Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Tálibán nařídil televizním moderátorkám, aby si zakrývaly obličej

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Islamistické hnutí Tálibán, které od loňského roku vládne v Afghánistánu, nařídilo televizním moderátorkám, aby si zakrývaly obličej. Média byla podle náboženské policie o nařízení zpravena ve středu, napsala dnes stanice BBC.

  Islamisté Tálibánu už na začátku května všem ženám nařídili, aby na veřejnosti nosily burku. Celkově se požadavky na ženy pod vládou tálibů zpřísňují, a to včetně nutnosti cestování na delší vzdálenosti s mužskými příbuznými nebo uzavření škol dívkám.

  „Svět zavedl roušky, aby člověka ochránil před covidem-19. Tálibán zavedl roušky, aby člověka ochránil před tvářemi novinářek. Pro Tálibán jsou ženy nemoc,“ kritizoval rozhodnutí islamistů nejmenovaný aktivista na twitteru, píše BBC.

  Soukromá stanice Šamšad na sociálních sítě umístila fotografie své moderátorky, která má přes obličej roušku. Podobné obrázky na sociálních sítích sdíleli i další média a novináři.

  Tálibán od loňského srpna, kdy opět převzal kontrolu nad Afghánistánem, až donedávna odkládal vydání nových zákonů o tom, jak mají chodit ženy oblečené. Loni v září hnutí sice obnovilo ministerstvo pro šíření ctnosti a předcházení neřesti, jehož úředníci dohlížejí na to, aby se obyvatelé země řídili přísnou formou islámského práva šaría, nutnost zahalovat si obličej na veřejnosti však ženám nařídil až před dvěma týdny. Každé, která se odmítne podřídit, nyní hrozí stupňující se série trestů.

  Nejnovější nařízení jasně uvádí, že příkaz o zahalování obličeje se vztahuje i na ženy na televizních obrazovkách, píše BBC.

  Za minulé vlády v letech 1996 až 2001 Tálibán požadoval, aby se ženy zcela halily do burek a z domovů vycházely jen s mužským doprovodem. Právo studovat ani pracovat neměly. Za porušení pravidel jim hrozily přísné tresty.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS