Více než stovka humanitárních organizací ve společném prohlášení varuje před masovým hladomorem v Pásmu Gazy. Civilisté podle nich marně čekají na pomoc, kterou však Izrael blokuje nedaleko enklávy nebo přímo na jejím území. Na distribuci pomoci čekají stovky kamionů. Situace na místě je děsivá, v nouzi se tam ocitli i humanitární pracovníci a zaměstnanci agentury AFP, kteří se z oblasti nemohou dostat. Informují o tom weby BBC News a The Guardian.
Válka v Pásmu Gazy pokračuje a Izrael čelí tvrdé kritice za vysoký počet obětí v řadách civilistů i podmínky, kterým je vystavuje.
▶️ More than 100 aid groups warn 'mass starvation' spreading across Gaza https://t.co/Z38GQDi04X pic.twitter.com/ZQ0E4TMlw9
— FRANCE 24 English (@France24_en) July 23, 2025
Stovka humanitárních organizací, mezi nimiž je třeba Save the Children či Lékaři bez hranic, teď ve společném prohlášení upozornila na masový hladomor, který se šíří zhruba dvoumilionovou populací.
„Palestinci jsou uvězněni v cyklu naděje a zármutku, čekají na pomoc a příměří, jen aby se probudili do ještě horších podmínek,“ napsaly organizace v prohlášení.
Problémy s dodávkami potravin
Izrael čelí kritice za blokování humanitární pomoci. Sám uznal pokles dodávek, avšak tvrdí, že potraviny tam jsou. Poukazuje však na humanitární organizace, které je k lidem nedodávají. Ty však dlouhodobě upozorňují na problémy s koordinací bezpečného průchodu s Izraelem za účelem distribuce.
Každý den se dostane k lidem jen 28 kamionů. Jak již dříve upozornila Organizace spojených národů (OSN), nasycení dvoumilionové populace odpovídá 600 kamionům denně. Dodávky potravin do enklávy tedy prakticky neproudí.
Humanitární organizace v prohlášení obviňují Izrael z falešných slibů ohledně navýšení pomoci a odepírání přístupu k tunám klíčových dodávek. Židovský stát však trvá na tom, že jedná v souladu s mezinárodním právem.
„Jak se po Gaze šíří masové hladovění, naši kolegové a ti, kterým sloužíme, chřadnou,“ vykresluje závažnost situace skupina a vyzvala k okamžitému příměří, kompletnímu otevření hraničních přechodů a plnému přísunu potravin pod dohledem OSN.
Omdlévají hlady a vyčerpáním
Situace je natolik vážná, že tisková agentura AFP vyzvala Izrael, aby umožnil evakuaci nezávislých spolupracovníků s jejich rodinami, protože trpí hlady. Humanitární pracovníci a lékaři omdlévají při snaze pomoci druhým hladem a vyčerpáním, zatímco v Gaze nebo u hranic čeká na doručení 950 kamionů s humanitární pomocí.
Jak upozornil mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) Nadav Šošaní, vyzvednout k doručení na místa nouze si je mají humanitární organizace. Ty ovšem tvrdí, že izraelská vláda jim k nim zablokovala přístup a že kvůli běsnící válce nejsou schopny je doručit. Stále častěji navíc dochází k incidentům, kdy jsou civilisté čekající na pomoc zastřeleni nebo zasaženi bombami. Od konce května tak zemřelo 1026 lidí, uvádí palestinské úřady pod správou teroristického hnutí Hamás. Podle OSN je tohle číslo ještě vyšší – eviduje 1 054 zabitých při čekání na potravinovou pomoc.
Lidé v Gaze umírají hladem každý den. Za posledních čtyřiadvacet hodin jich zemřelo tucet, včetně dětí. Ministerstvo zdravotnictví kontrolované Hamásem uvedlo 33 zemřelých na těžkou podvýživu za posledních 48 hodin.
„Jen v roce 2025 hovoříme o 30 000 dětech, které trpí podvýživou,“ upozornil zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Dr. Rik Peeperkorn. Děti vypadají mladší, než ve skutečnosti jsou. Sám spatřil pětileté, které vypadalo, jako by mu byly jen dva.