menu

16.3 C
Czech
Pátek 24. května 2024

Irán truchlí nad smrtí prezidenta Ebráhíma Raísího po tragické havárii horského vrtulníku

Ve středu se v Íránu uskuteční pohřební průvod za prezidenta Ebráhíma Raísího, který v neděli tragicky zahynul při leteckém neštěstí. Havárie, při které zahynul také ministr zahraničí Hosejn Amir Abdollahian, zasáhla celou zemi. Nejvyšší vůdce Ájatolláh Sajjid Alí Chameneí vyhlásil pětidenní smutek a nařídil předčasné prezidentské volby.

Manchester City se čtvrtým titulem v Premier League v řadě zapsal do historie

Manchester City se zapsal do historie jako první tým, který získal titul v Premier League čtyřikrát za sebou. Tým si v neděli vítězstvím 3:1 nad West Hamem zajistil titul pro sezónu 2023/24 a podruhé za sebou tak zmařil naděje Arsenalu.

Stavební veletrh Brno nabídne řešení pro lepší bydlení

Sledujte nás na sítích

Chcete lépe bydlet? Chystáte se stavět, rekonstruovat či modernizovat svůj domov? Hledáte informace o dotačních programech, nových stavebních materiálech a technologiích? Zajímají vás udržitelná a energeticky úsporná řešení? Pak navštivte od 24. do 27. dubna brněnské výstaviště. Na jednom místě se uskuteční Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby Brno, Festival architektury s výstavou Tiny Houses a projekt Zahrada jako Inspirace.

Reklama

Stavební veletrh Brno prezentuje průřez celou nabídkou stavebního odvětví. Vedle sebe vystavují dodavatelé základních stavebních materiálů i sofistikovaných technologií, stavební řemeslníci i realizátoři kompletních staveb. Mezi nimi například společnost Wienerberger, která ukáže své novinky ve zdicích materiálech, střešních taškách, dlažbách a dalším sortimentu. K vidění bude i cihelný systém Heluz pro celou hrubou stavbu čili vzájemně provázané komponenty od cihel až po komíny pro urychlení a zjednodušení výstavby. Společnost Saint Gobain Construction Products CZ představí technologie pro větrání, vytápění i chlazení domu a nabídne také poradenství energetických specialistů. K významným vystavovatelům patří i společnost PERI jako specialista na bednění, lešení a další služby pro stavebnictví. Kompletní řešení řízeného větrání s rekuperací představí společnost ThermWet. S širokou nabídkou oken a dveří na veletrh přichází firmy jako Pražák, FenStar nebo Termolux. K tradičním vystavovatelům patří firma Tepelná čerpadla Mach a chystá se i společná expozice slovenských firem organizovaná Slovenskou obchodní a průmyslovou komorou. S energetickými úsporami a instalací fotovoltaiky i tepelného čerpadla poradí společnosti E.ON nebo ČEZ. Návštěvníci si zde prohlédnou také ČEZ Battery Box Queen – moderní kompaktní bateriové úložiště, které pracuje s přebytečnou elektřinou vyrobenou ze slunce a chytře řídí spotřebu energií v domácnosti. Nebo se pomocí brýlí s virtuální realitou přenesou na prohlídku nejstřeženějších míst jaderné elektrárny Temelín.

Souběžně konaný veletrh Dřevo a stavby Brno zdůrazní potenciál dřevostaveb a osloví zájemce o domy na klíč. Návštěvníci zde získají informace o správných technických parametrech i dílčích krocích potřebných k realizaci vysněného bydlení. Vystavují společnosti jako RD Rýmařov, Vesper Frames, Domy D.N.E.S., Atrium, ALLSTAV CZ, Moravské dřevostavby, HK-Dřevstav, Profi-Gips, Dřevo-House, Netion, Evo House a další. Velkou výhodou obou veletrhů je široká nabídka odborného poradenství, které je poskytováno bezplatně, ale stavebníkům může ve výsledku ušetřit velké částky. Kdo chce stavět, může si přijít pro radu třeba na stánek Centra pasivního domu nebo Asociace dodavatelů montovaných domů. Širokou škálu poradenských služeb nabídne ČKAIT – Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Nejaktuálnější informace o datačních programech Nová zelená úsporám a možnostech jejich čerpání návštěvníci získají na stánku Státního fondu životního prostředí ČR.

České stavebnictví potřebuje restart

O aktuální kondici stavebního odvětví a možnostech, jak dát výstavbě bydlení a infrastruktury nové impulzy, bude jednat zahajovací konference Stavebního veletrhu Brno s podtitulem RESTART ČESKÉHO STAVEBNICTVÍ. Řešit se bude například očekávaný nástup nové stavební legislativy, příprava digitalizace stavebního řízení, adaptace na změnu klimatu nebo zavádění BIM. Konference proběhne v Rotundě pavilonu A ve čtvrtek 25. dubna, kdy bezprostředně naváže na oficiální zahájení veletrhu. Pořadatelé očekávají na 400 hostů v čele se členy vlády, zástupci krajů, měst a obcí, ministerstev, veřejné správy, největších investorů, ředitelů stavebních, projektových a developerských společností nebo zástupců médií. Navazující Setkání lídrů digitalizace 2024 představuje největší tuzemské setkání odborníků na digitalizaci se zaměřením na sektor stavebnictví. Organizátorem konference je analytická společnost CEEC Research ve spolupráci se společností Veletrhy Brno.

Reklama

Festival architektury 2024

Brněnský veletrh bude opět provázen Festivalem architektury – setkáním profesionálů i zainteresované veřejnosti nad aktuálními otázkami české architektury a stavitelství. Letošní 5. ročník Festivalu architektury potrvá celé čtyři dny a v nepřetržitém proudu přednášek a besed představí nejdůležitější trendy a vize v odvětví. Letos se zaměří na čtyři tematické okruhy. Prvním je digitální prefabrikace staveb, která umožňuje rychlejší, přesnější a ekonomičtější proces výstavby. Přednášky se budou věnovat prefabrikaci staveb z různých materiálů, chybět nebude ani využití 3D tisku nebo ukázky robotických technologií. Dalším okruhem je modernizace budov a domácností s fokusem na udržitelnost a začleňování modro-zelené infrastruktury. Odhalen bude zcela nový koncept stínění parkovišť a veřejných ploch exponovaných sluncem, na kterých dochází během letního období k přehřívání. Projekt TREEVIAN nabídne městům nejen komfortnější veřejná prostranství, ale díky své unikátní konstrukci a fotovoltaické výrobě elektřiny bude i cenným zdrojem obnovitelné energie. Ve spolupráci s Národním centrem stavebnictví 4.0 proběhne také prezentace projektů technických univerzit a studentský hackathon, který bude hledat inovativní přístupy k realizaci bytových domů.

Tiny houses jako rychlá cesta k bydlení

Loňská premiéra výstavy Tiny Houses vzbudila u návštěvníků brněnského výstaviště obrovský zájem a ukázala, že modulární malometrážní bydlení je pro Čechy velmi aktuální téma. Nový stavební zákon navíc počítá se zvýšením maximální výměry drobné stavby ze současných 25 maž na 40 m2 zastavěné plochy. Protože u drobných staveb není potřeba vyřizovat stavební povolení, představují tyto modulové domky administrativně nejjednodušší a nejrychlejší cestu k novému bydlení. 

Na výstavě si návštěvníci prohlédnou více než deset reálných minidomků. Novinkou bude třeba Baraczek Senior – dostupný koncept modulárního bezbariérového bydlení pro seniory, který lze realizovat do 45 dnů od objednání. Domeczech od brněnské firmy Estetico nabídne všechno potřebné k pohodlnému bydlení na pouhých 15 m2. Nízkoenergetická dřevostavba Brescher od českého výrobce HT Wood zase předvede, jak na malém prostoru spojit udržitelnost s luxusem chytré domácnosti. Nabídka je opravdu široká a sahá od modulárních dřevěných domků Hutchhouse až po designové zahradní domečky pro děti, které představí česká firma Domky Srdcem.

A pozor, letos dojde i na saunování! Tiny Houses má nově podtitul „výstava modulů pro bydlení, rekreaci a saunování“ a představí také originální designové sauny. Své know-how v oblasti otužování a saunování budou vystavovatelé prezentovat i formou přednášky na hlavním pódiu. Svůj zážitek z nabitého programu si lze ještě zlepšit bezplatnou návštěvou horké sauny, a to od čtvrtka 13 hodin do soboty před pavilonem V.

Malometrážní bydlení 

Zájemci o malometrážní bydlení si mohou prohlédnout nejen modulární domky, ale také čtyři ukázkově zařízené miniinteriéry. Designérka Iva Bastlová navíc návštěvníky provede byty během komentované prohlídky.

Zahrada jako inspirace

Každé roční období je na zahradě kouzelné jiným způsobem a na Stavebním veletrhu Brno můžete zažít něco, co nikde jinde ne: všechna čtyři období najednou! Ve spolupráci Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity a výrobce betonových prvků Prefa Brno zde vzniknou čtyři dokonalá aranžmá zahrad inspirovaných čtyřmi ročními obdobími. Tento zážitek si jistě nenechají ujít obdivovatelé zahradního designu, ale ani ostatní návštěvníci veletrhu.

Studentské a učňovské soutěže

Veletrhy budou opět příležitostí pro mladou generaci, která zde předvede svou kreativitu i řemeslný um. V rámci akce Mistři všedních dnů ve čtvrtek 25. dubna vyvrcholí celostátní kola soutěží odborných dovedností hned v sedmi oborech: klempíř, pokrývač, tesař, kominík, zedník, čalouník a plynař. Uskuteční se také již 26. ročník soutěže Učeň instalatér 2024. Nejschopnější žáci nejen z České republiky předvedou ve finálovém klání to nejlepší ze svých řemesel. Zapojí moderní nástroje a postupy, ukážou, jak mají šikovné ruce i jak dokážou přemýšlet. Smyslem všech soutěží je propagovat řemesla a zviditelnit dovednosti mladých řemeslníků i kvalitní práci odborných škol.

Stavební veletrh Brno se společně s Festivalem architektury a veletrhem Dřevo a stavby Brno na brněnském výstavišti uskuteční od 24. do 27. dubna. Brány akcí se otevírají v 10 hodin a zavírají v 17 hodin, poslední den o hodinu dříve. Nejvýhodnější vstupenky lze pořídit v on-line předprodeji na etickets.bvv.cz. Aktuální informace o vystavovatelích a doprovodných akcích sledujte na www.stavebniveletrhbrno.cz nebo www.festival-architektury.cz.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Francie se stává hostitelem hokejového mistrovství světa 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu

Francie se ujala prestižní role hostitele mistrovství světa v hokeji 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu. Půjde již o třetí mistrovství světa v ledním hokeji, které Francie za svoji historii uspořádala. Hlavními dějišti akce se stanou moderní Accor Arena v Paříži a nově otevřená LDLC Arena v Lyonu. Tento sportovní svátek je pro zemi zásadním krokem v jejím ambiciózním plánu na propagaci hokeje, který vrcholí zimními olympijskými hrami v roce 2030 ve Francouzských Alpách.

Šéf Tesly Elon Musk kritizuje americká cla na čínská elektrická vozidla

Elon Musk kritizoval cla uvalená americkou vládou na čínské elektromobily a označil je za „nedobré“ a narušující trh s automobily. Šéf společnosti Tesla dříve obchodní bariéry podporoval, ale ve čtvrtek během videoprojekce na pařížské technologické konferenci provedl obrat.

Putin je připraven zastavit ukrajinskou válku příměřím – pod jednou podmínkou

Podle čtyř ruských zdrojů obeznámených s jednáním v Kremlu je ruský prezident Vladimir Putin údajně ochoten zastavit bojové akce na Ukrajině, ale pouze v případě, že budou uznána současná vítězství Ruska na bojišti. Toto příměří by sice poskytlo dočasné přerušení konfliktu, ale znamenalo by ponechání potenciálních 11 milionů lidí pod okupační správou a vzdání se 20 % svrchovaného území Ukrajiny.

Itálie chce zřídit komisi pro kontrolu financí profesionálních sportovních klubů

Italská vláda dnes schválila zřízení výboru, který bude dohlížet na rozpočty profesionálních sportovních klubů. Cílem je vyřešit finanční problémy v tomto odvětví a zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž. Kontrola financování se bude týkat i nejslavnějších fotbalových a basketbalových klubů, píše agentura Reuters.

Ruský soud zakázal firmě ČEZ vést arbitráž proti Gazpromu mimo Rusko

Arbitrážní soud pro Petrohrad a Leningradskou oblast zakázal české energetické společnosti ČEZ pokračovat v arbitrážním řízení proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom mimo Rusko. Informovala o tom dnes agentura TASS. Rozhodnutí přichází poté, co ČEZ ve čtvrtek večer oznámil, že rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) zakázal Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti firmě ČEZ v Rusku.

Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzívu v Rafáhu

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) bezprecedentně nařídil Izraeli, aby okamžitě zastavil vojenskou ofenzívu ve městě Rafáh na jihu Gazy a zajistil vyšetřovatelům OSN, kteří prověřují obvinění z genocidy, neomezený přístup.

Nic nenasvědčuje tomu, že by na vrtulník s Raísím někdo zaútočil

Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by havárie vrtulníku, při které minulý týden zahynul íránský prezident Ebráhím Raísí, byla výsledkem útoku. Uvedla to íránská státní média s odkazem na vojenské vyšetřovatele. Podle jejich prohlášení vrtulník vzplál krátce poté, co narazil do horského úbočí. Příčina nehody je podle armády stále předmětem vyšetřování.
Reklama

DOPORUČUJEME

Výzva všem samosprávám: Vypravte se na URBIS pro know-how, dobrou praxi i kontakty

Už 4. června 2024 otevře své brány brněnský URBIS. Letošní ročník nabídne v Česku doposud nevídaný třídenní program s účastí ministrů, předních tváří české Smart City...

Expo předvedlo osvětlení obří dřevěné konstrukce

Japonská asociace pro mezinárodní výstavy, provozovatel světové výstavy Expo 2025 v Ósace a Kansai, zapnula noční osvětlení velké střechy ve tvaru prstence, píše server...

Katedrála sv. Víta hostí 13. ročník varhanního festivalu

Praha 24. května 2024 (PROTEXT) - Třináctý ročník festivalu Svatovítské varhanní večery nabídne od 2. do 30. července jedinečné zážitky z výkonů vynikajících umělců...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Francie se stává hostitelem hokejového mistrovství světa 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu

Francie se ujala prestižní role hostitele mistrovství světa v hokeji 2028 poté, co Kazachstán stáhl svou kandidaturu. Půjde již o třetí mistrovství světa v ledním hokeji, které Francie za svoji historii uspořádala. Hlavními dějišti akce se stanou moderní Accor Arena v Paříži a nově otevřená LDLC Arena v Lyonu. Tento sportovní svátek je pro zemi zásadním krokem v jejím ambiciózním plánu na propagaci hokeje, který vrcholí zimními olympijskými hrami v roce 2030 ve Francouzských Alpách.

Šéf Tesly Elon Musk kritizuje americká cla na čínská elektrická vozidla

Elon Musk kritizoval cla uvalená americkou vládou na čínské elektromobily a označil je za „nedobré“ a narušující trh s automobily. Šéf společnosti Tesla dříve obchodní bariéry podporoval, ale ve čtvrtek během videoprojekce na pařížské technologické konferenci provedl obrat.

Putin je připraven zastavit ukrajinskou válku příměřím – pod jednou podmínkou

Podle čtyř ruských zdrojů obeznámených s jednáním v Kremlu je ruský prezident Vladimir Putin údajně ochoten zastavit bojové akce na Ukrajině, ale pouze v případě, že budou uznána současná vítězství Ruska na bojišti. Toto příměří by sice poskytlo dočasné přerušení konfliktu, ale znamenalo by ponechání potenciálních 11 milionů lidí pod okupační správou a vzdání se 20 % svrchovaného území Ukrajiny.

Itálie chce zřídit komisi pro kontrolu financí profesionálních sportovních klubů

Italská vláda dnes schválila zřízení výboru, který bude dohlížet na rozpočty profesionálních sportovních klubů. Cílem je vyřešit finanční problémy v tomto odvětví a zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž. Kontrola financování se bude týkat i nejslavnějších fotbalových a basketbalových klubů, píše agentura Reuters.

Ruský soud zakázal firmě ČEZ vést arbitráž proti Gazpromu mimo Rusko

Arbitrážní soud pro Petrohrad a Leningradskou oblast zakázal české energetické společnosti ČEZ pokračovat v arbitrážním řízení proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom mimo Rusko. Informovala o tom dnes agentura TASS. Rozhodnutí přichází poté, co ČEZ ve čtvrtek večer oznámil, že rozhodčí tribunál Mezinárodní obchodní komory (ICC) zakázal Gazpromu pokračovat v soudním řízení proti firmě ČEZ v Rusku.

Mezinárodní soudní dvůr nařídil Izraeli zastavit vojenskou ofenzívu v Rafáhu

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) bezprecedentně nařídil Izraeli, aby okamžitě zastavil vojenskou ofenzívu ve městě Rafáh na jihu Gazy a zajistil vyšetřovatelům OSN, kteří prověřují obvinění z genocidy, neomezený přístup.

Nic nenasvědčuje tomu, že by na vrtulník s Raísím někdo zaútočil

Nic zatím nenasvědčuje tomu, že by havárie vrtulníku, při které minulý týden zahynul íránský prezident Ebráhím Raísí, byla výsledkem útoku. Uvedla to íránská státní média s odkazem na vojenské vyšetřovatele. Podle jejich prohlášení vrtulník vzplál krátce poté, co narazil do horského úbočí. Příčina nehody je podle armády stále předmětem vyšetřování.

USA zavádějí vízová omezení vůči Gruzii kvůli zákonu o zahraničním vlivu

Spojené státy zavádějí vízová omezení vůči Gruzii kvůli kontroverznímu gruzínskému zákonu o zahraničním vlivu. Budou se týkat jednotlivců, kteří podle Washingtonu podkopávají demokracii v zemi. V noci na dnešek to oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken na webu diplomacie. USA také přezkoumají bilaterální spolupráci mezi zeměmi. Vládní strana Gruzínský sen dnes rozhodnutí Spojených států označila za komické, napsala agentura TASS.

Izraelská armáda oznámila, že v Pásmu Gazy objevila těla dalších tří rukojmích

Izraelští vojáci v noci na dnešek objevili v severní části Pásma Gazy těla dalších tří rukojmích unesených ozbrojenci palestinského hnutí Hamás loni 7. října. Mezi nimi je i tělo přítele unesené izraelsko-německé ženy Shani Loukové, která byla nalezena mrtvá minulý týden. Uvedla to izraelská armáda.
Reklama
Reklama