-5.6 C
Czech
Úterý 13. ledna 2026
ZprávyStarmerovi gratulují zahraniční lídři, Zelenskyj také poděkoval Sunakovi

Starmerovi gratulují zahraniční lídři, Zelenskyj také poděkoval Sunakovi

Šéfovi britské Labouristické strany Keirovi Starmerovi gratuluje k vítězství v parlamentních volbách řada zahraničních čelních představitelů včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, šéfa Evropské rady Charlese Michela nebo kanadského premiéra Justina Trudeaua. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj gratuloval Starmerovi a zároveň poděkoval dosavadnímu premiérovi Rishimu Sunakovi za podporu své vlasti, která se brání ruské vojenské agresi.

„Jsem vděčný svému dobrému příteli Rishimu Sunakovi za neochvějnou podporu britské vlády pod jeho vedením,“ napsal na síti X Zelenskyj, jenž v příspěvku vyjmenoval příklady vojenské pomoci, kterou Londýn za vlády Sunaka Kyjevu poskytl. „Ukrajina na to nezapomene,“ dodal ukrajinský prezident.

Ve svém dalším příspěvku Zelenskyj pogratuloval Starmerovi a Labouristické straně k volebnímu vítězství. „Ukrajina a Spojené království byly a budou i nadále spolehlivými spojenci. Budeme i nadále bránit a prosazovat naše společné hodnoty života, svobody a mezinárodního řádu založeného na pravidlech,“ napsal Zelenskyj a popřál šéfovi labouristů úspěchy na domácí i zahraniční scéně.

Francouzský prezident Emmanuel Macron společně s gratulacemi na síti X uvedl, že je spokojený s první diskuzí se Starmerem. Podrobnosti neuvedl. „S Británií budeme pokračovat v započaté práci ohledně naší bilaterální spolupráce, pro mír a bezpečnost v Evropě, klima a také ohledně (umělé inteligence) AI,“ napsal šéf Elysejského paláce.

„Gratuluji Keirovi Starmerovi k historickému volebnímu vítězství ve Spojeném království,“ napsal na síti X Michel. Evropskou unii a Británii označil za zásadní partnery. „Těším se na spolupráci s vámi a vaší vládou v tomto – pro Británii – novém cyklu. Brzy se uvidíme na zasedání Evropského politického společenství,“ dodal šéf Evropské rady s odkazem na summit, který bude 18. července v Londýně.

Starmerovi podle agentury Reuters pogratulovali už také mimo jiné irský ministerský předseda Simon Harris, šéf australské vlády Anthony Albanese, nebo novozélandský premiér Christopher Luxon.

Opoziční Labouristická strana drtivě vyhrála volby a po 14 letech vystřídá ve vládě konzervativce. Ti sklízí frustraci Britů ze stavu země a utrpěli nejhorší porážku v dějinách strany, zatímco labouristé obsadí v dolní komoře parlamentu přes 400 ze 650 křesel. Sčítání hlasů stále pokračuje, hotové bude během dneška.

Reklama

Doporučujeme

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.

KOMENTÁŘ: Šéfa Fedu vyšetřují kvůli rekonstrukci. Trump si mne ruce a dělá, že o ničem neví

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo trestní vyšetřování vedené proti Jeromu Powellovi, předsedovi centrální banky. Šéf Fedu je dlouhodobě na kordy s Donaldem Trumpem. Předmětem vyšetřování má být předražená rekonstrukce, podle Powella jde ale o Trumpovu vendetu.

Šéfka diplomacie EU pohrozila Íránu sankcemi za potlačování protestů

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová pohrozila Íránu novými sankcemi kvůli brutálnímu potlačování protivládních protestů. Napsal to dnes bruselský web Politico, podle kterého je reakce Kallasové mezi unijními činiteli zatím nejráznějším odsouzením násilností, kterých se teokratický režim dopouští na demonstrantech.

Teherán navrhl jednání se Spojenými státy, tvrdí americký prezident

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči íránskému režimu. Uvedl to v neděli podle tiskových agentur americký prezident Donald Trump. Možná schůzka se podle Trumpa připravuje, šéf Bílého domu ale nepotvrdil žádný konkrétní termín. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynulo nejméně 544 lidí, píše agentura AP.

Rusko v noci útočilo na Kyjev a Oděsu

Rusko v noci na dnešek znovu zaútočilo na Kyjev a jihoukrajinskou Oděsu. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Z Oděsy jsou hlášeni dva zranění a škody na energetické infrastruktuře. Útoky ukrajinských dronů bez podrobností hlásí Moskva.

Powell čelí vyšetřování. Nic o tom nevím, reagoval Trump

Předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell oznámil, že čelí federálnímu vyšetřování, které má souviset s jeho výpovědí o rekonstrukci budov centrální banky ze začátku letošního roku.

Trump je připraven setkat se venezuelskou prozatímní prezidentkou

Americký prezident Donald Trump je připraven setkat se s venezuelskou prozatímní prezidentkou Delcy Rodriguezovou, píše agentura AFP. Rodriguezová v neděli podle agentury Reuters uvedla, že její vláda si musí zachovat moc, aby mohla zemi bránit.

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů, i spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem kvůli sněžení a mrazu zrušilo dnes téměř stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba dnes počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku.

Udělejte to hned! Trump vyzval Kubu k uzavření dohody

Uzavřete s námi dohodu, než bude pozdě, vzkázal Donald Trump Havaně. Americký prezident upozornil, že Kuba už nebude dostávat ropu a peníze od Venezuely výměnou za „bezpečnostní služby“.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama