Deset lidí z Demokratické republiky Kongo bylo zabito při útoku armády na univerzitní kampus v Súdánu, uvedla konžská vláda. Informoval o tom server BBC či A News.
Oběti zahynuli při bombardování v neděli odpoledne na Mezinárodní africké univerzitě v Chartúmu. „To, co nás velmi bolí, je, že to byla pravidelná armáda, která shodila bomby s vědomím, že tam byli cizinci,“ řekl v úterý konžský ministr zahraničí.
Konkurenční vojenské síly bojují v hlavním městě Súdánu už několik týdnů. Polovojenské Síly rychlé podpory (RSF) mají základny v mnoha obytných čtvrtích po celém městě. Ty napadá ze vzduchu armáda.
The Democratic Republic of Congo’s government says 10 of its citizens died after their university campus was „bombarded“ in air strikes in Sudan’s capital, Khartoum, on Sunday.https://t.co/RV1pTqRu3h pic.twitter.com/eZZnN3tYNg
— BBC News Africa (@BBCAfrica) June 6, 2023
Není jasné, zda obětmi nedělního bombardování byli vysokoškoláci. Mohlo se jednat o oblast v rámci univerzity nebo u univerzity, kde hledali útočiště různí cizí státní příslušníci, píše server BBC. Šéf OSN pro uprchlíky Filippo Grandi tweetoval o svém šoku, že při útoku v Chartúmu zemřelo 10 uprchlíků.
„Ke smrti došlo poté, co pravidelná armáda ostřelovala oblast, ve které se nachází neozbrojené civilní obyvatelstvo, včetně cizích státních příslušníků,“ řekl turecké státní tiskové agentuře Anadolu ministr pro komunikaci a média Patrick Muyaya. „Zranění Konžané jsou ošetřováni ve vojenské nemocnici v Chartúmu,“ dodal podle serveru A News.
Video z bombardování tweetovala konkurenční RSF
RSF, která bojuje již několik týdnů o moc s armádou, uvedla, že k nedělnímu bombardování došlo v oblasti, kde se zdržovali afričtí uprchlíci. Zdá se, že se komentář týká stejného útoku, počet obětí však RFS uvedla 25.
Tweetovala video, které údajně pocházelo z místa činu. Na něm bylo vidět, že v pozadí stoupá kouř z míst, kde se nachází Mezinárodní africká univerzita. Lidé na videu, včetně ženy, která říká, že její manžel při útoku zemřel, mluví směsí arabštiny a lingalštiny. To je jazyk, kterým se mluví hlavně na západě DR Kongo.
Jeden muž říká: „Jsme Konžané… mnoho lidí je zde Konžanů. Kde je mezinárodní společenství?“
Z vizuálních vodítek ve videu, včetně minaretu mešity v pozadí a něčeho, co vypadá jako přepravní kontejner, BBC přesně určila místo na oblast v centru Chartúmu poblíž univerzitního kampusu a sportovního stadionu. Podobné přepravní kontejnery jsou vidět na satelitním snímku této oblasti z dubna letošního roku.
DR Kongo žádá vysvětlení
Ministr zahraničí Christophe Lutundula uvedl, že DR Kongo požaduje od súdánské vlády vysvětlení. Také očekává, že těla zabitých budou bezplatně repatriována. To by zajistilo, že „naši krajané budou důstojně pohřbeni v souladu s našimi tradicemi“, řekl v pondělí novinářům.
Konžská vláda také požádala súdánské úřady o otevření humanitárního koridoru, aby bylo možné evakuovat zraněné při útoku a další osoby, které jsou stále uvízlé v Súdánu.
Válka mezi súdánskou armádou a polovojenskou skupinou Síly rychlé podpory (RSF) si podle OSN od poloviny dubna vyžádala životy více než 800 lidí a přes 1 milion jich bylo vysídleno. Minulý týden vypršelo sedmidenní příměří, které zprostředkovaly Saúdská Arábie a USA.