem

Do světa kryptoměn vstupuje projekt, který nemíří jen na obchodníky a technologické nadšence. Více než 140 firem včetně Visa, Mastercard, Stripe, BlackRocku, Googlu a Coinbase podpořilo vznik Open USD, nové digitální měny navázané na americký dolar. Její tvůrci ji chtějí dostat blíž k běžným internetovým platbám.

Sparta představila nové domácí dresy pro sezonu 2026/27

Sparta odhalila domácí dresy pro sezonu 2026/27 a připomněla příběh, který klub spojuje s londýnským Arsenalem už 120 let. Nová sada sází na tradiční rudou barvu, výraznější černé prvky i jednoduchý vzhled. Hlavní tváří kampaně se stal sportovní ředitel Tomáš Rosický, který ve videu připomíná historické kořeny klubových barev.

Trumpovy účty pro děti začaly fungovat

Ve Spojených státech začaly fungovat takzvané Trumpovy účty, nový federální nástroj pro spoření a investování pro děti. Program má rodičům umožnit ukládat peníze do investičních účtů, které budou spravovat velké finanční firmy z Wall Street. První vlna účtů se týká dětí narozených mezi lednem 2025 a prosincem 2028.

Ukrajinské drony zasáhly ropný terminál v Petrohradu

Ukrajina podnikla další dálkový útok na ruskou ropnou infrastrukturu. Drony zasáhly ropný terminál v Petrohradu a podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského také vojenský cíl v Kronštadtu. Kyjev tím pokračuje v kampani, která má omezit příjmy Moskvy z energetiky a přenášet tlak hlouběji na ruské území.

Zlaté rybky mohou vážně poškodit sladkovodní ekosystémy

Zlatá rybka patří mezi nejoblíbenější akvarijní chovance na světě. Jakmile se ale dostane do volné přírody, může se proměnit v invazní druh, který výrazně naruší fungování jezer a rybníků. Nový výzkum ukazuje, že její přítomnost zhoršuje kvalitu vody, omezuje původní živočichy a oslabuje domácí druhy ryb.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama