Mnoho zemí poskytlo finanční i materiální pomoc Indii, která těžce bojuje s koronavirovou krizí. Jenže situace v Indii se ani tak vůbec nelepší a nemocnice stále postrádají kýžený materiál. Některé státy se tak začínají ptát, zdali veškerá pomoc opravdu končí u těch, co ji potřebují, informuje CNN.
Letadla plná ventilátorů, kyslíkových masek a antivirotik začala na letiště v Novém Dillí proudit už minulý týden. Problém ale je, že od té doby se v přeplněných indických nemocnicích nic nezměnilo. Stále prosí o víc zásob, zatímco zdravotnický materiál zřejmě leží v letadlech v hangárech.
Zdravotníci a úřady stále upozorňují na kritický nedostatek zdravotnických pomůcek, který z větší části obří zdravotní krizi způsobil. Zahraniční dárci si tak začínají klást otázky, kam se veškerá pomoc poděla. Nepomáhá ani to, že na zpoždění dodávek materiálu do nemocnic si stěžují i regionální indičtí politici.
„Poslali jsme vládě dotaz, aby nám ujasnila, kdy přijdou slíbené dodávky kyslíku, léků a vakcín. Zatím jsme ale nedostali žádnou jasnou odpověď,“ uvedl Ragu Sharma, ministr zdravotnictví státu Radžasthán. „Co se týče zahraniční pomoci, opět nám vláda neposkytla žádné detaily,“ řekl. Centrální vláda podle něj udržuje jednotlivé státy během pandemie v temnotě. „Chtělo by to transparentnější prostředí,“ dodal ministr.
Indická vláda odmítla jakékoliv obvinění ze zpoždění, které by měla způsobit. V prohlášení uvedla, že zavedla efektivní mechanismy na přerozdělování zdravotnického materiálu do nemocnic. „Čtyři miliony darovaných položek už byly distribuovány do 38 nemocnic napříč zemí,“ prohlásila vláda.
Problém je nedostatek kyslíku
Podle CNN za zpoždění zřejmě může více faktorů, například zbytečná byrokracie či obyčejné lidské chyby. Nemocnice, ve kterých denně umírá spousta lidí, to ale moc nezajímá. Chtějí, aby vláda reagovala pružněji a rozmístila dodané pomůcky do zdravotnických zařízení co nejdřív. Problém je například s kyslíkem, který leckde dochází a nemocnice se musí spoléhat na vládu, která jej shání od různých výrobců a států.
„Je to povinnost vlády zásobovat nás kyslíkem. Pacienti nám umírají před očima, nemůžeme je zachránit,“ řekl S.C.L. Gupta, ředitel nemocnice Batra v Novém Dillí. V sobotu tam došel kyslík, dvanáct pacientů zemřelo.
V Indii jen za středu onemocnělo koronavirem 382 315 lidí a 3780 jich zemřelo. Od začátku pandemie zaznamenala země 20,6 milionů případů nákazy. Skutečné číslo ale může být přibližně desetkrát až dvacetkrát vyšší, upozorňují místní zdroje.