ZprávySrílanský premiér varoval, že země má benzín na poslední den

Srílanský premiér varoval, že země má benzín na poslední den

Nově jmenovaný srílanský premiér Ranil Vikremesinghe dnes varoval obyvatele země zmítané hospodářskou krizí, že zásoby benzinu vystačí už jen na jeden den. V projevu k národu prohlásil, že země naléhavě potřebuje 75 milionů dolarů (1,8 miliardy Kč) v zahraniční měně, aby mohla zaplatit za nezbytně nutný dovoz. Informovala o tom agentura Reuters.

„V tuto chvíli máme zásoby benzinu jen na jediný den. Dalších několik měsíců bude nejnáročnějších v našem životě. Musíme se připravit, že budeme muset učinit jisté oběti a čelit problémům tohoto období,“ dodal Vikremesinghe, který už v minulosti post předsedy vlády zastával.

Během několika následujících dní by měly situaci zmírnit dvě dodávky benzinu a dvě dodávky nafty zakoupené s využitím indického úvěru. Ale zemi také chybí 14 základních druhů léků, uvedl.

Agentura AP informovala, že premiér dnes také navrhl privatizaci srílanských ztrátových aerolinek jako jeden z kroků, jak zmírnit dopady nejhorší ekonomické krize, jaká Srí Lanku postihla za poslední desítky let. Finanční situace země je tak špatná, že byla vláda nucena vytisknout peníze, aby mohla zaplatit vládním zaměstnancům a nakoupit zboží a služby, dodal Vikremesinghe.

Nynější hospodářská krize je označována za nejhorší od získání nezávislosti v roce 1948. V zemi s 22 miliony obyvatel je nedostatek paliva, potravin, léků a dalšího základního zboží a obyvatele a podniky trápí dlouhé výpadky dodávek elektrické energie.

Tato situace vedla k širokým protestům proti prezidentovi Gotabajovi Radžapaksovi a jeho rodině. Prezidentův bratr Mahinda Radžapaksa kvůli nepokojům v zemi minulý týden rezignoval na funkci premiéra. Střety mezi stoupenci vlády a protestujícími si vyžádaly nejméně devět mrtvých a 300 zraněných.

Doporučujeme

Netanjahu odmítl americký mírový plán pro Gazu navzdory odzbrojení Hamásu

Izrael odmítl mírový plán pro Pásmo Gazy podpořený Spojenými státy, potvrdil dnes podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Učinil tak i přesto, že mu bylo zaručeno, že k izraelskému stažení z palestinského území dojde až po úplném odzbrojení teroristického hnutí Hamás.

KOMENTÁŘ: Muskova SpaceX udělala po 24 letech něco, na co není zvyklá. A přišel pád akcií

Vesmírná společnost SpaceX Elona Muska od svého vzniku v roce 2002 nemusela nikdy sdílet podrobné informace o hospodaření – to se teď ale změnilo. Jelikož firma vstoupila na burzu, musela poprvé odkrýt karty. A i když jsou výsledky na poměry SpaceX solidní, na burze přišel výprodej. Proč?

Lodě uvázlé v Hormuzském průlivu mohou šířit invazní druhy do celého světa

Uzavření Hormuzského průlivu po vypuknutí války mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem vytvořilo nečekané ekologické riziko. Více než 1 500 obchodních lodí zůstalo měsíce stát na místě, což umožnilo, aby se jejich trupy pokryly rozsáhlými společenstvy mořských organismů. Jakmile se lodní doprava obnoví, mohou se tito nezvaní cestující dostat do přístavů po celém světě.

Nákladní letadlo se nad Lipskem srazilo s letícím objektem, zřejmě dronem

Nákladní letadlo společnosti DHL se krátce po startu z letiště Lipsko/Halle na východě Německa srazilo s neznámým letícím objektem. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle ní letadlo následně nouzově přistálo na letišti v Hannoveru. Podle německého listu Bild se nad letištěm pohyboval dron s připevněnou výbušninou. Také podle Bildu se dron s letadlem srazily.

Indie ponechala úrokové sazby beze změny. Zlepšila výhled ekonomiky

Indická centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta. Současně zvýšila odhad hospodářského růstu, přestože zemi ohrožují dražší energie, nepříznivé počasí a další vývoj konfliktu na Blízkém východě.

Při ruských úderech v Kyjevské oblasti zahynulo nejméně 15 lidí

Nejméně 15 lidí zahynulo při ruských nočních úderech v Kyjevské oblasti. V brovarském okresu bylo zabito devět lidí, v Buči čtyři lidé a jeden člověk ve fastivském okrese, uvedl na platformě telegram šéf kyjevské vojenské správy Tymur Tkačenko. V Kyjevě zahynula jedna žena, uvedly podle agentury AFP už dříve kyjevské úřady. Zraněných je nejméně 27. Moskva masivní noční útok potvrdila s tím, že podle ní mířil na sklady zbraní a vojenského materiálu.

Úhyn slonů v Keni mohl způsobit kyanid

Patnáct slonů uhynulo během jediného měsíce v okolí keňského národního parku Amboseli. Rozbory odhalily v jejich tělech stopy kyanidu. Úřady prověřují, zda se zvířata otrávila pesticidy z místních rajčatových farem. Část odborníků však upozorňuje, že tato teorie zatím nevysvětluje všechny okolnosti.

Hormuzský průliv je otevřený, tvrdí americká armáda. Ceny ropy kolísají

Americké ústřední velení (CENTCOM) na sociální síti X (dříve Twitter) uvedlo, že Hormuzský průliv je otevřený pro tranzit všech komerčních plavidel. K tomuto oznámení došlo poté, co americký ministr financí Scott Bessent prohlásil, že dohoda s Íránem je nadosah, uvedla stanice CNBC. Prezident Donald Trump ještě předtím pohrozil útokem, pokud Teherán úžinu nezpřístupní.

U Trumpova golfového klubu slídil ozbrojený muž. Skončil v poutech

Losangeleská policie v neděli zadržela muže podezřelého z monitorování bezpečnostních opatření u golfového klubu před příjezdem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Muž u sebe měl zásobník s municí a v jeho autě byla objevena pistole.

Uruguay vyrábí téměř všechnu elektřinu z obnovitelných zdrojů

Uruguay dokázala během necelých dvou desetiletí výrazně omezit závislost na dovážené ropě. Dnes vyrábí až 98 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a přebytky posílá do Brazílie a Argentiny. Jeho zkušenost ukazuje, že energetická proměna potřebuje jasný plán, politickou shodu i zapojení obyvatel.

Sparta otočila zápas s Lyonem a vyhrála 2:1

Fotbalisté Sparty zvládli první krok ve třetím předkole Ligy mistrů. Na Letné porazili Lyon 2:1, přestože po prvním poločase prohrávali vlastním gólem Martina Suchomela. Obrat zařídili Matěj Ryneš a John Mercado.

Ruský voják na Krymu začal znenadání střílet do lidí, čtyři zabil

Krymem, poloostrovem okupovaným Ruskem, otřásl krvavý incident. Ruský voják tam při střelbě zabil čtyři lidi, včetně tří civilistů, a další tři osoby zranil. Motiv útoku zatím není znám.

Lidské safari v Chersonu. Video zachytilo ruský dron, jak pronásleduje prodejce na trhu

Ukrajina obvinila Rusko z dalšího válečného zločinu po zveřejnění videa z Chersonu. Záběry ukazují dron, který pronásleduje civilistu prodávajícího zeleninu a následně exploduje v jeho blízkosti. Muž útok přežil, utrpěl však zranění a šok.

Dohoda o otevření Hormuzského průlivu může být do středy, uvedl ministr Bessent

Dohoda mezi Spojenými státy a Íránem o znovuotevření Hormuzského průlivu by mohla být uzavřena ještě dnes či ve středu, řekl americký ministr financí Scott Bessent v dnešním rozhovoru se stanicí CNBC. Katar mezitím oznámil, že pokračuje v úsilí o dosažení diplomatického řešení americko-íránského konfliktu.

Oteplování mění Středozemní moře a podporuje invazní druhy

Středozemní moře se rychle otepluje a jeho proměna už výrazně mění zdejší ekosystémy. Původní druhy ustupují invazním rybám, některé populace se hroutí a rybáři přicházejí o úlovky, na které byli po generace zvyklí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama