-5.8 C
Czech
Středa 7. ledna 2026
Protext ČTKSpolečné prohlášení předsedů evropských institucí u příležitosti druhého výročí ruské invaze na...

Společné prohlášení předsedů evropských institucí u příležitosti druhého výročí ruské invaze na Ukrajinu

Dnes si připomínáme tragické výročí: výročí rozsáhlé útočné války Ruska proti Ukrajině, která byla zjevným porušením mezinárodního práva a Charty OSN. Dva roky násilí, brutality, teroru a ničení. Nikdy nezapomeneme na prvotní šok z útoku, na hrůzu z událostí v Borodjance, Buči, Mariupolu.

Přes všechna pokračující zvěrstva a utrpení, která jí byla způsobena po celé zemi, stojí Ukrajina pevně na nohou. Hrdinný ukrajinský lid prokazuje statečnost a odhodlání při obraně své vlasti a v boji za svou svobodu a naše společné evropské hodnoty. 

Evropská unie bude vždy podporovat nezávislost, svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic. Nezákonná anexe Krymu a Sevastopolu před deseti lety představuje počátek trvalé agrese Ruska proti Ukrajině. 

Rusko a jeho vedení nesou za tuto válku a její globální důsledky, jakož i za spáchané závažné zločiny, výhradní odpovědnost. Jsme i nadále odhodláni pohnat je k odpovědnosti, a to i za zločin agrese. 

Každý den čelí Ukrajina neustálým brutálním a nevybíravým útokům agresora. Více než kdy jindy zůstáváme jednotní a věrní svému slibu, že budeme Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak bude třeba. Za ukrajinský lid, za mír a bezpečnost v Evropě a za to, aby zvítězil mezinárodní řád založený na pravidlech.

Evropská unie bude pokračovat ve své silné a neochvějné politické, vojenské, finanční, hospodářské, diplomatické a humanitární podpoře, aby pomohla Ukrajině bránit se, chránit její obyvatele, města a kritickou infrastrukturu, obnovit její územní celistvost, přivést zpět tisíce deportovaných dětí a ukončit válku. 

Evropská unie se rozhodla zahájit s Ukrajinou přístupová jednání a pomůže jí na cestě ke členství v EU. Budoucnost Ukrajiny je v Evropské unii. Evropská unie bude Ukrajině i nadále poskytovat pravidelnou a předvídatelnou finanční podporu. Balíček finanční pomoci ve výši 50 miliard eur na období 2024-2027 pomůže Ukrajině uspokojit její okamžité potřeby, obnovit její hospodářství a společnost, modernizovat její instituce a upevnit demokracii a právní stát. 

Budeme pokračovat v řešení naléhavých vojenských a obranných potřeb Ukrajiny, včetně dodávek naléhavě potřebné munice a raket. Na úrovni EU jsme přijali bezprecedentní opatření k navýšení výroby evropského obranného průmyslu a budeme pokračovat ve zvyšování kapacit, což nám umožní zintenzivnit vojenskou podporu a spolupráci s Ukrajinou a současně posílit naši obrannou připravenost a evropskou suverenitu. Pracujeme rovněž na budoucích bezpečnostních závazcích, které pomohou Ukrajině bránit se, odolávat destabilizačním snahám a odrazovat od agresivních činů v budoucnu. 

Rusko a jeho představitelé budou za své jednání platit stále vyšší cenu. Společně s partnery jsme proti Rusku a osobám, které se na válce podílely, zavedli bezprecedentní sankce a jsme i nadále připraveni zvyšovat tlak na Rusko, abychom omezili jeho schopnost vést válku. Podnikli jsme rovněž první konkrétní kroky k nasměrování mimořádných příjmů plynoucích z ruských imobilizovaných aktiv na podporu Ukrajiny. Budeme pokračovat v cílených opatřeních k další izolaci Ruska na mezinárodních fórech. 

Podporujeme ukrajinský mírový vzorec pro spravedlivý, komplexní a trvalý mír založený na zásadách Charty OSN a mezinárodního práva, jakož i veškeré úsilí o uspořádání globálního mírového summitu s co nejširší mezinárodní podporou.

Dnes budou naše vlajky vlát vedle sebe jako symbol naší solidarity, odhodlání a závazku.

Reklama

Doporučujeme

Macron, Starmer a Zelenskyj podepsali prohlášení o zárukách pro Ukrajinu

Lídři Francie, Británie a Ukrajiny podepsali podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na okraj dnešního jednání koalice ochotných v Paříži společnou deklaraci o budoucích bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. Informovala o tom agentura Reuters.

Babiš: Muniční iniciativa může pokračovat, když ji budou financovat jiné státy

Peníze ze státního rozpočtu česká vláda na muniční iniciativu pro Ukrajinu dávat nebude, lze v ní ale pokračovat za podmínky, že ji budou financovat jiné státy. Po dnešním jednání lídrů zemí takzvané koalice ochotných to českým novinářům v Paříži řekl premiér Andrej Babiš.

Seriál Hannah Montana slaví 20 let. Miley Cyrus připomněla svou roli ikonickým účesem

Miley Cyrus se objevila na filmovém festivalu v Palm Springs s účesem, který okamžitě připomněl éru Hannah Montana. Zpěvačka zároveň potvrdila, že na plánech k 20. výročí seriálu se pracuje. Detaily si zatím nechává pro sebe. Fanoušci tak mohou jen čekat, kdy přijde další oznámení.

Rozmach umělé inteligence přináší větší zátěž pro životní prostředí

Umělá inteligence se rychle stává běžnou součástí našeho života. Zároveň s její oblibou roste i ekologická stopa. Datová centra spotřebují stále víc energie a vody a bez jasných pravidel hrozí, že technologický boom zpomalí plnění klimatických cílů.

Ve Francii za zavřenými dveřmi soudí učitele tance, co zneužil desítky žen

Před soudem v jihofrancouzském městě Aix-en-Provence stanul muž obviněný z dlouhodobého omamování a sexuálního zneužívání žen, přičemž některé z útoků si měl tajně natáčet. Proces, který začal za zavřenými dveřmi, patří k nejzávažnějším případům sexuálního násilí projednávaným ve Francii v posledních letech.

Papež Lev XIV. uzavřel svatý rok 2025

Zavřením Svaté brány v bazilice svatého Petra dnes papež Lev XIV. symbolicky ukončil svatý rok 2025. Do Říma během jubilea dorazily desítky milionů věřících a Vatikán už oznámil i termín dalšího mimořádného jubilea.

Nejnižší mzda v roce 2026 vzrostla na 22 400 korun

Od 1. ledna 2026 roste minimální mzda na 22 400 korun měsíčně, při plném úvazku 40 hodin týdně to odpovídá 134,40 koruny na hodinu. Změna platí pro celý rok 2026 a promítne se do výdělků lidí na nejnižších mzdách i do mzdových rozpočtů zaměstnavatelů.

Izrael bombardoval Libanon, podle prezidenta ohrožuje zasedání komise o příměří

Izrael provedl další vzdušné útoky na jižní Libanon. V noci na dnešek bombardoval třípatrovou budovu ve třetím největším pobřežním městě Sidon, poblíž nemocnice Ráí. Libanonský prezident Joseph Aún útok odsoudil jako úmyslnou snahu Izraele zabránit zasedání výboru pro monitorování příměří mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh, které se má uskutečnit tuto středu. Napsal to libanonský deník L'Orient-Le Jour (OLJ).

Machado ocenila útok USA na Venezuelu jako velký krok pro lidstvo a svobodu

Šéfka venezuelské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír María Corina Machado v rozhovoru se stanicí Fox News uvítala intervenci Spojených států ve Venezuele jako velký krok pro lidstvo a svobodu. Do Venezuely se chce vrátit co nejdříve. Prohlásila, že ze své vlasti, která disponuje největšími ropnými zásobami na světě, hodlá učinit energetické centrum Ameriky. Speciální síly USA v sobotu zaútočily na Venezuelu a unesly jejího prezidenta Nicoláse Madura do USA, kde čelí obviněním z podílu na pašování drog do země.

Trump slíbil přístup k venezuelskému ropnému bohatství a investoři na to slyší

Akcie energetických gigantů rostou po únosu venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Investoři jsou optimističtí, americký prezident Donald Trump totiž uvedl, že USA budou jihoamerickou zemi dočasně řídit, a že uvolní obrovské zásoby její ropy.

U prezidentského paláce v Caracasu létaly drony a střílelo se

U prezidentského paláce v Caracasu se v pondělí večer objevily neidentifikované bezpilotní letouny a ozývala se střelba a výbuchy, když proti dronům zasáhly bezpečnostní složky. Napsala to dnes ráno agentura AFP a web Infobae s odvoláním na svědky. Incident se stal dva dny poté, co autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v sobotu unesly americké jednotky do Spojených států. Venezuelské úřady později uvedly, že policie pouze sáhla k varovným výstřelům proti dronům, které v oblasti letěly bez povolení.

Kolumbie je velmi nemocná. Trump pohrozil útokem

Americký prezident Donald Trump naznačil možný vojenský úder na Kolumbii poté, co nařídil únos venezuelského diktátora Nicoláse Madura. Kolumbijského prezidenta Gustava Petra obvinil ze zapojení do obchodu s kokainem. Petro pohrozil, že se v případě útoku sám chopí zbraně.

Úřady v Rusku a na Ukrajině hlásí mrtvé a raněné po vzájemných dronových útocích

Jeden člověk přišel o život a dva lidé utrpěli zranění při ukrajinském dronovém útoku v ruské Tverské oblasti, uvedl dnes úřad jejího gubernátora Vitalije Koroljova. Dva lidé zahynuli při náletech ukrajinských dronů v Belgorodské oblasti na západě Ruska, informoval tamní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Tři mrtvé a sedm raněných si vyžádaly ruské útoky v ukrajinských regionech, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady v Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti na východě a jihovýchodě země.

Maduro si pro boj s USA najal právníka Juliana Assange

Zadržený venezuelský prezident Nicolás Maduro stanul před soudem. V New Yorku ho bude hájit právník, který roky vedl obranu zakladatele WikiLeaks Juliana Assange. Případ otevírá otázky imunity hlav států, legality zásahu amerických sil i hranic americké jurisdikce.

Rodríguez se oficiálně stala prozatímní prezidentkou Venezuely

Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguez se dnes po složení přísahy oficiálně stala prozatímní prezidentkou země, napsaly agentury. Do funkce se dostala poté, co v sobotu americké speciální síly zajaly autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Nejvyšší soud již dříve nařídil, aby převzala funkci hlavy státu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama