Reklama

Tajemství optických iluzí částečně odhaleno v očích much

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Hýbající se statické obrázky – optické iluze, nad kterými si lámali hlavu i neurobiologové. Ti ale nyní na tuto otázku našli několik odpovědí, a to v očích much. Ukázalo se totiž, že mouchy jsou oklamány optickými iluzemi stejně jako lidé.

Vědci z Yaleovy univerzity měřili, jak mouchy vnímají pohyb v optické iluzi. Zjistili, že instinktivně obracely svá těla k pohybu stejným směrem jako lidé.

Poslední společný předek much a lidí žil před půl miliardou let.

Malé mozky much usnadňují sledování aktivity neuronů v jejich zrakovém systému. Vědci zkoumali specifické typy neuronů, které řídí právě detekci pohybu. Zapnutím a vypnutím těchto neuronů byli vědci schopni změnit vnímání iluzorního pohybu mouchy (vypnutím jednoho vytvořili mouchy, které se otáčely opačným směrem).

Na základě těchto dat vědci teoretizovali, že optická iluze je výsledkem malé nerovnováhy v tom, jak různé typy detektorů pohybu přispívají k reakci či nereakci mouchy na iluze.

Vědci poté navrhli experiment, ve kterém se výsledky pokoušeli otestovat na lidech. Přestože jsou lidské vizuální systémy komplikovanější, výsledky naznačují, že podobný mechanismus je základem této iluze pohybu i u lidí.

„Poslední společný předek much a lidí žil před půl miliardou let, ale oba druhy vyvinuly podobné strategie vnímání pohybu,“ řekl docent molekulární, buněčné a vývojové biologie, fyziky a neurovědy na univerzitě v Yale Damon Clark. „Porozumění těmto sdíleným strategiím nám může pomoci lépe porozumět lidskému vizuálnímu systému.“

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Prodej opuštěných domů v Itálii za 1 euro se stal poslední dobou hitem. Mladí cizinci tak skupovali nemovitosti téměř za nic s příslibem, že dům do určité doby zrenovují. Vesnice Candela v oblasti Apulie nabídla potenciálním obyvatelům dokonce až 8 000 euro, aby se tam přestěhovali.
asteroid Apophis
Astronomové zjistili, že velký asteroid s názvem Apophis by měl v roce 2068 proletět extrémně blízko Země, případně by ji mohl zasáhnout v důsledku jevu nazývaného Jarkovského efekt.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama