Ukrajina podepsala s USA historickou dohodu o nerostných surovinách a je oslavována jako vítězství pro Kyjev. Prezident Volodymyr Zelenskyj přiměl administrativu svého amerického protějšku Donalda Trumpa k důležitému ústupku. Podle expertů na dohodě Spojené státy vydělají až za nejméně deset let. Na druhou stranu je výhodná pro americké firmy, které osvobodí od daní a poplatků. Informují o tom servery The Independent a CNN.
„Pokud si někdo myslí, že všechny tyto nerosty najednou budou z Ukrajiny doslova odlétat, tak se mu to jen zdá,“ upozornil Adam Webb z poradenské společnosti Benchmark Minerals Intelligence.
Rozvoj dolů se strategicky důležitými nerosty v zemích se zavedeným těžebním sektorem, jako je Kanada nebo Austrálie, může trvat 10 až 20 let, vysvětlil. Jen pro vysvětlení, řada ložisek na Ukrajině vůbec nebyla využívána. Aby byla využitelná, bude muset být provedena řada studií, postavena těžební infrastruktura a doly připraveny k těžbě.
The financial payoff from a new minerals deal between Ukraine and the U.S. is likely to take a decade or longer as investors face many hurdles to getting new mines into production in the war-ravaged country. https://t.co/usc0i8xgcs
— The Japan Times (@japantimes) May 2, 2025
Další problém je, že značná část ložisek se nachází na územích okupovaných Ruskem nebo v oblastech, kde zuří boje nebo tam probíhá ostřelování. „Pro lidi bude těžké ospravedlnit investování tam, když existují možnosti investovat do kritických nerostů v zemích, které nejsou ve válce,“ myslí si Webb.
Podle ukrajinských údajů se v zemi nachází ložiska 22 z 34 kritických nerostů, včetně lithia nebo niklu.
Jak upozornil Willis Thomas z konzultační společnosti CRU, přechod z objeveného zdroje do životaschopné ekonomiky vyžaduje značné investice a čas. Ty byly velmi omezené už před válkou – ukrajinský těžební průmysl byl značně podfinancovaný. Navíc není jasné, kolik přesně nerostů se na Ukrajině vlastně nachází.
Malé vítězství po dlouhé nejistotě
Nerostná dohoda je ale pro Kyjev na rozdíl od předchozích verzí výhodná. Ukrajina není nic dlužna a nic splácet nebude. Zisk z nerostných zdrojů země umožní další vojenskou americkou pomoc. To je důležité, protože dohoda jinak nezahrnuje žádné bezpečnostní záruky.
Dohoda dává USA přednostní práva na těžbu vzácných nerostů na Ukrajině, ale ložiska zůstávají ve vlastnictví Kyjeva. Ten bude rozhodovat o tom, co se bude těžit a v jaké míře. Dohoda, přestože je označována za nerostnou, zahrnuje i ropu, zemní plyn, zlato a měď.
Výdělky a další platby v rámci dohody budou osvobozeny od daní a nebudou podléhat žádným poplatkům ani clům ze strany Ukrajiny. Tím se v zemi otevírají dveře americkým firmám, které by tam chtěly těžit nebo se podílet na poválečné rekonstrukci.
Zásadní rovněž je, že dohoda označuje Rusko v konfliktu za agresora, čímž kontrastuje s ještě nedávnými prohlášeními Trumpa o tom, že válku si začala Ukrajina.
Dohoda znamená i to, že USA budou hájit na Ukrajině své investiční zájmy. Stávají se totiž jejími ekonomickými partnery.