Reklama
17.4 C
Czech
Sobota 14. března 2026
ZprávyStudent ve francouzské střední škole zaútočil nožem na spolužáky. Nejméně jeden mrtvý,...

Student ve francouzské střední škole zaútočil nožem na spolužáky. Nejméně jeden mrtvý, tři zranění

Francii šokoval brutální útok na střední škole ve městě Nantes. Během polední přestávky zde student napadl čtyři spolužáky nožem. Jedna z napadených útok nepřežila, další tři studenti vyvázli se zraněním. Informuje o tom France24, The Guardian a další servery.

Incident se odehrál na soukromé škole Notre-Dame-de-Toutes-Aides ve čtvrti Doulon, nedaleko atlantického pobřeží. Útočník byl krátce po činu zadržen policií, podle dostupných informací jednal sám. Motiv jeho činu zatím není jasný, policie ale vyloučila teroristické pozadí.

Patnáctiletý student vytáhl o polední přestávce na své spolužáky nůž a začal bodat. Vražedný útok zastavili učitelé, kteří útočníka přemohli a zadrželi ještě před příjezdem policie. Novinářům to řekl úředník, který nesměl být v souladu s francouzským zákonem o policii jmenován.

Na místě zůstal nejméně jeden mrtvý student a tři zranění. Policie sice věk a pohlaví oběti nepotvrdila, podle místní televize se jednalo o dívku.

Areál školy byl ihned uzavřen a obklíčen bezpečnostními složkami. Vyšetřování pokračuje a škola se nyní zaměřuje především na pomoc zasaženým studentům. Její zaměstnanci ani vedení nechtěli případ pro média komentovat. Francouzská ministryně školství Elisabeth Borne a ministr vnitra Bruno Retailleau se vydali na místo činu, aby vyjádřili podporu obětem i celé školní komunitě.

Útoků na středních školách přibývá

Útoky na francouzských školách nebývají časté, nejednalo se ovšem o ojedinělý případ. Francie i další evropské země zaznamenaly v posledních letech několik výbuchů násilí na školách, které vyvolávají obavy o bezpečnost studentů i učitelů.

V roce 2023 například zažil celý národ šok, když na střední škole ve francouzském městě Arras útočník nožem zabil učitele a zranil další osoby. Tento čin měl navíc teroristické pozadí a útočník byl napojen na radikální islamistické hnutí.

Před zhruba čtyřmi lety ve škole u Paříže student, ruský muslimský uprchlík, zavraždil učitele a uřízl mu hlavu.

Násilí ve školách se ale neomezuje pouze na Francii. V Berlíně došlo v roce 2022 k útoku, při kterém žák zranil učitele a dalšího studenta kovovou tyčí. Ve Finsku byla veřejnost otřesena tragédií ve městě Kuopio, kde student s mečem napadl spolužáky a jednu osobu zabil. Také v ČR se na pražské střední škole odehrál tragický případ, kdy student napadl učitele mačetou a zabil ho.

Reklama

Doporučujeme

Při ruském útoku na Kyjevskou oblast zemřeli nejméně čtyři lidé

Čtyři lidé zemřeli a nejméně 15 dalších utrpělo zranění při rozsáhlém ruském nočním vzdušném útoku na Kyjevskou oblast. Na síti Telegram o tom dnes ráno informoval šéf vojenské správy této oblasti Mykola Kalašnyk, který tak zvýšil původní bilanci. Ukrajinci pak podle ruských úřadů zasáhli rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu Ruska.

Severní Korea odpálila asi deset balistických střel, dopadly do moře

Severní Korea dnes odpálila více než deset balistických střel, které dopadly do moře. Podle agentury Reuters to uvedla jihokorejská armáda. Střely byly odpáleny z oblasti blízko hlavního města Pchjongjang asi ve 13:20 místního času (5:20 SEČ). Japonská pobřežní stráž zaznamenala dopad balistické střely do moře mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska.

Soud zastavil vyšetřování šéfa americké centrální banky Jeroma Powella

Federální soudce ve Washingtonu zablokoval pokus amerického ministerstva spravedlnosti vyšetřovat šéfa centrální banky Jeroma Powella. Podle soudu vláda nepředložila žádné důkazy o trestném činu, přičemž vyšetřování sloužilo hlavně k politickému tlaku na snížení úrokových sazeb.

Masný průmysl se snaží zůstat mimo hlavní klimatickou debatu, ukázala zpráva

Potravinářský a zemědělský průmysl zodpovídají za značnou část emisí skleníkových plynů. Zároveň se snaží zůstat mimo hlavní klimatickou debatu. Upozornila na to zpráva komise EAT-Lancet Commission. Společnosti z tohoto odvětví se snaží před politiky ospravedlnit nárůst živočišné produkce. A vychází jim to.

Černý déšť dopadá na Teherán po útocích na ropná zařízení

Útoky na ropné sklady a rafinerii v okolí Teheránu vyvolaly masivní požáry a husté mraky kouře. Znečištění se promíchalo s deštěm a nad městem začal padat tzv. černý déšť. Odborníci i Světová zdravotnická organizace varují před vážnými zdravotními a ekologickými dopady, které mohou přetrvat dlouhé roky.

Manželka Bruce Willise zakládá fond na výzkum demence a podporu pečujících

Emma Heming Willis proměňuje osobní zkušenost v konkrétní pomoc. Manželka Bruce Willis oznámila vznik nového fondu, který se zaměří na výzkum frontotemporální demence i podporu lidí, kteří o nemocné každý den pečují. Z intimního rodinného boje tak vzniká veřejná iniciativa, která má pomoct i dalším rodinám.

Trumpova administrativa zvažuje oslabení ochrany kriticky ohrožené velryby

Americká vláda zvažuje změnu pravidla, které nutí lodě zpomalit v oblastech výskytu severoatlantské pravé velryby. Ochranáři varují, že by to mohlo ohrozit jeden z posledních zbytků tohoto druhu.

Při pádu tankovacího letounu v Iráku zahynuli čtyři američtí vojáci, další dva se pohřešují

Čtyři ze šesti členů posádky amerického tankovacího letounu KC-135 zahynuli při čtvrteční havárii stroje na západě Iráku. Pátrání po zbývajících dvou pokračuje, přičemž okolnosti incidentu vyšetřuje americká armáda. Letadlo bylo nasazeno v operacích Spojených států proti Íránu, které začaly 28. února.

Íránské revoluční gardy hrozí, že tvrdě zakročí proti případným demonstrantům

Íránské revoluční gardy dnes varovaly, že reakce na případné protivládní protesty bude tvrdší než v lednu, kdy byly zabity tisíce lidí, píše agentura AFP. Prohlášení přichází v době pokračujících americko-izraelských úderů na Írán, na které Teherán reaguje útoky na Izrael a na americké základny na Blízkém východě. Podle organizace NetBlocks, která monitoruje kybernetickou bezpečnost a přístup k internetu, je v Íránu internet zablokovaný už 14 dní.

Teroristický režim v Íránu naprosto ničíme, napsal na síti Trump

Spojené státy naprosto ničí teroristický režim v Íránu - vojensky, ekonomicky i jinak. Na své síti Truth Social tak zrekapituloval dosavadní vývoj americko-izraelské války proti islámské republice americký prezident Donald Trump. Ve svém příspěvku v noci na dnešek uvedl, že je mu "ctí zabíjet vyšinuté šmejdy", tedy vysoké představitele íránského teokratického režimu, a postěžoval si přitom na obraz války v části amerických médií.

Bessent: Dočasně rušíme sankce na ruskou ropu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek dočasně zrušila sankce uvalené na ruskou ropu naloženou na tankerech na moři ve snaze stabilizovat světové trhy s energií, uvedl americký ministr financí Scott Bessent. Rusko z toho podle něj finančně těžit nebude. Ceny ropy mírně klesly.

Ruský dron zasáhl budovu knihovny v Černihivské oblasti

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na centrum města Novhorod-Siverskyj v ukrajinské Černihivské oblasti a zasáhlo budovu knihovny. S odvoláním na místní vojenskou správu to napsal server Ukrajinska pravda. Cílem ruského útoku se znovu stala přístavní infrastruktura na jihu Ukrajiny. Ukrajinské drony útočily ve městě Něvinnomyssk ve Stavropolském kraji na jihu Ruska, vyplývá z hlášení úřadů.

Kuba nečekaně oznámila propuštění 51 vězňů

Kubánská vláda ve čtvrtek oznámila propuštění 51 vězňů. Jde o nečekaný krok, který přišel v době, kdy na latinskoamerickou zemi vyvíjí tlak americký prezident Donald Trump. Začátkem roku tam zakázal vyvážet ropu pod hrozbou sankcí.

Chilský architekt Smiljan Radić získal Pritzkerovu cenu za architekturu

Jedno z nejprestižnějších ocenění ve světě architektury letos putuje do Chile. Pritzkerovu cenu získal architekt Smiljan Radić, jehož práce spojuje experiment, cit pro krajinu i neobvyklé materiály. Jeho stavby často působí křehce, ale zároveň vytvářejí silné a nezapomenutelné prostory.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama