menu

18.7 C
Czech
Středa 30. dubna 2025

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Celé pevninské Španělsko dnes kolem 12:30 postihl výpadek proudu, který způsobil problémy zejména v dopravě - zastavilo se metro v Madridu či Barceloně a vlaky po celé zemi, zpoždění hlásí i z letišť. Výpadek proudu, jehož příčina zatím není známa, zaznamenali i v Portugalsku, jehož vláda nevyloučila kybernetický útok, a v oblastech ve Francie sousedících se Španělskem. Energetická společnost Red Eléctrica krátce před 15:00 oznámila, že plné obnovení dodávek elektřiny do celého pevninského Španělska potrvá šest až deset hodin, napsal deník El País. Výpadek nepostihl Kanárské ani Baleárské ostrovy.

Rusko a Ukrajina hlásí vzájemné noční útoky dronů

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu 149 dronů; část z nich se protivzdušné obraně podařilo sestřelit. Dnes to podle portálu Ukrajinska pravda oznámilo ukrajinské letectvo. Oběti a škody zatím hlášeny nejsou. Také Rusko uvedlo, že v noci čelilo ukrajinskému dronovému úderu, při kterém podle agentury TASS utrpěl v západoruské Kurské oblasti zranění jeden civilista.

Staré centrum Edinburghu či pohanské hrobky: Místa světového dědictví UNESCO ve Skotsku

Skotsko je domovem celé řady neolitických, keltských, středověkých, piktských, římských i moderních kulturních památek. A některé z nich jsou na seznamu UNESCO. Navštivte je s námi.

Nový Lanark

New Lanark je mlýnská vesnice z 18. století téměř celá chráněná před zubem času. Mlýn je pro Skotsko symbolický, protože zachycuje pracovní podmínky skotského textilního průmyslu, ve kterém byla kdysi země světovým lídrem.

V New Lanark můžete prozkoumat historickou architekturu a nahlédnout, jak vypadal život před více než 200 lety. V okolí je také několik úžasných procházek, zejména k vodopádům. Tato oblast je snadno dostupná z Glasgow nebo Edinburghu autem, vlakem i autobusem.

Antonínská zeď

Kulturní posun spojený s příchodem Římanů ve Skotsku postupně přesunul zemi od pohanství ke křesťanství. Poprvé napadli Británii v roce 55 př.nl. Kaledonie (jak bylo Skotsko Římanům známé) nebyla nikdy skutečně dobyta.

Během římské invaze do Británie se Antonínská zeď stala hranicí římské říše v severní Evropě. Pro turisty není tak známá jako Hadriánův val, a to proto, že Antonínská zeď byla vyrobena převážně z drnů a dřeva. Hadriánův val byl naopak vyroben z kamene, který zvětrával mnohem déle.

Antonínská zeď je jedním z nejdostupnějších skotských míst světového dědictví UNESCO díky své těsné blízkosti Glasgow a Edinburghu.

Staré a Nové město Edinburgh

Edinburgh je hlavním městem Skotska a kulturním majákem pro Skoty po celém světě. Centrum města tvoří dvě památky světového dědictví UNESCO: Staré město a Nové město.

Obě části jsou ve vzájemném kontrastu. Viktoriánské „Nové Město“ inspirovalo mnoho evropských urbanistů, zatímco středověké „Staré Město“ má klasickou gotickou architekturu.

Jedná se o nejdostupnější skotská místa světového dědictví UNESCO, protože se nacházejí přímo uprostřed hlavního města.

Forth Bridge

Most Forth Road Bridge měří necelých 2,5 kilometru a váží 53 000 tun. Byl nejambicióznějším projektem, o jaký se kdy někdo v době jeho vzniku pokusil.

Most je pro Skoty kulturně důležitý, protože je připomínkou skotské průmyslové minulosti, na kterou je mnoho obyvatel hrdých. Během 19. století bylo Skotsko známé jako ‚Workshop of the World‘ a dominovalo na poli stavby lodí, těžby uhlí a železnic. Průmysl centrálního pásu koncem 20. století upadl, ale Forth Bridge přetrvává jako památník doby, kdy byla jedna pětina všech lodí na světě postavena ve Skotsku.

Forth Bridge je snadno dostupný autem z Edinburghu i Glasgow. Nejlepší místo, odkud si ho můžete prohlédnout, je na South Queensferry nebo při jízdě přes Queensferry Bridge, který vede souběžně s Forth Road Bridge.

Svatá Kilda

St Kilda je důležitou kulturní památkou, která se nachází 64 kilometrů od pobřeží. Najdete zde neolitické sídlo a stopy severského osídlení, které sahají až do doby gaelsky mluvících Skotů. Turisté, kteří se chtějí vydat na ostrov, tak mohou učinit prostřednictvím jednodenního výletu lodí z Isle of Harris.

Srdce neolitických Orknejí

Vrátíme-li se zpět ke starověkým kořenům Skotska, Srdce neolitických Orknejí není pro turisty ideálně dostupné kvůli své poloze na ostrově u samého severního cípu Skotska. Dostat se sem můžete trajektem.

Přesto je Srdce neolitických Orknejí fantastickou kulturní ikonou věnovanou pohanské minulosti Skotska. Místo se skládá z velké hrobky, dvou stojících kamenů a osady Skara Brae.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Od tulipánů po street art: Která města jsou ideální pro jarní dovolenou

Jaro je tu a s ním i nová chuť cestovat. Vše kvete, dny se prodlužují a města po celém světě ožívají barvami i energií. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, přinášíme pár tipů na místa, kde jaro skutečně stojí za to.

Nejsevernější letiště světa se propadá, Arktida taje příliš rychle

Letiště, které spojuje odlehlé arktické souostroví Špicberky se světem, má problémy, které si jeho stavitelé v 70. letech ani neuměli představit. Pevná půda, na níž vyrostla ranvej, kvůli oteplování taje a ztrácí stabilitu. Letiště se může kdykoliv propadnout.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.

Je to v našem zájmu. Washington schválil prodej raket za více než miliardu dolarů Polsku

Spojené státy schválily dodávky raket vzduch-vzduch středního doletu v celkové hodnotě 1,33 miliardy dolarů Varšavě. Balíček má zajistit lepší ochranu Polska a spojenců v Severoatlantické alianci (NATO) a to, aby alianční partneři působili jako „síla ekonomické a politické stability v Evropě“.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.

Výpadek proudu v části Evropy mohl souviset s nestabilitou přenosové sítě

Rozsáhlý pondělní výpadek elektřiny zasáhl desítky milionů lidí ve Španělsku a Portugalsku. Elektrická síť selhala v odpoledních hodinách, blackout ochromil dopravu, nemocnice i mobilní sítě. Co přesně výpadek způsobilo, zatím není jasné.
Reklama

DOPORUČUJEME

Od tulipánů po street art: Která města jsou ideální pro jarní dovolenou

Jaro je tu a s ním i nová chuť cestovat. Vše kvete, dny se prodlužují a města po celém světě ožívají barvami i energií. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, přinášíme pár tipů na místa, kde jaro skutečně stojí za to.

Nejsevernější letiště světa se propadá, Arktida taje příliš rychle

Letiště, které spojuje odlehlé arktické souostroví Špicberky se světem, má problémy, které si jeho stavitelé v 70. letech ani neuměli představit. Pevná půda, na níž vyrostla ranvej, kvůli oteplování taje a ztrácí stabilitu. Letiště se může kdykoliv propadnout.

Chystáte se do Říma? Co čeká turisty po smrti papeže Františka

Řím v těchto dnech plní stránky médií a televizní obrazovky. Smrt papeže Františka zasáhla město uprostřed Svatého roku, kdy do města proudí statisíce poutníků. Teď k nim přibývají další – lidé z celého světa přijíždějí uctít památku zesnulého papeže. Pro běžné návštěvníky to znamená hlavně davy, přísnější bezpečnostní opatření a uzavřené památky. Na druhou stranu ale mají možnost zažít historii na vlastní kůži.

Cestování bez pasu i palubního lístku? Blíží se revoluce v letecké dopravě

Letecká doprava stojí na prahu digitální revoluce. Papírové palubní vstupenky a klasické odbavení mohou brzy úplně zmizet. Nový systém sází na rozpoznávání obličejů a cestovní doklad uložený v telefonu. Má zjednodušit procesy na letištích a zároveň zvýšit bezpečnost.

Italské Benátky začnou opět vybírat vstupné do města, oproti loňsku podraží

Italské Benátky začnou od pátku znovu vybírat vstupné od návštěvníků. Oproti loňsku, kdy město s tímto opatřením kvůli masovému přílivu turistů poprvé přišlo, se poplatek zdvojnásobí na deset eur. Pokud si návštěvník vstupenku rezervuje více než tři dny předem, zaplatí pět eur.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Z čínské vesmírné stanice se vrátili tři kosmonauti, návrat byl odložený o den

Na severu Číny dnes přistála kosmická loď Šen-čou 19 (Božská loď), s níž se vrátili na Zem tři čínští kosmonauti, kteří strávili šest měsíců na čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác). Informovala o tom agentura Nová Čína, podle níž je zdravotní stav trojice dobrý.

Německá sociální demokracie schválila koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom dnes informovaly agentury DPA a Reuters. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.

Další válka na obzoru? Indie zaútočí do 36 hodin, varuje Pákistán

Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět.

Putin podpořil návrh přejmenovat letiště ve Volgogradu na Stalingrad

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil žádost obyvatel Volgogradské oblasti a válečných veteránů přejmovat letiště ve Volgogradu a udělit mu historický název Stalingrad. Informovala o tom státní agentura TASS.

Je to v našem zájmu. Washington schválil prodej raket za více než miliardu dolarů Polsku

Spojené státy schválily dodávky raket vzduch-vzduch středního doletu v celkové hodnotě 1,33 miliardy dolarů Varšavě. Balíček má zajistit lepší ochranu Polska a spojenců v Severoatlantické alianci (NATO) a to, aby alianční partneři působili jako „síla ekonomické a politické stability v Evropě“.

Ukrajina i Rusko informují o nepřátelských nočních vzdušných útocích

Ruské ministerstvo obrany oznámilo likvidaci 34 ukrajinských dronů v noci na dnešek. Ukrajinské letectvo zatím bilanci ruských nočních útoků nezveřejnilo, v noci ovšem varovalo před hrozbou ruských útoků v řadě ukrajinských oblastí. Ukrajinští regionální činitelé už dříve informovali o ruských úderech na města Dnipro a Charkov, které si podle nich vyžádaly život jednoho člověka a dalších pět desítek lidí zranily.

Výpadek proudu v části Evropy mohl souviset s nestabilitou přenosové sítě

Rozsáhlý pondělní výpadek elektřiny zasáhl desítky milionů lidí ve Španělsku a Portugalsku. Elektrická síť selhala v odpoledních hodinách, blackout ochromil dopravu, nemocnice i mobilní sítě. Co přesně výpadek způsobilo, zatím není jasné.

Střelec z Uppsaly je stále na útěku, policie nasadila drony

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v kadeřnickém salonu v centru švédské Uppsaly. Policie nadále pátrá po podezřelém muži, který z místa činu ujel na elektrokoloběžce.

Po střelbě ve švédské Uppsale jsou zřejmě tři mrtví

Zřejmě tři lidé dnes vpodvečer přišli o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, zhruba 60 kilometrů severně od Stockholmu. Informovala o tom švédská média s odvoláním na policii. Na místě, nedaleko náměstí Vaksala torg, pokračuje rozsáhlá policejní operace. Podle deníku Uppsala Nya Tidning (UNT) byli obyvatelé v oblasti vyzváni, aby neopouštěli své domovy, ale později uvedla, že veřejnosti už nebezpečí nehrozí. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás