Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Srílanský prezident poslal svou rezignaci ze Singapuru

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Prezident Srí Lanky Gotabaja Radžapaksa oficiálně odstoupil ze své funkce. Poslal včera ze Singapuru předsedovi parlamentu rezignační dopis nejprve formou e-mailu, později letecky dopraveného originálu. Demonstranti v ulicích Kolomba oslavují. Další útoky proti vládním budovám zatím nechystají, píše server BBC a deník The Guardian.

  Prezident Srí Lanky Gotabaja Radžapaksa poslal včera podle BBC News předsedovi parlamentu rezignační dopis. Učinil tak ze Singapuru, kam dříve v témže dni odcestoval z Malediv.

  Rezignaci nejprve poslal prostřednictvím e-mailu, později kancelář šéfa parlamentu Mahindy Yapa Abeywardeny potvrdila převzetí originálu, který byl ze Singapuru dopraven letecky. Úřad aktuálně ověřuje pravost korespondence a dodržení všech potřebných právních postupů.

  Formální oznámení o rezignaci hlavy státu učinil Abeywardena dnes ráno v televizním projevu. Demonstranti v ulicích Kolumba slaví. „Celá země dnes slaví, je to velké vítězství. Nikdy jsme se nemysleli, že se jich dokážeme zbavit,“ přiznala novinářům aktivistka Damitha Abeyratne na místě jednoho z protestů.

  „Jsme více než šťastní, ale také se nám ulevilo. Už se můžeme vrátit ke svým životům,“ řekl jeden z protestujících Viraga Perera. Demonstranti zatím další útoky na vládní budovy neplánují. Situace po vyostřené situaci v zemi se uklidňuje.

  Cesta z chaosu

  Zákonodárci se nyní mohou soustředit na vyřešení politického chaosu v zemi. Funkci prezidenta dočasně vykonává premiér Ranil Vickremesinghe. Veřejnost požadovala také jeho rezignaci, on však odstoupí až po volbě nové hlavy státu a vytvoření nové vládní koalice.

  Poslanci v parlamentu budou o novém prezidentovi hlasovat příští týden. Celý proces údajně potrvá sedm dní. Instalace nové koaliční vlády začne v sobotu. Novým premiérem se pravděpodobně stane Sajith Premadasa, napsal The Guardian.

  Radžapaksa uprchl ze Srí Lanky po masivních protestech kvůli ekonomické krizi v zemi. Ty začaly již v dubnu, vyostřily se však posledním týdnu. Demonstranti zaútočili na vládní budovy, rezidenci prezidenta a sídlo premiéra.

  Během protestů bylo zraněno asi 84 osob a na dýchací potíže po kontaktu se slzným plynem zemřel šestadvacetiletý muž.

  Předpokládá se, že Radžapaksa rezignaci používal jako „štít“ při útěku ze země kvůli imunitě před případným stíháním za korupci a páchání válečných zločinů během občanské války na Srí Lance.

  Není jasné, zda bude bývalý prezident ze Singapuru pokračovat do jiné země. Radžapaksa nepožádal o azyl a Singapur azyl neuděluje. Odcestoval tam jako soukromá osoba.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS