Více
  1.9 C
  Czech
  Pondělí 30. ledna 2023

  Pumový útok v pákistánské mešitě si vyžádal 32 mrtvých a 150 zraněných

  Nejméně 32 mrtvých a 150 zraněných si vyžádal dnešní sebevražedný pumový útok v mešitě ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu. S odvoláním na místní policii o tom informovaly tiskové agentury.

  Jak strava ovlivňuje zdraví střev

  Zdravé střevní bakterie ovlivňují celkovou pohodu vašeho těla. Jaké jsou nejlepší potraviny pro zdravé trávení a jak mohou antibiotika, cukr a stres ovlivnit mikrobiom?

  Střelba šestiletého chlapce na škole ve Virginii je vzácná, ale vysílá varovný signál

  Postřelení mladé učitelky na základní škole ve Virginii šestiletým chlapcem šokovalo veřejnost v USA a vyvolalo pobouření a hrůzu dokonce i v zemi, v níž je střelba na školách pravidelná. Odborníci na násilí popisují tento případ jako vzácný, celkově je však střelba na školách v zemi stále častější. Informují o tom The Guardian a CNN.

  K incidentu došlo na základní škole Richneck v Newport News ve Virginii. Šestiletý chlapec během hádky s učitelkou Abby Zwerner (25 let) vytáhl pistoli a střelil ji do břicha. Když krvácející žena ležela na podlaze, vyzvala ostatní studenty, aby ze třídy utekli.

  Zwerner skončila v nemocnici v kritickém stavu. Starosta Newport News Phillip Jones ale už o víkendu potvrdil její zlepšující se stav. Jak se student dostal ke zbrani a komu ve skutečnosti patří úřady neuvedly.

  Jones však incident, první střelbu na škole v letošním roce, považuje za varován pro USA. „Myslím si, že po této události nastane celonárodní diskuse o tom, jak lze takovým incidentům zabránit,“ cituje starostu list The Guardian.

  „Je téměř nemožné si uvědomit, že šestiletý žák prvního stupně přinesl do školy nabitou pistoli a střelil kantora. Přesně s tím se však dnes naše komunita potýká,“ uvedl starosta v prohlášení na Twitteru podle stanice CNN.

  Střelba takto mladého chlapce na škole ve Spojených státech je podle expertů na násilí skutečně vzácná. Od roku 1970 podle jejich pátrání došlo k celkem 16 střelbám na školách s pachateli mladšími deseti let. Pouze tři střelci dosáhli jen šesti let.

  Popsané incidenty se navíc týkaly násilí studenta na jiném studentovi, nikoli na pedagogovi. „Je to opravdu velmi vzácné,“ řekl výzkumník David Riedman, zakladatel databáze K-12, která sleduje střelbu na školách v USA. „Není to něco, na co byl právní systém navržen, aby se s tím vypořádal,“ vysvětlil Riedman.

  Stále častější střelba na školách

  Legislativa ve Virginii nedovoluje soudit šestileté děti jako dospělé. A pokud je uzná soud pro mladistvé jako vinné, nejsou dost staré k tomu, aby je justice předala do vazby ministerstva spravedlnosti ve věcech mládeže.

  Přestože ke střelbě nedošlo náhodou, ale během hádky, tedy cíleně, expert na násilí z Johns Hopknins University Daniel Webster potvrdil, že případů neúmyslného zabití sebe či jiné osoby ve svém okolí střelnou zbraní v rukou dítěte přibývá.

  „Bohužel to není tak vzácné,“ řekl Webster pro agenturu AP. Podle nezávislé zpravodajské organizace Education Week došlo v USA od roku 2018 ke 145 střelbám na školách, které skončily zraněním či smrtí.

  Minulý rok se na školách v zemi střílelo 51krát. V roce 2021 došlo k 35 takovým událostem a rok předtím k 24. Incidenty se střelnými zbraněmi byly v posledních 17 měsících častější i právě ve školním okrese Richneck.

  V září 2021 několikrát vystřelil na rušné chodbě ve škole během přestávky na oběd 16letý student. Zranil dvě 17leté děti. O dva měsíce později smrtelně postřelil po školním fotbalovém zápase 18letý student mladšího studenta.

  Rodiče studentů několika škol v okrese se shodují, že by pomohlo, kdyby zařízení zavedla detektory kovu, zaměstnala více lidí, včetně poradců v oblasti duševního zdraví, a zpřísnila by podmínky pro návštěvy.

  Sledujte nás na sítích

  Překvapivá adresa. Hvězdu Realu láká tým, který vloni prohrál se Slavií

  Ještě před několika lety patřil Union Berlín mezi účastníky nižších německých soutěží. Dlouhé roky hrál ve třetí lize, pak v té druhé a až v roce 2019 se vrátil zpět mezi elitu. A daří se mu skvěle, Union je o bod druhý za Bayernem a pomýšlí na titul. K tomu by mohl pomoct také Isco, pětinásobný vítěz Ligy mistrů, kterého klub láká do svých řad.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Invaze ilegálních těžařů znehodnotila už více než třetinu Amazonie

  Rozloha desetkrát větší než Británie, tak velké území Amazonie degradovala lidská činnost. Tato destrukce vede k tomu, že deštný prales uvolní do atmosféry více uhlíku, než kolik jej absorbuje. Ochránce naší planety se tak vinou člověka stává jejím ničitelem.

  Překvapivá adresa. Hvězdu Realu láká tým, který vloni prohrál se Slavií

  Ještě před několika lety patřil Union Berlín mezi účastníky nižších německých soutěží. Dlouhé roky hrál ve třetí lize, pak v té druhé a až v roce 2019 se vrátil zpět mezi elitu. A daří se mu skvěle, Union je o bod druhý za Bayernem a pomýšlí na titul. K tomu by mohl pomoct také Isco, pětinásobný vítěz Ligy mistrů, kterého klub láká do svých řad.