ZprávyStalina mohl otrávit Západ, tvrdí ruští komunisté

Stalina mohl otrávit Západ, tvrdí ruští komunisté

Strana Komunisté Ruska požádala bezpečnostní službu FSB a nejvyšší státní zástupce, aby vyšetřili možný podíl západních zpravodajských služeb na smrti sovětského vůdce Josifa Stalina v roce 1953. Informovala o tom agentura Reuters či server Politico.

„Strana se obrátila na Generální prokuraturu Ruské federace a FSB se žádostí o prověření možného zapojení západních zpravodajských služeb do smrti Josifa Vissarionoviče Stalina,“ citovala agentura RIA v úterý předsedu strany Sergeje Malinkoviče.

„Mnohá svědectví Stalinových současníků hovoří o možném otrávení vůdce sovětských národů agenty západního vlivu,“ uvedl podle zprávy Malinkovič.

Není bezprostředně jasné, zda FSB nebo generální prokuratura na žádost strany odpověděly, uvádí agentura Reuters.

Výročí úmrtí

Na úterý připadá 71. výročí úmrtí Stalina, který stál v čele Sovětského svazu od roku 1924 až do své smrti 5. března 1953. Pitva zjistila, že zemřel na hemoragickou mrtvici po letech zdravotních problémů, včetně dřívější mrtvice a infarktu v roce 1945. Dlouho však kolovaly konspirační teorie o možném cizím zavinění jeho smrti.

Stalin dohlížel na rychlou industrializaci Ruska, ale také na smrt milionů lidí v čistkách, pracovních táborech Gulag a hladomorech.

Obdiv Stalina se v Rusku vrací

Ruský prezident Vladimir Putin, který se považuje za dědice carů minulosti, Stalina hodnotí odměřeně. Chválí jeho válečné vedení a zároveň odsuzuje jeho domácí politiku jako „totalitní“.

Stalinova pověst však prošla v posledních letech vlády ruského prezidenta Vladimira Putina rehabilitací, upozorňuje server Politico. Stalinisté vyjadřují obdiv muži, který je zodpovědný za masové popravy, síť pracovních táborů a nucené hladovění.

V roce 2018 Rusko odmítlo promítat britskou černou komedii „Stalinova smrt“ o posledních hodinách diktátorova života, přičemž úředník z tamního ministerstva kultury uvedl, že „uráží naše historické symboly“.

Strana Komunisté Ruska (KPR) byla zaregistrována v roce 2012. Jejím hlavním soupeřem na levé straně ruského politického spektra je Komunistická strana Ruské federace (KPRF), která se považuje za nástupkyni Komunistické strany Sovětského svazu.

Malinkovič agentuře RIA řekl, že zástupci jeho strany položí v úterý květiny ke Stalinově bustě u Kremelské zdi.

Doporučujeme

Moskva plánuje údery na Kyjev, Guterres je znepokojen

Generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil znepokojení nad ruským plánem zasáhnout ukrajinské obranné podniky a rozhodovací centra v Kyjevě. Moskva své záměry oznámila po jednom z nejtěžších ostřelování ukrajinské metropole od začátku války.

BTS ovládli American Music Awards

American Music Awards 2026 přinesly velký návrat BTS, silný večer pro K-pop i několik překvapivých vítězství. Letošní ročník ukázal, jak výrazně se proměňuje světová popová scéna.

Čína popravila vraha herního magnáta

Čína popravila muže odsouzeného za vraždu herního magnáta a miliardáře Lina Qiho. Za jeho smrtí stál bývalý obchodní partner Xu Yao, který Lina v roce 2020 otrávil poté, co byl vyhozen z vedení klíčového projektu.

Největší firemní držitel bitcoinu splácí dluh

Společnost Strategy, největší firemní držitel bitcoinu na světě, tentokrát nenavyšovala svou kryptoměnovou zásobu. Firma kolem Michaela Saylora použila hotovost na odkup části svého dluhu a ubrala tak z objemu závazků, které souvisejí s její bitcoinovou strategií.

Michigan tvrdě doplácí na extrémní počasí

Michigan se stále častěji řadí mezi americké státy, které nejcitelněji zasahují projevy klimatické krize. Loni tam úřady zaznamenaly 33 tornád a oblast se potýkala také se silnými záplavami. Výzkumníci upozorňují, že souvislost s měnícím se klimatem už nelze přehlížet.

V Belgii se srazil vlak se školním minibusem, zemřeli dva žáci, řidič a doprovod

V belgickém Buggenhoutu severně od Bruselu se dnes ráno srazil vlak se školním minibusem, podle belgického ministra dopravy při srážce zahynuli dva mladiství, řidič a jeden další dospělý. Ministr vnitra bez dalších podrobností na síti X vyjádřil soustrast rodinám obětí a popřál mnoho sil zraněným. Podle informací médií se ve voze kromě řidiče nacházelo sedm žáků a jedna doprovázející osoba.

NOAA letos očekává mírnou hurikánovou sezónu. Bouře ale mohou rychle sílit

Letošní sezóna hurikánů v Atlantiku bude klidnější než obvykle. Totéž se však nedá říct o hurikánové sezóně ve východním Pacifiku. Vliv na to bude mít klimatický jev El Niño, který letos podle meteorologů dosáhne nebývalé intenzity.

Americké údery na Írán znovu ženou ceny ropy vzhůru

Po pondělním výrazném poklesu ceny ropy Brent v úterý vzrostly o více než 2 procenta. Trhy tak reagují na proměnlivou situaci na Blízkém východě. Americký prezident Donald Trump avizoval brzké ukončení války, zatímco americká armáda udeřila na cíle v jižním Íránu. Íránský ministr zahraničí Abbás Aráqčí jednal v Dauhá o mírové dohodě s katarským premiérem.

Novým premiérem Senegalu se stal ekonom Lo, jmenoval ho prezident

Novým premiérem Senegalu se stal ekonom Ahmadou Al Aminou Lo, do funkce ho dnes jmenoval prezident Bassirou Diomaye Faye. Podle agentur AFP a Reuters o tom informovala senegalská televize. Premiérské křeslo se uvolnilo poté, co prezident v minulém týdnu po měsících sporů a rostoucím ekonomickém tlaku na zemi odvolal Ousmaneho Sonka a rozpustil vládu.

Španělsko potvrdilo druhý případ hantaviru u pasažéra z výletní lodi

U španělského občana, který byl v Madridu umístěn do karantény po vylodění z výletní lodi MV Hondius, potvrdily testy hantavirus. Podle agentur AFP a Reuters to v pondělí oznámilo španělské ministerstvo zdravotnictví. Jde o druhý případ mezi 14 španělskými pasažéry, kteří byli po evakuaci umístěni do karantény.

Lavrov informoval Rubia o chystaném ruském útoku na Kyjev

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera telefonicky informoval svého amerického kolegu Marka Rubia o připravovaném ruském úderu na Kyjev. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ruské diplomacie. Rusko vyzvalo zahraniční diplomaty v Kyjevě, aby město opustili, neboť ruské síly se v metropoli připravují udeřit na cíle spojené s ukrajinskou armádou. Rusko úder zdůvodňuje jako odvetu za ukrajinský útok na okupovaný Starobilsk, kde podle tvrzení Moskvy zasáhli Ukrajinci internátní školu.

USA během příměří udeřily na jižní Írán

Americká armáda v pondělí provedla preventivní údery na cíle v jižním Íránu, uvedlo ústřední velení CENTCOM. Útok byl zaměřen na raketová odpaliště a lodě pokládající miny. Írán na útok zatím nereagoval a není jasné, zda bude mít nějaký vliv na probíhající jednání.

KLDR ze západního pobřeží odpálila několik raket, včetně balistické

Severní Korea dnes ze západního pobřeží vystřelila do Žlutého moře několik raket, včetně alespoň jedné balistické rakety krátkého doletu. S odvoláním na jihokorejskou armádu to napsala agentura Reuters.

Írán po téměř třech měsících obnoví přístup k internetu

Íránský prezident Masúd Pezeškján nařídil obnovit mezinárodní internetové připojení po téměř třech měsících blackoutu. Podle státních médií má země znovu otevřít přístup ke globálnímu internetu, který úřady výrazně omezily po začátku války se Spojenými státy a Izraelem. Přesný termín ani způsob obnovení připojení zatím vláda neoznámila.

Japonské lesy po válce spustily ekologický problém i vlnu alergií

Japonsko každé jaro zaplaví pylová sezona, která milionům lidí komplikuje běžný život. Lidé nosí roušky, kupují léky a města sledují pylové mapy podobně jako předpověď počasí. Za problémem ale nestojí jen klima nebo znečištěné ovzduší. Hlavní příčina sahá až do 50. let minulého století, kdy země po válce masivně zalesňovala holé svahy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama