Více
  21.5 C
  Czech
  Pondělí 5. června 2023

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek 288 lidí

  Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek ve státě Odiša nejméně 288 lidí a dalších 900 utrpělo zranění. Uvedly to dnes agentura AFP a zpravodajský server BBC News, podle něhož stále pokračují záchranné práce, na nichž se podílí stovky lidí, a očekává se, že počet obětí dále poroste.

  Zelenskyj po úmrtí tří lidí u zavřeného krytu nařídil celostátní audit

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil kontrolu všech protileteckých krytů v zemi. Vede ho k tomu zpráva, že ve čtvrtek při vlně ruských útoků zahynuly dvě ženy a devítiletá dívka, které se nedostaly do zavřeného krytu. Incident na Ukrajině vyvolal vlnu rozhořčení a podle agentury Reuters dál prohloubil roztržku mezi Zelenským a kyjevským starostou Vitalijem Kličkem, kteří se od začátku války několikrát veřejně střetli kvůli názorovým neshodám.

  Klimatický jev El Niño letos ohrozí hlavně produkci kávy robusta

  Klimatický jev El Niño, který by se měl objevit v druhé polovině roku, letos ohrozí produkci kávy robusta. Snížit by tak mohl výnosy dvou největších producentů, Vietnamu a Brazílie.

  Společnost Trina Solar podporuje přechod Uzbekistánu na obnovitelné zdroje energie

  Taškent (Uzbekistán) 18. května 2023 (PROTEXT/PRNewswire) – Společnost Trina Solar, přední světový dodavatel fotovoltaických a inteligentních energetických řešení, podporuje přechod Uzbekistánu na obnovitelné zdroje energie.

  Energetický plán uzbecké vlády na období let 2020-2030 stanovuje cíl zvýšení kapacity solární výroby energie o 5 GW.

  Přestože je v Uzbekistánu ročně 330 slunečných dní, solární energie dnes tvoří méně než jedno procento energetické výroby. Údaje Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie (IRENA) však ukazují, že v oblasti výroby solární energie Uzbekistán zaznamenává významný růst. V roce 2020 byla kapacita solární výroby energie pouze 4 MW. Jak uvádí organizace IRENA, v roce 2021 to bylo 104 MW a v loňském roce pak 253 MW.

  Velký nárůst v roce 2021 souvisí se zprovozněním 100 MW solární farmy Navoi v Uzbekistánu, která využívá trackery TrinaTracker Vanguard 2P.

  Todd Li, prezident společnosti Trina Solar Asia Pacific, říká: „Aby mohl Uzbekistán uspokojit rostoucí energetické potřeby a zároveň snížit úroveň emisí skleníkových plynů, musí pokračovat v diverzifikaci výroby energií a využívat alternativní zdroje energií, jako je například solární energie.“

  Dále dodává: „Uzbekistán představuje relativně nevyužitý, ale jednoznačně rostoucí trh se solární energií. Věříme, že díky našim inovativním solárním modulům, trackerům a integrovaným řešením dokážeme zaplnit mezeru na zdejším trhu.“

  Kapacita výroby solární energie v Uzbekistánu je ve srovnání s jinými zeměmi stále nízká. Například sousední Kazachstán měl na konci roku 2022 pro výrobu solární energie kapacitu 2031 MW, uvádí organizace IRENA.

  Ve své zprávě s názvem Solar Energy Policy in Uzbekistan: A Roadmap (Politika solární energie v Uzbekistánu: Plán) organizace IRENA zdůraznila, že existují země s nižším počtem slunečných dní v roce, než má Uzbekistán, například Čína a Řecko, které přitom mají vyšší podíl solární energie na celkové spotřebě energie v zemi.

  Důvodem tohoto nesouladu je podle zprávy skutečnost, že se Uzbekistán potýká s řadou překážek, které jeho ambicím v oblasti obnovitelných zdrojů energie brání. Za prvé jde o přílišnou závislost na zásobách fosilních paliv, kterými země disponuje. Zpráva uvádí, že do roku 2030 se počet obyvatel Uzbekistánu zvýší o 3 miliony na celkem 37 milionů , v důsledku čeho stoupne energetická poptávka. Při současném vývoji spotřeby může podle ní energetický deficit v zemi dosáhnout za méně než deset let 65 % celkové poptávky. Aby bylo možné rostoucí poptávku uspokojit, bude nutné zlepšit energetický systém a zvýšit výrobu o 70-75 %, dodává.

  Aby Uzbekistán plně využil svého potenciálu výroby solární energie, musí rozvíjet solární projekty, které využívají možností střech a nevyužívané půdy. Společnost Trina Solar, přední světový dodavatel fotovoltaických a inteligentních energetických řešení, je schopna v Uzbekistánu uspokojit všechny segmenty trhu: rezidenční, komerční a průmyslové (C&I) i komunální.

  Společnost Trina Solar nabízí pro různé solární projekty v Uzbekistánu fotovoltaické moduly typu N i typu P. Nová technologie modulů typu N dále zvyšuje výkon těchto modulů. Nový bifaciální modul Vertex N NEG21C.20 společnosti Trina Solar představuje modul s vysokým výkonem. Má maximální účinnost 22,4 % a výkon až 695 W, což zajišťuje nižší sdružené ceny energií (LCOE) a nižší náklady na vyváženost systému (BOS). Mezi moduly typu P společnosti Trina Solar patří například moduly Vertex DEG21C.20 a Vertex DEG20C.20. Vertex DEG21C.20 je bifaciální modul typu P s dvojitým sklem, který obsahuje solární články o velikosti 210 mm. Nabízí výkon až 665 W s účinností až 21,4 %. Vertex DEG20C.20 je bifaciální modul s dvojitým sklem, který nabízí maximální účinnost 21,4 % a maximální výkon 605 W. Zákazníci si mohou vybrat, který je pro jejich solární projekt nejlepší a umožňuje jejich co nejlepší optimalizaci.

  Moduly typu N i typu P používají solární články 210 Technology o délce 210 mm, které mají větší výkon než solární články předchozí. Moduly využívají nejmodernějších technologií, jako jsou vícenásobné sběrnice pro lepší absorpci světla nebo nedestruktivní technologie řezání a zapouzdření s vysokou hustotou, to vše s cílem optimalizace účinnosti modulu.

  Kromě solárních modulů je společnost Trina Solar také jediným výrobcem originálního vybavení (OEM), který vyrábí sledovací jednotky (trackery). Díky tomu nabízí integrované řešení modulu a trackeru od jediného zdroje.

  Společnost Trina Solar rovněž uvádí na trh druhou generaci trackerů Vanguard 2P, které jsou modernizací předchozí verze s jedním motorem. V nové verzi každý z pohonů obsluhuje trojice motorů, čímž výrazně klesá počet mechanických částí, takže je tracker rychlejší a snáze se instaluje, přičemž současně klesají náklady na jeho údržbu po celou dobu životnosti.

  Jednotka Vanguard 2P je navržena tak, aby odolávala náročným povětrnostním podmínkám, včetně klimatických podmínek v Uzbekistánu: od vysokých letních teplot až po teploty extrémně nízké. Kratší a širší formát sledovací jednotky 2P Vanguard společnosti TrinaTracker v kombinaci s patentovanými sférickými ložisky dále umožňují její provoz i na místech s nerovným terénem, tedy například právě na řadě míst v Uzbekistánu.

  Nová generace Vanguard 2P byla rovněž podrobena rozsáhlým testům v aerodynamickém tunelu a má stejně nízký počet pilotů na jeden tracker, pouhých sedm, což přispívá ke snížení nákladů na vyváženost systému (BOS). Dodatečné funkce, jako například algoritmus „Super Track“ nebo „Trina Smart Cloud“, výkon sledovací jednotky dále zlepšují a maximalizují její výkon. Trackery jsou kompatibilní s bifaciálními moduly s velmi vysokým výkonem, což napomáhá dosažení vyššího energetického výkonu a lepší finanční návratnosti pro investory.

  O společnosti Trina Solar

  Společnost Trina Solar byla založena v roce 1997 a je předním světovým dodavatelem řešení pro fotovoltaickou a inteligentní výrobu energií. Společnost se zabývá výzkumem, výrobou a prodejem fotovoltaických produktů, vývojem fotovoltaických projektů, EPC a provozem a údržbou, vývojem a prodejem inteligentních mikrosítí a doplňkových systémů pro více zdrojů energie a provozem energetických cloudových platforem. V roce 2018 představila společnost Trina Solar svou značku Energy IoT, ve spolupráci s předními podniky a výzkumnými ústavy v Číně a po celém světě založila alianci Trina Energy IoT Industrial Development Alliance, a vybudovala průmyslové inovační centrum New Energy IoT. Společnost Trina Solar se těmito kroky zavázala ke spolupráci se svými partnery na budování energetického ekosystému internetu věcí a k rozvoji inovační platformy pro zkoumání nové energetiky internetu věcí. Tyto aktivity podporují její úsilí stát se lídrem v oblasti globální inteligentní energetiky. V červnu 2020 společnost Trina Solar vstoupila na šanghajské burze cenných papírů na trh STAR.

  Další informace najdete na webových stránkách www.trinasolar.com

  Foto – https://mma.prnewswire.com/media/1977908/Image_Logo.jpg

  KONTAKT: LIU Zhen, regionální marketingový manažer pro oblast Asie a Tichomoří, [email protected]

  Sledujte nás na sítích

  Čínská válečná loď poblíž Tchaj-wanu zkřížila cestu americkému torpédoborci, ukazuje video

  Americké námořnictvo zveřejnilo video, které zachycuje sobotní „nebezpečný manévr“ v Tchajwanském průlivu, při němž čínská válečná loď přejela před americkým torpédoborcem. Šlo už o druhý takový incident v asijsko-pacifickém regionu za méně než 10 dní.

  Ruská policie pozatýkala přes sto lidí, kteří vyjádřili podporu Navalnému

  Ruské bezpečnostní složky pozatýkaly přes sto lidí, kteří v neděli - v den jeho 47. narozenin - podpořili uvězněného opozičního předáka Alexeje Navalného. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na specializovaný server OVD-Info, který monitoruje zásahy strážců zákona. Navalného podpořili lidé i v dalších městech světa, včetně Prahy. K demonstracím vyzvali opozičníkovi spolupracovníci.

  Saúdská Arábie hodlá dále snižovat produkci ropy. Usiluje o zvýšení její ceny

  Cena ropy značky Brent vzrostla v pondělí o 2,4 procenta. Stalo se tak poté, co Saúdská Arábie při setkání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) oznámila další snižování její produkce. V červenci ji denně hodlá omezit o milion barelů denně. Navazuje tím na předchozí rozhodnutí z dubna.

  Ukrajina podle Ruska v neděli zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty

  Ukrajina podle Ruska v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to dnes uvedla agentura RIA Novosti, podle níž ukrajinské síly nebyly úspěšné ve snaze prolomit ruskou obranu a přišly o více než 250 vojáků. Jak poznamenává agentura Reuters, tyto informace není možné nezávisle ověřit. Ukrajina se k nim zatím nevyjádřila.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Užijte si dovolenou bez hrozby cestovatelského průjmu díky tekutým probiotikům

  Praha 5. června 2023 (PROTEXT) - Koupit letenky, zařídit ubytovaní, sbalit kufry a vyřídit pracovní resty. Příprava na dovolenou zabere mnohým z nás klidně...

  Značka domácích zařízení Dreame přichází do Česka

  Praha 5. června 2023 (PROTEXT) - Přední inovativní značka v oblasti inteligentního čištění a domácích zařízení, Dreame Technology, oficiálně vstupuje na český a slovenský...

  Návrat domů z Ósaky po více než půl století

  Po 53 letech se jedna ze stěžejních plastik úspěšného českého pavilonu na Světové výstavě Expo 1970 v Ósace vrátila domů. Jde o skleněný Mrak...

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Čínská válečná loď poblíž Tchaj-wanu zkřížila cestu americkému torpédoborci, ukazuje video

  Americké námořnictvo zveřejnilo video, které zachycuje sobotní „nebezpečný manévr“ v Tchajwanském průlivu, při němž čínská válečná loď přejela před americkým torpédoborcem. Šlo už o druhý takový incident v asijsko-pacifickém regionu za méně než 10 dní.

  Ruská policie pozatýkala přes sto lidí, kteří vyjádřili podporu Navalnému

  Ruské bezpečnostní složky pozatýkaly přes sto lidí, kteří v neděli - v den jeho 47. narozenin - podpořili uvězněného opozičního předáka Alexeje Navalného. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na specializovaný server OVD-Info, který monitoruje zásahy strážců zákona. Navalného podpořili lidé i v dalších městech světa, včetně Prahy. K demonstracím vyzvali opozičníkovi spolupracovníci.

  Saúdská Arábie hodlá dále snižovat produkci ropy. Usiluje o zvýšení její ceny

  Cena ropy značky Brent vzrostla v pondělí o 2,4 procenta. Stalo se tak poté, co Saúdská Arábie při setkání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) oznámila další snižování její produkce. V červenci ji denně hodlá omezit o milion barelů denně. Navazuje tím na předchozí rozhodnutí z dubna.

  Ukrajina podle Ruska v neděli zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty

  Ukrajina podle Ruska v neděli ráno zahájila rozsáhlou ofenzivu na pěti úsecích fronty v Doněcké oblasti. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to dnes uvedla agentura RIA Novosti, podle níž ukrajinské síly nebyly úspěšné ve snaze prolomit ruskou obranu a přišly o více než 250 vojáků. Jak poznamenává agentura Reuters, tyto informace není možné nezávisle ověřit. Ukrajina se k nim zatím nevyjádřila.

  Ve Varšavě demonstrovalo podle organizátorů proti vládě půl milionu lidí

  Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem manifestace bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií. Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150.000 demonstrantech. Manifestace byly i v dalších městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl polský web Onet.

  Čínský ministr obrany varoval v Šanghaji před konfliktem s USA. Hovořil o katastrofě pro celý svět

  Ministr obrany Li Šang-fu varoval v Šanghaji před následky konfliktu mezi USA a Čínou pro celý svět a uvedl, že Peking dává přednost dialogu se Spojenými státy. Svět je podle něj dostatečně velký k tomu, aby USA s Čínou rostly společně.

  Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

  Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

  V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

  Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

  Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

  Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.