Téměř jedna ze dvou žen v 57 zemích světa je zbavena svobody spojené s rozhodováním o svém těle, ať už jde o pohlavní styk, používání antikoncepce nebo vyhledání zdravotní péče, uvádí se ve zprávě OSN zveřejněné ve středu v New Yorku.
Autoři této výroční zprávy o stavu světové populace, kterou vypracoval Populační fond OSN (United Nations Population Fund – UNFPA), se vůbec poprvé věnovali tělesné autonomii žen.
Jejich zpráva s názvem „My Body is My Own“ („Mé tělo je moje“) podrobně informuje o porušování práv žen v těchto 57 zemích a to od znásilnění přes nucenou sterilizaci až po zavedení testů panenství či mrzačení pohlavních orgánů.
Zkoumají se v ní i případy žen, které nemohou rozhodovat o vlastním těle bez obavy, že za to budou vystaveny násilí, nebo že by o jejich tělesné integritě rozhodoval někdo jiný.
Ve zprávě UNFPA se uvádí, že „tento nedostatek tělesné autonomie má obrovské důsledky, přesahující hluboké škody způsobované jednotlivým ženám a dívkám – potenciálně potlačování ekonomické produktivity, podhodnocování dovedností a následné zvyšování nákladů na zdravotní systémy a soudnictví„.
UNFPA ve svém dokumentu poznamenává, že pouze 56 % sledovaných zemí má zákony a politiku v oblasti komplexní sexuální výchovy. „To, že téměř polovina žen stále nemůže dělat vlastní rozhodnutí o tom, zda chce mít pohlavní styk, používat antikoncepci nebo vyhledat léčbu, by nás všechny mělo pobuřovat,“ uvedla ředitelka UNFPA Natalia Kanemová ve svém doprovodném prohlášení ke zprávě. „Stručně řečeno, stovky milionů žen a dívek v podstatě nevlastní své vlastní těla. Jejich životy řídí jiní,“ konstatovala.
Zpráva identifikuje 20 zemí nebo území, které mají zákony umožňující násilníkovi oddat se s obětí znásilnění, aby se takto vyhnul trestnímu stíhání.
Třiačtyřicet států zase nemá právní předpisy o znásilňování v manželství. Ve více než 30 zemích je zákonem zavedeno omezení pohybu žen mimo své domovy, upozorňuje také zpráva OSN.