Reklama
-1.9 C
Czech
Sobota 7. března 2026
Auto-MotoTahle aplikace vyběhne se zloději! Jeep dá sám vědět, že ho někdo...

Tahle aplikace vyběhne se zloději! Jeep dá sám vědět, že ho někdo ukradl

Hrdinové filmové série Rychle a zběsile by z téhle aplikace asi do stropu neskákali. Jeep vymyslel způsob, jak předejít krádežím aut. Do svého modelu Renegade zasadí speciální čip, který při odtahu auta nasdílí policii polohu, díky níž se vůz zase najde.

Plug-in hybrid Jeep s názvem Renegade přijel na trh s automobily už během léta loňského roku. Výrobci lákají na zajímavé spojení turbo motoru a elektřiny. Výkon v základní verzi? Krásných 190 koňských sil. S dojezdem už to ale taková sláva není, baterie vydrží jen 50 kilometrů.

To ale vůbec nevadí. Jeep teď přišel s velkou specialitou, která by mohla mnohým řidičům podat pomocnou ruku. Auta s pohonem 4xe, který využívá i výše zmiňovaný model, dostane jako bonus aplikaci „My Theft Assistance“, tedy pomocníka při krádežích.

Nová vymoženost se stane součástí Uconnect, tedy zařízení, které na dálku auto ovládá. Tak, jak jsme na to zvyklí u množství jiných značek. Kromě klasického odemykání a zamykání, rozsvěcování a zhasínání světel nebo zjišťování polohy na dálku se teď auto dokáže samo ohlásit policii.

Vylepšení aplikace zapříčinil zvýšený počet krádeží aut na Britských ostrovech, speciální prvek ale půjde využít i na českých silnicích. Zloději by tak měli dávat bedlivý pozor, tohle všechno totiž aplikace dokáže.

„Nárůst krádeží automobilů ve Velké Británii je důvodem k obavám a zkušenostem, kterým se majitelé budou snažit za každou cenu vyhnout,“ prohlásil ředitel Jeep UK Damien Dally. „Inovativní technologie pro odcizení krádeže nepochybně poskytne majitelům Jeepů a budoucím kupujícím klid v duši. Jejich auto a majetek budou v bezpečí,“ ujišťuje.

Majitel auta bude vědět, když se do jeho vozu bude chtít někdo nelegálně dostat. „My Theft Assistance“ zároveň prozradí, že chce Jeep někdo bez povolení odtáhnout nebo vypojit baterii. Když už všechno selže, řidič nebude moct zakročit a zloděj auto odcizí, ještě nemá ani zdaleka vyhráno.

V případě, že dojde ke krádeži auta, vyšle Jeep zprávu na policii. Po potvrzení operátorem a policejními složkami bude možné sledovat auto pomocí sdílení polohy, kterou nově aplikace pro tyto případy do auta zabuduje.

Testy fungují na jedničku, spuštění nového režimu v aplikaci Jeep tak vůbec nic nebrání.

Reklama

Doporučujeme

Maďarsko zadrželo sedm Ukrajinců, Kyjev doporučuje Maďarsku se vyhnout

Maďarský daňový úřad oznámil zadržení sedmi Ukrajinců, které stíhá kvůli podezření z praní špinavých peněz. Zadržuje také dvě vozidla pro přepravu peněz. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na zmíněný úřad. Kyjev o něco dříve obvinil Maďarsko ze zadržení sedmi pracovníků ukrajinské státní banky Oščadbank, kteří podle něj převáželi z Rakouska peníze a zlato. Ukrajina požaduje jejich okamžité propuštění, uvedl šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha na síti X. Kyjev zároveň vyzval Ukrajince, aby se vyhnuli cestám do sousedního Maďarska.

USA vyšetřují zásah školy v Íránu. Analýza naznačuje souvislost s americkým útokem

Američtí vojenští vyšetřovatelé se domnívají, že za úder na dívčí školu v jihoíránském městě Mínáb, při němž zahynuly desítky dětí, pravděpodobně nesou odpovědnost Spojené státy. Vyšetřování nicméně zatím stále probíhá. K tragédii došlo během prvního dne amerických a izraelských útoků na Írán.

Izrael zasáhl na předměstí Bejrútu sídlo výkonné rady Hizballáhu

Při noční vlně úderů na Libanon bylo zasaženo sídlo výkonné rady proíránského hnutí Hizballáh na předměstí Bejrútu, uvedla podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelská armáda. Údery dále na předměstí Dahíja zasáhly desítky vícepodlažních budov a skladiště dronů. Noční údery podle libanonské agentury NNA zasáhly také desítky vesnic na jihu a východě Libanonu. Dopoledne Izrael zahájil další vlnu úderů. Výbuchy byly hlášeny z oblasti pobřežního města Sajdá.

Trump má problém. Soud mu nařídil vrátit peníze vybrané z cel

Americký soud pro mezinárodní obchod nařídil Celní a pohraniční stráži vrátit částku přes 130 miliard dolarů (asi 2,99 bilionu korun) dvěma tisícům amerických podniků. Rozhodnutí padlo poté, co Nejvyšší soud zrušil cla americké administrativy uvalená na obchodní partnery na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA).

Írán by měl mít dobrého vůdce, řekl Trump s tím, že USA mají několik kandidátů

Írán by měl mít dobrého vůdce, prohlásil v noci na dnešek americký prezident Donald Trump. USA mají v hledáčku několik lidí, kteří by mohli odvádět dobrou práci, dodal v exkluzivním rozhovoru pro NBC News. Jeho komentář následoval den poté, co Trump zpravodajskému serveru Axios řekl, že musí být osobně zapojen do výběru dalšího íránského lídra, přičemž odkázal na příklad Venezuely.

Írán si americkou základnu, kde zemřelo šest vojáků, zřejmě vytipoval

Íránské zpravodajské služby zřejmě sledovaly pohyb amerických vojáků mezi základnami a tipovaly cíle pro milice přidružené k islámské republice. Podařilo se identifikovat zbývající dva vojáky zabité na základně v kuvajtském přístavním městě Šuajpa.

Moderátorka NBC Savannah Guthrie plánuje návrat do vysílání. Pátrání po její matce pokračuje

Americká televizní moderátorka Savannah Guthrie se po týdnech nejistoty chystá vrátit do vysílání pořadu Today. Zatím však zůstává především po boku rodiny a soustředí se na pátrání po své matce, která zmizela začátkem února.

USA a Izrael dále útočí na íránské cíle, Teherán vyslal rakety na Tel Aviv

Spojené státy a Izrael dnes pokračují sedmým dnem v útocích proti Íránu. Oblastní velitelství americké armády (CENTCOM) oznámilo zásah íránské lodě sloužící pro starty dronů. Izraelské vojsko (IDF) zase uvedlo, že zahájilo další širokou vlnu útoků na infrastrukturu režimu v Teheránu. Írán krátce nato uvedl, že vyslal rakety na Tel Aviv. Izrael znovu zaútočil i na jih Libanonu.

Americký krypto zákon narazil na další překážku

Snaha prosadit v USA klíčový krypto zákon znovu narazila. Jednání se zadrhla na sporu mezi bankami, kryptofirmami a Bílým domem a roste nejistota, zda se návrh podaří schválit ještě letos. Pro kryptosektor by to byla citelná komplikace, protože firmy dál fungují v nejasném regulatorním prostředí.

USA požádaly Ukrajinu o pomoc proti íránským dronům

Spojené státy požádaly Ukrajinu o pomoc při obraně svých spojenců na Blízkém východě před íránskými drony. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky uvedl, že Kyjev může nabídnout odborníky i technologie získané během války s Ruskem. Pomoc však podmínil tím, že neoslabí obranu Ukrajiny.

Británie vyšle do Kataru letouny Typhoon, NATO posílilo ochranu před raketami

Británie se chystá vyslat do Kataru čtyři bojové letouny Typhoon k posílení obranných operací v Kataru i celém regionu, oznámil dnes britský premiér Keir Starmer. Na tiskové konferenci také řekl, že speciální vztah Londýna a Washingtonu funguje normálně. Severoatlantická aliance oznámila, že posílila ochranu před balistickými raketami po středečním incidentu, kdy byla u Turecka zničena jedna taková raketa vypálená z Íránu.

Hyský po dalším krachu neskrýval zklamání

Fotbalisté Plzně prožívají mimořádně nepříjemný týden. Po ligové porážce 0:3 ve Zlíně schytali stejný výsledek i ve čtvrtfinále domácího poháru v Karviné a ze soutěže vypadli. Pro tým, který se na pohárový úspěch výrazně upínal, jde o tvrdou ránu.

USA chystají nové podmínky pro vývoz čipů Nvidia a AMD

Spojené státy zvažují nové podmínky pro vývoz pokročilých čipů Nvidia a AMD do zahraničí. Země, jejichž firmy budou chtít nakupovat velké objemy čipů pro datová centra zaměřená na umělou inteligenci, by podle návrhu musely slíbit investice přímo v USA. Informoval o tom deník Financial Times.

USA a Venezuela po letech obnoví diplomatické vztahy

Spojené státy a Venezuela se po sedmi letech vracejí k diplomatickým vazbám. Jde o výrazný obrat ve vztazích dvou zemí, které proti sobě dlouhodobě stály. Dohoda přichází jen krátce po sesazení Nicoláse Madura a ukazuje, že Washington chce v zemi rychle získat větší vliv.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama