Protext ČTKSto vypadaných vlasů denně může být problém

Sto vypadaných vlasů denně může být problém

Praha 7. září 2023 (PROTEXT) – Článek je součástí podcastu ŽIVOTOZPRÁVY od Pilulka.cz, ve kterém se věnujeme zdraví a zdravému životnímu stylu.

Jak pečovat o své vlasy, aby esteticky vypadaly zdravé a krásné, ale především abychom zabránili jejich vypadávání? A kdy už máme navštívit dermatologa či trichologa? Profesorka MUDr. Monika Arenbergerová Ph.D je uznávanou lékařskou kapacitou v tomto oboru a příčiny problémů s vypadávání vlasů se podle ní dají zařadit do několika skupin.

„Jde buď o rodinnou zátěž (genetiku), která je hodně důležitá. Dále se může jednat o hormonální výkyvy nebo vlasy padají z důvodu užívání některých léků či autoimunitní choroby, kdy se náš imunitní systém obrátí proti vlasového váčku. Mezi ty méně časté příčiny patří, že si je nesprávně upravujeme,“ říká na úvod profesorka Arenbergerová.

Vlasy nesprávnou úpravou trpí především po velmi agresivních kadeřnických procedurách např. v kombinaci trvalé ondulace s odbarvováním nebo melírováním. Dobře jim nedělá ani fénování příliš horkým vzduchem. Některé ženy také v účesu preferují těsný culík nebo drdol, což může vést k tzv. trakční alopecii, kdy vlasy vypadávají z důvodu velkého tahu. „Doporučuji proto nenosit opravdu příliš těsné culíky a drdůlky, což se týká zejména mladých dívek, které se věnují baletu nebo tanci. Ty culíčky mít vždy jenom na chvíli, a pak je zase povolit a nechat vlásky volně,“ radí Arenbergerová.

Vypadávání vlasů souvisí též s (ne)zdravou vlasovou pokožkou. Pokud se v ní vyskytují velké lupy nebo některé kožní choroby jako lupénka a opravdu velké šupiny, tak se nedoporučuje nosit ani těsnou a příliš teplou pokrývku hlavy (to se pro změnu zase týká více mužů). Zpocení může v tomto případě opět vést k zvýšenému padání vlasů.

Návštěvu dermatologa/trichologa (v drtivé většině je každý dermatolog zároveň profesně i trichologem) bychom neměli odkládat, když nám denně ubude při orientačním počítání 100 a více vlasů. „Všechno, co je nad 100 vlasů denně už považujeme za patologii a pokud to trvá delší dobu (v řádu týdnů), nebo by se objevila lysina, tak bychom měli navštívit odborníka,“ doporučuje M. Arenbergerová. Důležitou roli hraje vlasový cyklus, kdy se střídají tři fáze – růstová, přechodná (zastavení růstu) a klidová, během níž se uvolňují a vypadávají. Sezónně k vypadávání dochází na jaře a na podzim.

„Když nám vlasy vypadávají více v těchto ročních obdobích, nemusíme se hned znepokojovat. Sáhla bych nejprve po nějakých výživových doplňcích. Až pokud by se po cca 3 měsících situace nestabilizovala, tak navštívit lékaře,“ upřesňuje profesorka Arenbergerová.

Samotná péče o vlasy a vlasovou pokožku je spojená se stravou, případně výživovými doplňky a správně vybranou kosmetikou pro ten, který typ vlasů (šampon i kondicionér) včetně využívání různých roztoků při potížích, které se vtírají do pokožky. „Vlasová cibulka, z níž vlasy vyrůstají, je velice metabolicky aktivní a citlivá na to, když nám chybí nějaká potravina. Konkrétně z prvků pak železo nebo vitamin B, selen nebo aminokyseliny,“ podtrhuje důležitost našeho jídelníčku Monika Arenbergerová.

Co se týká vlasové kosmetiky (šamponu, kondicionéru, i masky aj.) tak ta se v posledních letech kvalitativně velmi zlepšila a díky ní při správném výběru pro určitý typ vlasů (suché, jemné, mastné aj.) o ně dokážeme správně pečovat. Doporučuje se jejich mytí cca vždy po dvou dnech. Podle profesorky Arenbergerové ale se správně zvolenou kosmetikou nevadí ani každodenní mytí. “Vyplatí se být konzervativní a zůstat u jedné kosmetické značky v celé škále přípravků péče o vlasy. A taky zbytečně neexperimentovat při její výměně. Třeba jen kvůli tomu, že se zhlédnu u kamarádek s nádhernými vlasy,“ dodává.

Kdo trpí na lupy, lupénku, nebo má potíže s vypadáváním vlasů, měl by se vždy poradit v lékárně, kde mu určitě doporučí vhodný typ vlasové kosmetiky. Vyhne se tak zklamání z marketingově vychvalovaných přípravků, které „stoprocentně“ podpoří růst vlasů či vyléčí neduhy spojené s naší kšticí a jichž je trhu bezpočet. Doporučuje se také v případě výskytu lupů střídat cca 3 šampony a pokaždé se umýt jiným z nich.

V poslední době také udělala velký pokrok transplantace vlasů, byť jí z 90 % stále využívají hlavně muži. U žen je totiž příčina vypadávání jiná a tato metoda tolik nezabírá. Případně metody jako plazmaterapii nebo mezoterapie, kdy se účinné látky aplikují tenkou jehličkou přímo k vlasovému folikulu. Jde ale samozřejmě o finančně náročnější a někdy i bolestivější procedury.

Kdo je prof. MUDr. Monika Arenbergerová Ph.D – profesorka dermatovenerologie přednášející na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, přední česká odbornice a specialistka v oblasti dermatologie a trichologie (zabývá se studiem vlasové pokožky a vlasů, jejich přirozenou čistotou hygienou a komplexní péčí o ně). Lékařské praxi se věnuje ve Fakultní nemocnici Vinohrady.

O Pilulce: Pilulka patří mezi největší online lékárny v České republice a na Slovensku. Společnost založili bratři Kasové se záměrem významně se podílet na digitalizaci a modernizaci evropského lékárenství 21. století.

Zákazníci na Pilulka.cz najdou vše pro zdravý životní styl. Od léků a doplňků stravy přes produkty pro rodiče a miminka až po elektroniku. Jednou z velkých výhod online lékárny je doručení v ten samý den přes vlastní kurýrní službu Pilulka Expres nebo do výdejních Pilulka Boxů. Díky pestrému sortimentu a mobilní aplikaci Pilulka je nákup jednoduše pohodlný.

Kontakty pro média:

Daria Zverevska, Pilulka

e-mail: daria.zverevska@pilulka.group

https://www.pilulka.cz/pro-media

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Doporučujeme

OSN varuje: Škrty americké pomoci v programech proti AIDS v Africe budou stát životy

Rozhodnutí Spojených států ukončit financování programů zaměřených na boj proti HIV a AIDS v Jižní Africe může mít podle Organizace spojených národů (OSN) vážné následky. Šéfka programu UNAIDS Winnie Byanyima varovala, že omezení podpory ohrozí životy nejzranitelnějších lidí. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.

Střelba izraelské armády zabila v jižním Libanonu dvě osoby

Izraelská střelba dnes zabila v jižním Libanonu dvě osoby a několik dalších zranila. Jde o první střelbu Izraele v Libanonu za poslední tři dny. Libanonské radikální hnutí Hizballáh incident označilo za porušení dohody o příměří mezi oběma stranami. Skupina podporovaná Íránem střelbu odsoudila, ale neuvedla, jestli podnikne nějakou odvetnou akci, informovala agentura Reuters.

Írán a Omán se shodly na jednání o budoucí správě Hormuzského průlivu

Írán a Omán vytvoří pracovní skupinu, která se zaměří na dosažení dohody o budoucí správě Hormuzského průlivu, včetně s ní spojených poskytovaných služeb a nákladů. Obě země to dnes podle agentury Reuters uvedly ve společném prohlášení s tím, že budou jednat s pobřežními státy regionu a dalšími stranami, kterých se záležitost týká. Spojené státy dlouhodobě žádají, aby Teherán průliv opět úplně otevřel a nevybíral za plavbu žádné poplatky.

Ukrajina podle Putina útočí na civilisty, k setkání se Zelenským nevidí důvod

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že Ukrajina útočí na civilisty a že kvůli těmto úderům nevidí důvod k přímým rozhovorům s hlavou ukrajinského státu Volodymyrem Zelenským. Informovala o tom agentura Reuters, podle které šéf Kremlu míní, že cílem ukrajinských dronových útoků je destabilizace ruské společnosti. Ukrajina se od února 2022 brání ruské invazi a součástí obrany jsou i údery v hloubi ruského území.

Teherán neumožní inspektorům MAAE návštěvu jaderných zařízení poničených údery

Teherán nepovolí inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) návštěvu jaderných zařízení poškozených americko-izraelskými údery. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury AFP řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmáíl Baghájí. Podle mluvčího pro takové inspekce neexistuje žádný protokol a Teherán se bude nadále řídit svými závazky vyplývajícími ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, jejímž je signatářem, a také dohodou o uplatňování záruk MAAE.

Společnost Oracle loni propustila tisíce zaměstnanců. Místa ruší i letos

Společnost Oracle v loňském roce po celém světě propustila přibližně 21 000 zaměstnanců v rámci zavádění umělé inteligence (AI) do pracovních procesů. Firma očekává rušení pracovních míst i v tomto roce. Za potřebnou infrastrukturu hodlá utratit miliardy dolarů.

Extrémní horko v Británii je budíček. Už nemačkejme odložení, varují odborníci

Části světa sevřely extrémní teploty. V posledních dnech překračují 30 stupňů Celsia. Met Office ve Velké Británii vydal teprve podruhé v historii červený, tedy nejvyšší stupeň varování. Tento týden mohou podle meteorologů teploty v zemi překonat 40 stupňů Celsia. Odborníci upozorňují na letargii v řešení klimatických změn.

Tchaj-wan zahájil pětidenní vojenské cvičení, v ulicích hlídkují tanky

Tchaj-wan v pondělí zahájil pětidenní sérii vojenských cvičení, jejichž cílem je posílit bojovou připravenost ostrova pro případ čínského vojenského útoku. Informovala o tom dnes agentura AP. Ve městě Tchao-jüan, kde se nachází největší mezinárodní letiště na ostrově, projížděly ulicemi a po dálnicích tanky.

Myanmarská armáda během loňských voleb zabila přes 700 civilistů

Myanmarská armáda je za šestiměsíční období během voleb v loňském roce zodpovědná za smrt více než 700 civilistů, uvádí ve zprávě Organizace spojených národů (OSN). Důvěryhodné zdroje jí potvrdily zabití 224 žen a 143 dětí v období mezi srpnem a lednem. Samotné volby byly považovány za podvod, armáda z nich totiž vyloučila opoziční strany. K převratu v zemi došlo před pěti lety. Od té doby trvá v Myanmaru občanská válka. Postup povstalců se však zastavil s tím, jak junta změnila strategii.

KLDR bude nadále jaderným státem, světová bezpečnostní situace to žádá, řekl Kim

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude nadále využívat svou pozici jaderného státu, protože v současné komplikované světové bezpečnostní situaci nemá jinou možnost. Kim během jednání vedení Dělnické strany KLDR také hovořil o dalším vyzbrojování armády, napsala dnes agentura Reuters s odkazem na oficiální severokorejskou tiskovou agenturu KCNA.

Madonna vysvětlila, proč nevyšel film o jejím životě

Madonna se znovu vrátila k filmu o vlastním životě, který měl vzniknout u studia Universal Pictures. Projekt s Julií Garner v hlavní roli se nakonec nerozjel a podle zpěvačky byly důvodem hlavně peníze.

Írán a USA dohodly rozmrazení některých fondů a linku o průlivu, zní z Teheránu

Spojené státy a Írán se dohodly při jednáních ve Švýcarsku na rozmrazení 12 miliard dolarů (254 miliard korun) íránských fondů, řekl dnes večer podle agentury Reuters íránský hlavní vyjednávač Mohammad Bágher Ghálíbáf. Při víkendovém jednání ve Švýcarsku se podle něj USA a Írán také dohodly na vytvoření přímé komunikační linky ohledně Hormuzského průlivu, což by mělo pomoci předejít konfliktům.

Výbuch v katarském plynárenském komplexu zabil 13 lidí

Katarský průmyslový komplex Ras Laffan zasáhl silný výbuch, při kterém zemřelo nejméně 13 lidí a dalších 66 utrpělo zranění. Neštěstí se odehrálo v zařízení Barzan, které zásobuje místní průmysl a elektrárny zemním plynem. Úřady mluví o technické havárii a vylučují sabotáž.

Magyar oznámil, že jeho vláda spustí odvolání hlavy státu ústavním dodatkem

Maďarský premiér Péter Magyar dnes v parlamentu oznámil, že jeho vláda se rozhodla dosáhnout odchodu prezidenta Tamáse Sulyoka z funkce ústavním dodatkem. Uvedl také, že v září začne příprava komplexní reformy ústavy, do které se má podle představ nové vlády zapojit celá společnost. Následně bude návrh ústavy předložen občanům ke schválení v referendu, uvedl podle agentur.

Tříletý chlapec, vhozený do krokodýlího výběhu v britské zoo, je z nejhoršího venku

Tříletý chlapec, který ve čtvrtek utrpěl vážná zranění po incidentu ve výběhu s krokodýly v zoologickém areálu Johnsons of Old Hurst v britském hrabství Cambridgeshire, již není v kritickém stavu. Policie oznámila, že jeho zdravotní stav se stabilizoval.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama