Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Společnostem Tether a Bitfinex bylo nařízeno předložit finanční dokumenty týkající se stablecoinu USDT

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Newyorský soudce v úterý nařídil společnostem Tether a Bitfinex, aby předložily dokumenty prokazující krytí stablecoinu USDT. O zprávě informoval The Block.

  Příkaz přichází v rámci tři roky staré hromadné žaloby skupiny investorů proti vydavateli stablecoinu Tether Limited a jeho sesterské krypto burze Bitfinex. Žaloba tvrdí, že obě firmy používaly stablecoin USDT k manipulaci s kryptotrhy a nepravdivě zkreslovaly údaje o krytí USDT. Společnosti Tether a Bitfinex tato obvinění popírají. Napsal o tom The Block.

  Žalobu (číslo případu 1:19-cv-09236-KPF) podali v říjnu 2019 u okresního soudu USA pro jižní okres New York žalobci David Leibowitz, Benjamin Leibowitz, Jason Leibowitz, Aaron Leibowitz a Pinchas Goldshtein.

  Po třech letech soudního řízení soudkyně Katherine Polk Failla vyhověla „žádostem o předložení“ žalobců. Tím nařídila společnostem Tether a Bitfinex předložit finanční záznamy a záznamy o transakcích týkajících se všech obchodů nebo převodů stablecoinů nebo jiných kryptoměn. V příkazu soudce uvedl, že „dokumenty, které žalobci požadují, jsou nepochybně důležité, neboť se týkají krytí USDT“.

  Požadované dokumenty zahrnují všechny „hlavní účetní knihy, rozvahy, výkazy příjmů, výkazy peněžních toků a výkazy zisků a ztrát“, které firmy vedou. Kromě toho byli obžalovaní požádáni o předání údajů o svých kryptoúčtech na burzách, včetně Bitfinex, Poloniex a Bittrex. Tyto záznamy jsou požadovány v rámci procesu zjišťování informací. To je postup, při němž každá strana shromažďuje důkazy, aby mohla předložit své argumenty.

  Právní firma Debevoise & Plimpton, která zastupuje společnosti Tether a Bitfinex, mezitím v dopise soudci požádala, aby soud žádost žalobců zamítl. Uvedla, že „žalobci tento spor včas nevznesli“.

  Potíže Tetheru s krytím stablecoinu

  USDT je největším stablecoinem na trhu s kryptoměnami a je vázán na americký dolar v poměru 1:1. Vede na trhu stablecoinů podle objemu obchodů a působí jako jedna z hlavních měn na různých velkých kryptoburzách.

  V průběhu let byla společnost Tether mnohokrát obviněna, že její stablecoin není krytý dolarovými rezervami, které by ospravedlnily její tržní kapitalizaci ve výši téměř 68 miliard USD. To společnost Tether ale veřejně popřela. Poslední veřejné vyjádření společnosti Tether tvrdí, že stablecoin je plně kryt hotovostí a bankovními vklady, různými krátkodobými vklady a poukázkami americké státní pokladny.

  Na začátku roku 2021 zaplatila společnost Tether pokutu ve výši 18,5 milionu dolarů za urovnání sporu s newyorským hlavním státním zástupcem. V předchozím vyšetřování státní zástupce tvrdil, že Tether ve státě New York provozuje „nelegální činnost“.

  Společnost Tether označila požadavek soudu na předložení dokumentů za „běžný příkaz k odhalení“. Ve středečním příspěvku na blogu firma uvedla, že příkaz „nijak nedokládá neopodstatněnost tvrzení žalobců“. Také dodala, že již souhlasila s poskytnutím dokumentů.

  „Již jsme souhlasili s předložením dokumentů, které postačují ke zjištění rezerv, které kryjí USDT. Tento spor se týkal pouze rozsahu dokumentů, které mají být předloženy. Jako vždy se těšíme na to, že se s nepodloženou žalobou žalobců včas vypořádáme,“ napsala společnost.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS