menu

10.2 C
Czech
Úterý 23. dubna 2024

Po Orbánovi či Cameronovi se s Trumpem sešel také polský prezident Duda

Polský prezident Andrzej Duda se ve středu setkal s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který usiluje o návrat do Bílého domu po listopadových volbách. Předpokládaný kandidát Republikánské strany čím dál častěji jedná se zahraničními představiteli, zatímco mnohé země se snaží posilovat kontakty a připravit se na jeho možné znovuzvolení.

Sen Manchester City o Lize mistrů skončil v penaltovém rozstřelu proti Realu Madrid

Cesta Manchester City v Lize mistrů ve středu skončila, protože Real Madrid na Etihadu zvítězil 4:3 v penaltovém rozstřelu. Přestože City v zápase dominovalo a mělo 33 střel oproti osmi střelám Realu, nedokázalo prolomit odolnou španělskou obranu. O prohře informoval deník Mancherster Evening News.

Světový den ústního zdraví 2024

Sledujte nás na sítích

Praha 19. března 2024 (PROTEXT) – Zubní kazy u ročních dětí? Smutná realita. Za zvýšenou kazivost zoubků mohou rodiče, špatné čištění i sladké nápoje

Herbadent apeluje u příležitosti Světového dne ústního zdraví v tématu péče o dětský chrup na rodiče. Stejně tak volá po součinnosti v edukaci o dětský chrup v pražských mateřských školkách a nabízí pomoc.

Děti a návštěva u zubaře rovná se horor? Bohužel tomu tak bývá – kazivost dětských zubů neklesá a v ordinacích se zbytečně často odehrává drama pro všechny zúčastněné – děti, lékaře i rodiče. Kazy nalézají stomatologové i na nedávno prořezaných zubech a dětské trauma ze zubařů je na světě raz dva. Nutno ale říci, že zcela zbytečně. Alfou a omegou zdravých zubů je totiž pravidelné a důkladné čištění, za které jsou u malých dětí zcela a bez výjimky zodpovědní rodiče. A co vy? Víte, jak zbytečným kazům předejít a starat se o zoubky svých dětí správně?

Ačkoli by se mohlo zdát, že s mléčnými zoubky nemohou být žádné problémy, opak je pravdou. „Trendem je zvýšená kazivost u dětí – často i u těch velmi malých. Výjimkou nejsou děti s mnohočetnými kazy, kterým je třeba teprve 1,5 roku nebo dva roky,“ popisuje své zkušenosti MDDr. Martin Košťál z K2 stomatologie s.r.o a dodává: „Nezřídka vídáme u dětí i kazy velmi rozsáhlé, na ploškách, které se běžně nekazí,“ pokračuje stomatolog s tím, že viník těchto stavů je zcela jasný: „Kromě nedostatečné ústní hygieny hraje zásadní roli nadměrný příjem cukrů, zejména ve formě sladkých nápojů.“

Za pravdu mu dává i další kolega z oboru, MUDr. Petr Hajný: „V naší ordinaci vídáme děti s mnoha rozsáhlými kazy už v nízkém věku a na zubech, které se sotva prořezaly do úst. I nejmenší děti je nutné naučit, že ústní hygiena dvakrát denně je nutná a nelze akceptovat výjimky. A samozřejmě učit děti pít neslazené nápoje a udržet v mezích i další sladkosti,“ vysvětluje. Zubní lékaři také zmiňují vysokou náročnost ošetření kazů – děti bývají vystresované, nespolupracují, ošetření proto trvá dlouho a ze strany lékaře je potřeba mnoho trpělivosti. Korektní ošetření zubů je mnohdy zcela nemožné. Případně musí probíhat v celkové anestezii, což pro dětský organismus představuje zcela zbytečnou zátěž. Vyhnout se „hororu“ v zubní ordinaci přitom není těžké. A zcela pochopitelně mají vše v rukou rodiče.

Další z odborníků MDDr. Michaela Štěninová jen potvrzuje: „Dítě by si mělo zvykat na ordinaci od prvního zoubku, kdy prohlídka trvá pár vteřin. V tomto věku jde právě o seznámení s prostředím. Rodič by měl současně dostat potřebné informace, aby mohl pečovat o zuby tak, aby dítě v budoucnu zubní ošetření nepotřebovalo. Bohužel se toto moc často neděje. Rodič si však musí uvědomit, že dokud dítě nemá manuální zručnost, tak je právě rodič zodpovědný za péči o zuby, a to do cca 10-12 let.“

Zubům nejvíc škodí nezájem. A těm dětským obzvlášť

„Zatímco podle průzkumu Češi a zuby, který provedl Herbadent v roce 2021, se 59 % dospělých s mimořádně nezdravými zuby zubaře obává, lidé se zdravými zuby se bojí jen v 18 % případů. A podobně to funguje i u dětí – pokud jim coby rodiče zajistíme, aby jejich zoubky zůstaly zdravé, bude jejich první zkušenost se zubařem příjemná a všechny další kontroly pro něj nebudou zdrojem strachu a stresu,“ říká MUDr. Pavel Smažík, stomatolog a majitel značky Herbadent, iniciátor průzkumu Češi a zuby.

„Zubům nejvíc škodí nezájem. Podle pravidla „čistý zub se nekazí“ proto stačí dětem vštípit, že o zoubky se musíme dvakrát denně starat. A jelikož děti nejsou až do 10 let motoricky ani mentálně schopné si zoubky vyčistit správně, zoubky musí čistit rodiče a dítě může jen „pomáhat“. Pokud zuby nevyčistíme klasickým kartáčkem správnou technikou a následně i mezizubním kartáčkem, na sklovině zůstane plak, který už po jednom dni začne zrát a být pro zub nebezpečný. Velkou hrozbou je také cucání čehokoliv sladkého,“ vysvětluje MUDr. Pavel Smažík. Stejně jako ostatní kolegové přitom doporučuje, aby rodiče se svými dětmi začali chodit k zubaři co nejdříve, klidně už v jednom roce dítěte. „S prvními prořezanými zoubky nehrozí problém a návštěva zubaře má spíše jen seznamovací charakter. Dítě nezažívá žádnou bolest a získává k místu důvěru. Tím se usnadní všechny další návštěvy a samozřejmě se tak mohou včas odhalit i všechny vady, které se pak dají ihned začít řešit.“

Světový den ústního zdraví a osvěta u těch nejmenších

Na nutnou péči o zdraví dětských zoubků reagují i výrobci potřeb pro zubní hygienu a na trhu se objevuje množství kvalitních kartáčků, past a gelů na citlivé dásně miminek. Příkladem je značka Herbadent, která nabízí komplexní řadu produktů pro ty úplně nejmenší až po děti juniorního věku. Už při prořezávání prvních zoubků tak můžete dětem ulevit HERBADENT MIMI bylinkovým gelem, který regeneruje a zklidňuje dásně, a poté navázat HERBADENT MIMI bylinkovou zubní pastou pro nejmenší, která pečuje o citlivé dásně a posiluje zubní sklovinu. Na výběr je i HERBADENT KIDS bylinná zubní pasta s jablečnou příchutí a fluoridy, která je speciálně určena pro čištění mléčných zubů a dětských dásní. Pro smíšený chrup nabízí HERBADENT zubní pastu JUNIOR s vyšším obsahem fluoridů. Ta je doplněna i ústní vodou s příchutí Spearmint.

HERBADENT přináší nejen nabídku těch nejkvalitnějších přípravků pro péči o zoubky, ale i osvětu mezi dětmi a rodiči. Proto v rámci Světového dne ústního zdraví, který připadá na 20. března, organizuje speciální vzdělávací akce. V sídle firmy probíhají 18. a 19. března osvětově edukační akce za účasti odborníků a dentálních hygienistek pro mateřské školky z celé Prahy 4, kam dorazí více jak 250 dětí, aby se toho o čištění zoubků dozvěděly co nejvíce.

Stejný cíl má i projekt Dětský úsměv, jehož je HERBADENT generálním partnerem. Projekt ve školách, školkách a dětských domovech pořádá pravidelné edukační lekce, kde se děti přístupnou formou učí správně si čistit zuby a předejít tam kazům a jeho komplikacím. „Vycházíme z dlouholetých zkušeností ze Švýcarska, kde se díky preventivním programům ve školách podařilo kazivost zubů zásadně snížit,“ říká MUDr. Hana Zallmannová, ředitelka projektu. „Děti při lekcích pochopí, jakou hodnotu mají zdravé zuby a co všechno si ušetří, když se o ně budou dobře starat. Tím, že u dětí probouzíme zájem o zubní zdraví, také usnadňujeme práci rodičům,“ dodává stomatoložka.

„Každá činnost, kterou děláme pravidelně, se stává rituálem, bez kterého si člověk svůj den nedokáže představit. A o to nám jde – aby si děti zvykly na pravidelné čištění, na správnou techniku a správný kartáček a aby se pro ně čištění zubů stalo běžnou součástí každého dne. Rodiče, zubaře, a především děti samotné pak čeká odměna v podobě bezstarostné kontroly v zubní ordinaci, kde nebude nutné provádět žádná nepříjemná ošetření,“ uzavírá MUDr. Pavel Smažík.

 

Herbadent je česká firma s více než stoletou tradicí, jejíž počátky sahají až do roku 1897, kdy začínala výrobou medicinálních vín. Dnes základ produktového portfolia firmy tvoří ryze přírodní zubní pasty a gely na dásně či ústní vody a další výrobky s antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Veškeré přípravky pro dentální hygienu vycházejí z unikátní a klinicky ověřené receptury extraktu 7 léčivých bylin. Součástí nabídky jsou pod značkou Herbaspa také bylinné přísady do lázeňských koupelí či zubní kartáčky a také tradiční medicinální sirupy a vína Dr. Svatek, která dodnes dozrávají v dřevěných sudech na pražském Smíchově.

 

Produktové tipy, novinky:

SORTIMENT PRO DĚTI

Péče o dětské zoubky je vlastně ta nejdůležitější. První zoubky mají sklon k rychlejší kazivosti, proto je důležité vést děti k pravidelnosti a pečlivosti. Za čištění zoubků dítěte je však odpovědný rodič, proto i větším dětem doporučujeme zuby dočišťovat. Výběr těch správných pomůcek pro každý věk dítěte je u nás snadný.

 

HERBADENT MIMI Bylinkový gel

Rychlé a účinné řešení potíží při prořezávání zoubků.

Bylinný gel se zcela přírodním složením zklidňuje a regeneruje citlivé dásně vašeho miminka. Gel je určen na dětské dásně v období růstu prvních zoubků. Jeho základem je účinná a léty ověřená receptura ze 7 léčivých bylin, která je obohacená o výtažek z heřmánku modrého s analgetickými účinky. Dále obsahuje jemnou chladící složku, která napomáhá k rychlé úlevě. Další aktivní látky zajistí regenerační a pečující účinky, které z gelu dělají tu ideální volbu.

Gel má zcela přírodní složení a jemnou mangovou příchuť.

Cena 239 Kč

 

HERBADENT MIMI Bylinková zubní pasta pro nejmenší

Základem zcela přírodní zubní pasty pro první zoubky je léty ověřený extrakt ze 7 léčivých bylin, který pečuje o citlivé dětské dásně, a hydroxyapatit, který posiluje zubní sklovinu.

Pasta má jemnou mangovou příchuť.

Cena 159 Kč

 

K dostání na www.herbadent.cz

 

 

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinský ministr zemědělství je podezřelý z machinací se státními pozemky

Ukrajinský protikorupční úřad podezírá ministra zemědělství Mykolu Solského v souvislosti s machinacemi se státními pozemky. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že Solskyj stál v čele zločinecké skupiny, která nezákonně získala stovky hektarů půdy v celkové hodnotě 291 milionů hřiven (174 milionů Kč). Ministr nabídl úřadům maximální součinnost.

Musk obvinil Austrálii z cenzury kvůli nařízení odstranit z X násilné video

Americký miliardář Elon Musk obvinil Austrálii z cenzurování obsahu na internetu v souvislosti s verdiktem australského soudu, který nařídil jeho sociální síti X, aby celosvětově zablokovala přístup k videu, na němž je vidět útok nožem na biskupa v kostele nedaleko Sydney z minulého týdne. Podezřelý šestnáctiletý mladík byl obviněn z terorismu. Podle Muska rozhodnutí soudu znamená, že kterákoli země může kontrolovat celý internet.

Soudní proces ohledně Trumpových peněz za mlčení začal

V pondělí začal dlouho očekávaný soudní proces s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, neformálně známý jako proces hush money. V případu, o němž se mnozí domnívali, že se nikdy nedostane před soud, byl představen první svědek a zazněla úvodní prohlášení obžaloby i obhajoby.

Nejméně pět migrantů zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu

Nejméně pět migrantů dnes zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu do Anglie z oblasti poblíž francouzského města Wimereux. Informoval o tom regionální deník La Voix du Nord.

Řeka se vylila do nejlidnatější čínské provincie, jsou nejméně čtyři mrtví

Velké záplavy v jihočínské provincii Kuang-tung už mají nejméně čtyři oběti a několik osob se stále pohřešuje. V minulém týdnu zasáhly hustě osídlenou oblast delty Perlové řeky srážky, které o víkendu vzedmuly její hladinu. Záchranáři na člunech stále pátrají po přeživších.

Britský parlament schválil deportaci migrantů do Rwandy

Britský parlament schválil v noci na úterý kontroverzní návrh zákona umožňující deportace migrantů do Rwandy. Tento krok, který cílí na osoby vstupující do země nelegálně, vyvolává ostrou kritiku i mezinárodní obavy. První lety s migranty by měly směřovat do Rwandy již během následujících 10 až 12 týdnů, avizuje britský premiér Rishi Sunak.

DOPORUČUJEME

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinský ministr zemědělství je podezřelý z machinací se státními pozemky

Ukrajinský protikorupční úřad podezírá ministra zemědělství Mykolu Solského v souvislosti s machinacemi se státními pozemky. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že Solskyj stál v čele zločinecké skupiny, která nezákonně získala stovky hektarů půdy v celkové hodnotě 291 milionů hřiven (174 milionů Kč). Ministr nabídl úřadům maximální součinnost.

Musk obvinil Austrálii z cenzury kvůli nařízení odstranit z X násilné video

Americký miliardář Elon Musk obvinil Austrálii z cenzurování obsahu na internetu v souvislosti s verdiktem australského soudu, který nařídil jeho sociální síti X, aby celosvětově zablokovala přístup k videu, na němž je vidět útok nožem na biskupa v kostele nedaleko Sydney z minulého týdne. Podezřelý šestnáctiletý mladík byl obviněn z terorismu. Podle Muska rozhodnutí soudu znamená, že kterákoli země může kontrolovat celý internet.

Soudní proces ohledně Trumpových peněz za mlčení začal

V pondělí začal dlouho očekávaný soudní proces s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, neformálně známý jako proces hush money. V případu, o němž se mnozí domnívali, že se nikdy nedostane před soud, byl představen první svědek a zazněla úvodní prohlášení obžaloby i obhajoby.

Nejméně pět migrantů zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu

Nejméně pět migrantů dnes zahynulo při pokusu o přeplutí Lamanšského průlivu do Anglie z oblasti poblíž francouzského města Wimereux. Informoval o tom regionální deník La Voix du Nord.

Řeka se vylila do nejlidnatější čínské provincie, jsou nejméně čtyři mrtví

Velké záplavy v jihočínské provincii Kuang-tung už mají nejméně čtyři oběti a několik osob se stále pohřešuje. V minulém týdnu zasáhly hustě osídlenou oblast delty Perlové řeky srážky, které o víkendu vzedmuly její hladinu. Záchranáři na člunech stále pátrají po přeživších.

CNBC: Energetická transformace svět vyjde na čtyři biliony dolarů ročně

Do roku 2035 nás energetická transformace ročně vyjde na čtyři biliony dolarů, odhaduje investiční společnost BlackRock. Navýšení investic do přechodu na čistou energii bude vyžadovat větší provázanost veřejného a soukromého sektoru – hlavně pak v Asii a Tichomoří.

Britský parlament schválil deportaci migrantů do Rwandy

Britský parlament schválil v noci na úterý kontroverzní návrh zákona umožňující deportace migrantů do Rwandy. Tento krok, který cílí na osoby vstupující do země nelegálně, vyvolává ostrou kritiku i mezinárodní obavy. První lety s migranty by měly směřovat do Rwandy již během následujících 10 až 12 týdnů, avizuje britský premiér Rishi Sunak.

Ministři EU byli varováni, aby nepolevovali ve své podpoře Ukrajiny, která naléhavě žádá o systémy protivzdušné obrany

V době, kdy Ukrajina čelí zesílenému ruskému bombardování své infrastruktury a měst, vyzývají evropští ministři k větší podpoře a dodávkám protiraketové obrany. Německo, které se zavázalo dodat třetí baterii systému Patriot, stojí v čele úsilí o posílení obrany Ukrajiny. Na nedávném zasedání ministrů zahraničí a obrany EU zazněly výzvy, aby členské státy nepolevovaly v otázce obrany Ukrajiny.