ZprávyTálibán zakázal ženám pracovat v neziskových organizacích

Tálibán zakázal ženám pracovat v neziskových organizacích

Tálibán nařídil všem místním i mezinárodním nevládním organizacím, aby zabránily svým zaměstnankyním chodit do práce. Vyplývá to z dopisu ministerstva hospodářství zaslaného všem licencovaným neziskovkám v zemi. Informuje o tom CNN, AP News a další servery.

Nedodržení tohoto nařízení bude mít za následek odebrání licence, zahrozil úřad.

Ministerstvo v dopise, jehož platnost pro CNN potvrdil jeho mluvčí Abdul Rahmán Habíb, uvádí jako důvod rozhodnutí nedodržování islámských pravidel oblékání a dalších zákonů. Ženy pracující v neziskovém sektoru nechtějí podle něj nosit hidžáb.

V poslední době se objevily vážné stížnosti týkající se nenošení hidžábu a dalších zákonů a předpisů Islámského emirátu,“ uvádí se v dopise. „V důsledku toho je vydán pokyn k pozastavení práce všech zaměstnankyň národních a mezinárodních nevládních organizací,“ stojí dále v listu.

Jde o další krok v brutálním potlačování svobod afghánských žen ze strany Tálibánu poté, co tato militantní islamistická skupina v srpnu 2021 převzala vládu nad zemí.

Opatření přichází jen pár dní poté, co Tálibán zakázal všem ženám v Afghánistánu studovat vysokou školu. Rozhodnutí bylo přijato na zasedání vlády a nařízení vstoupilo okamžitě v platnost. A to ze stejného důvodu. Ministr školství Tálibánu ve čtvrtek řekl, že zakázali ženám vstup na univerzitu kvůli nedodržování pravidel oblékání a dalších islámských hodnot. Odvolával se mimo jiné na studentky cestující bez mužského doprovodu. Tento krok vyvolal mezi afghánskými ženami pobouření.

Další krok: zákaz vycházení?

Ačkoli Tálibán opakovaně prohlašoval, že bude chránit práva dívek a žen, ve skutečnosti učinil pravý opak. Zbavil je těžce vydobytých svobod, za které v posledních dvou desetiletích neúnavně bojovaly.

Některá z nejvýraznějších omezení se týkala vzdělávání. V březnu se dívky nesměly vrátit do středních škol. Tento krok zničil mnoho studentek a jejich rodin, které CNN popsaly své zmařené sny stát se lékařkami, učitelkami nebo inženýrkami.

Podle AP News panují obavy, že poslední krok Tálibánu by mohl být odrazovým můstkem k úplnému zákazu afghánských žen opouštět domov.

Je to srdcervoucí oznámení,“ řekla Maliha Niazai, školitelka v nevládní organizaci, která se zabývá genderovým násilím. „Copak nejsme lidské bytosti? Proč se k nám chovají tak krutě?“ dodala.

Pětadvacetiletá dívka, která pracuje v afghánské organizaci Y-Peer a žije v Kábulu, uvedla, že její práce je důležitá, protože slouží své zemi a je jedinou živitelkou rodiny „Budou nás úředníci po tomto nařízení snad podporovat? Pokud ne, tak proč nám berou jídlo od úst?“ zeptala se.

Další pracovnice nevládní organizace, čtyřiadvacetiletá žena z Džalálábádu pracující pro Norskou radu pro uprchlíky, uvedla, že nastal „nejhorší okamžik jejího života“. „Ta práce mi dává víc než  obživu. Je to reprezentace veškerého úsilí, které jsem vynaložila,“ řekla. Odmítla uvést své jméno v obavě o vlastní bezpečnost.

Doporučujeme

Minibus v Ugandě narazil do slona. Tři lidé zemřeli

Tři lidé přišli o život a další čtyři utrpěli zranění po tragické dopravní nehodě v severozápadní Ugandě. Minibus převážející zaměstnance ugandského daňového úřadu v neděli večer narazil v národním parku Murchison Falls do slona, který přecházel silnici.

KOMENTÁŘ: Horší než covid nebo pád Lehman Brothers. Američany drtí ekonomické vyhlídky

Cena ropy pomalu klesá, americké akcie se zelenají a krize na Blízkém východě jako by neexistovala. Nebo snad ne? Reálná situace v amerických domácnostech ukazuje, že uzavření Hormuzského průlivu poznamenalo Američany víc, než trhy aktuálně připouští. Prozradil to index amerického spotřebitele.

Trump naznačil konec války. Ropa reaguje pádem

Ceny ropy klesly pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel po sobotním prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že válka je skoro u konce, protože se obě strany blíží k urovnání. Vysoce postavený úředník Trumpovy administrativy však upozornil, že mírová dohoda zatím podepsána nebude kvůli pomalým procesům uvnitř íránské vlády.

Izrael v Libanonu zabil další tři lidi, prezident Aún vyzval ke stažení Izraele z jihu

Izraelská armáda navzdory příměří nařídila novou evakuaci deseti jiholibanonských vesnic v okresech Džazín a Nabatíja, uvedla dnes agentura AFP. Podle agentury NNA dnešní izraelské údery zasáhly jedoucí vozidlo v regionu Nabatíja a zabily tři lidi. Brzy ráno izraelské útoky zničily dva obytné domy ve městě Arzún v okrese Súr, několik lidí bylo zraněno. Libanonský prezident Joseph Aún dnes zopakoval, že chce pokračovat v mírových jednáních s Izraelem. Trvá ale na úplném stažení izraelských sil z jihu země.

Chaos v Íránu. Nikdo neví, kde se nejvyšší vůdce skrývá

Íránský nejvyšší vůdce Modžtabá Chámeneí se ukrývá na neznámém místě s omezeným přístupem k vnějšímu světu. Ani americká tajná služba nemá informace o tom, kde se ajatolláh skrývá. Íránští vyjednavači kvůli tomu mají problémy s komunikací uvnitř íránské vládní struktury.

USA a Írán mírní očekávání rychlé dohody

Spojené státy a Írán mírní očekávání, že by v nejbližší době mohl přijít průlom v jednáních o ukončení tři měsíce trvající války. Na stole zůstává hlavně Hormuzský průliv, íránský jaderný program a peníze z íránské ropy zmrazené v zahraničí.

Po pádu budovy na Filipínách pátrají záchranáři po desítkách lidí

Ve filipínském městě Angeles se v neděli zřítila rozestavěná devítipatrová budova. Neštěstí si vyžádalo nejméně jednu oběť a další lidé zůstali pod troskami. Záchranáři několik hodin prohledávali suť pomocí psů, detektorů tepu i těžké techniky.

Ukrajinské útoky si na západě Ruska podle úřadů vyžádaly dva mrtvé

Energetická infrastruktura byla v noci na dnešek poničena při ukrajinském raketovém útoku v západoruské Belgorodské oblasti. Ukrajinský dron jinde v tomto regionu sousedícím s Ukrajinou zabil jednoho člověka a jednoho mrtvého hlásí také Brjanská oblast. Rusko mimo frontu útočilo v ukrajinské Záporožské, Charkovské nebo Dněpropetrovské oblasti, zranění jsou dva lidé. O následcích útoků informovaly úřady v obou zemích.

Při výbuchu vlaku v Pákistánu, k němuž se přihlásili separatističtí ozbrojenci, zahynulo nejméně 24 lidí

Nejméně 24 mrtvých a desítky zraněných si vyžádal nedělní útok na vlak v pákistánské provincii Balúčistán. Vlak převážel příslušníky bezpečnostních složek a jejich rodiny. K útoku se přihlásila separatistická organizace Balúčistánská osvobozenecká armáda, známá pod zkratkou BLA.

V parlamentních volbách na Kypru si připsala zisky krajní pravice i nováčci

V nedělních parlamentních volbách na Kypru posílila krajní pravice. Do parlamentu se dostali i nováčci hlásající boj proti korupci a influenceři, vyplývá z výsledků, které podle analytiků změní politickou scénu v ostrovní na ostrově. K volbám v neděli přišlo něco málo přes půl milionu Kypřanů, kteří volili 56 zákonodárců. Volby byly považovány za lakmusový papírek trendů před prezidentskými volbami za dva roky, píše agentura Reuters.

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen a jednoho dítěte. S odvoláním na libanonské ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedla agentura AFP. Útok na cíl v okrese Nabatíja si vyžádal také devět zraněných.

Čína vyslala na vesmírnou stanici tři astronauty, jeden tam má strávit rok

Čína dnes vyslala na svoji vesmírnou stanici Tchien-kung (Nebeský palác) kosmickou loď Šen-čou 23 s třemi astronauty na palubě. Jeden z nich by měl poprvé strávit na oběžné dráze celý rok, a to kvůli studiu účinků dlouhodobého pobytu v mikrogravitaci. Experiment má pomoci Číně připravit se na budoucí pilotované mise k Měsíci a Marsu, uvedla agentura AFP.

Putin obvinil Ukrajinu z vybombardování studentské koleje, slíbil odvetu

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Ukrajinu z útoku na studentskou kolej v okupovaném městě Starobilsk v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Vůdce Kremlu hrozí odvetou.

Kyjev se stal terčem vzdušného útoku, podle starosty zemřel nejméně jeden člověk

Ukrajinské hlavní město Kyjev se v noci na dnešek stalo terčem rozsáhlého vzdušného útoku ze strany Ruska. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Ruská armáda podle agentury AFP k útoku použila balistické rakety i drony. Kyjevský starosta Vitalij Kličko na síti Telegram uvedl, že údery zabily nejméně jednoho člověka a způsobily požár v jedné ze škol. U jiné školy podle něj zablokovaly vchod do krytu.

Střelba u Bílého domu skončila smrtí útočníka

Muž se zbraní začal střílet u bezpečnostního stanoviště nedaleko Bílého domu. Tajná služba palbu opětovala a útočník později zemřel v nemocnici. Incident znovu otevřel otázky kolem bezpečnosti v okolí sídla amerického prezidenta.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama