9.2 C
Czech
Úterý 9. prosince 2025
Protext ČTKSoutěž na návrh pavilonu pro Expo vyhrála skleněná spirála od Apropos Architects

Soutěž na návrh pavilonu pro Expo vyhrála skleněná spirála od Apropos Architects

Architektonickou soutěž na návrh českého pavilonu pro světovou výstavu Expo 2025 v japonské Ósace vyhrálo studio Apropos Architects se skleněnou spirálou. Za ním skončila studia A69 Architekti a Mjölk. Kancelář generálního komisaře účasti ČR na výstavě teď zahájí se studii jednání, do konce dubna vznikne multioborový tým zajišťující projekt pavilonu. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovali generální komisař Ondřej Soška a zástupci sedmičlenné poroty, která vybírala ze 38 projektů.

Fasáda pavilonu je navržena z tabulového spékaného skla. Pro studio bylo využití skla prioritou, neboť jeho řemeslné zpracování má v ČR tradici. Tématem pavilonu je „sochání vitality“.

„Jako společnost se budeme dožívat vyššího věku v plné síle. K posílení vnitřní vitality si potřebujeme uvědomovat i společenské a kulturní hodnoty, neustále si je připomínat a posilovat. Proto pavilon ze dřeva a skla, řemeslně a kreativně pojatý, naplněný českým umem a kreativitou. Ve tvaru dynamické spirály jako té nejideálnější cesty,” uvedla architektka Nikoleta Slováková ze studia Apropos Architects.

Návrh vznikl ve spolupráci s Terezou Šváchovou a studiem Lunchmeat. Studio Apropos Architects má kromě ČR zastoupení i v Curychu a Haagu. V evropských městech realizovalo řadu projektů od bytových domů až po velké urbanistické celky.

Generální komisař nyní začne s vítězem jednat o parametrech a podmínkách smlouvy. „Pokud bychom se z jakéhokoli důvodu nedohodli, budeme pokračovat v jednání s druhým a případně třetím v pořadí,“ poznamenal. Smlouva by měla být podepsána do konce března, následuje povolovací řízení v Japonsku, kde je nutné projekt představit a obhájit u tamních autorit a získat stavební povolení.

„Pokud všechno dopadne dobře, měli bychom stavební povolení mít během října, kdy intenzivně začneme pracovat na přípravě zadávací dokumentace pro veřejnou zakázku na zhotovitele,“ dodal Soška. Pavilon by měl být dokončen nejpozději počátkem roku 2025.

Otevřená architektonická soutěž se naposledy konala před výstavou v Hannoveru, která se konala v roce 2000. Kromě českých architektonických studií letos odevzdali nabídky také uchazeči ze Slovenska, Británie, Německa a Kypru. Speciální cenu poroty si odnesl návrh studia Plus One Architects za pojetí pavilonu ve tvaru houby.

Návrhy zhodnotila porota složená z odborníků z různých oborů. Tvořili ji architektka a designérka Eva Jiřičná, partner studia Kengo Kuma and Associates Balázs Bognár, slovenský automobilový designér Jozef Kabaň, předseda České komory architektů Jan Kasl, architekta Markéta Smrčková, podnikatel Martin Wichterle a generální komisař Soška. Na hodnocení se ale podíleli i další lidé, celkem jich bylo 13.

Výstava se uskuteční mezi dubnem a říjnem 2025, jejím hlavním tématem je „vytváření budoucí společnosti pro naše životy“. Podle Sošky organizátoři očekávají návštěvnost až 28,5 milionu lidí. Pořadatelé už dříve přidělili Česku pozemek pro pavilon, nachází se na mořském břehu na promenádě. Jde o prostor, který ČR preferovala.

Expo se do Ósaky vrátí po 55 letech. Tehdy československý pavilon architekta Viktora Rudiše navštívilo podle ministerstva zahraničí přibližně 11 milionů lidí.

Vláda potvrdila účast na výstavě i koncepci, s níž se bude Česko prezentovat, na konci loňského června. Rozpočet české účasti má být 290,2 milionu korun pro roky 2023 až 2026. Dalších 170 až 220 milionů půjde z externích zdrojů.

Reklama

Doporučujeme

Zelenskyj: Ukrajina a Evropa jsou připraveny předložit USA verzi mírového plánu

Ukrajina a její evropští partneři hodlají předat Spojeným státům "upřesněné dokumenty" týkající se mírového plánu na ukončení války s Ruskem, uvedl dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj poblahopřál Babišovi ke jmenování premiérem a popřál mu mnoho úspěchů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na síti X pogratuloval Andrejovi Babišovi ke jmenování premiérem, popřál mu mnoho úspěchů a uvedl, že se těší na další posílení spolupráce obou zemí. Zmínil přitom působení českých firem na Ukrajině nebo spolupráci s nimi. Napsal, že se rád v blízké budoucnosti s novým předsedou české vlády setká. Předsedovi hnutí ANO pogratulovala také premiérka Julija Svyrydenková, která ho pozvala na Ukrajinu.

Ruské útoky proměnily ukrajinský Cherson v město duchů

Oleksij Melnyčenko servíroval obyvatelům jihoukrajinského Chersonu kávu a s ní dávky normálnosti uprostřed ruské dělostřelecké palby a vzdušných útoků tak dlouho, jak mohl. Nakonec kavárnu nazvanou Prostir (Prostor) zavřel. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž osud kavárny svědčí o tom, jak se život ve městě stal nebezpečnějším než dříve. Agentura AP před časem upozornila, že místní a vojáci hovoří v souvislosti s ruskými útoky v Chersonu jako o takzvaném lidském safari.

Trump označil Evropu za skupinu národů v rozkladu vedenou slabými lidmi

Americký prezident Donald Trump označil v rozhovoru se serverem Politico Evropu za skupinu národů v rozkladu vedenou slabými lidmi, kteří selhávají v boji s migrací a neumí ukončit válku na Ukrajině. Šéf Bílého domu podle serveru naznačil, že podpoří ty evropské politické kandidáty, kteří odpovídají jeho vizi pro Evropu.

Litva vyhlásila stav nouze kvůli stovkám pašeráckých balónů z Běloruska

Litva čelí nezvyklé hrozbě. Stovky balónů vypouštěných z Běloruska narušují její vzdušný prostor, ochromují dopravu a podle vlády představují součást hybridního tlaku ze strany Minského režimu. Kabinet proto sáhl k vyhlášení celostátního nouzového stavu.

Papež řekl Zelenskému, že ke spravedlivému a trvalému míru je zapotřebí dialogu

Papež Lev XIV. na dnešním setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který je na návštěvě Itálie, uvedl, že je zapotřebí pokračovat v dialogu s cílem dosáhnout spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení Vatikánu. Zelenskyj po schůzce uvedl, že papežovi poděkoval za trvalou podporu ukrajinského lidu a za asistenci v humanitárních otázkách.

Bezos Earth Fund investuje do ochrany oceánů a ekosystémů napříč kontinenty

Pobřežní komunity, mořské rezervace i klíčové ekosystémy dostávají významnou podporu. Bezos Earth Fund oznámil nové investice, které mají chránit vznikající mořské rezervace, posílit vědecký výzkum a pomoci komunitám, které nejvíce pociťují klimatické změny.

V Rusku se zřítil transportní letoun se sedmičlennou posádkou

V ruské Ivanovské oblasti severovýchodně od Moskvy se zřítil vojenský transportní letoun An-22 se sedmičlennou posádkou na palubě, uvedla dnes ruská média včetně státní agentury TASS.

Gabrielle Henry po dramatickém pádu na Miss Universe může konečně opustit Bangkok a vrátit se domů

Miss Jamaica Gabrielle Henry, která se při večerní přehlídce před finále Miss Universe zřítila z mola a utrpěla vážná zranění, se po týdnech intenzivní péče v Bangkoku chystá k návratu na Jamajku. Lékaři povolili převoz, ale pod podmínkou, že ji na cestě doprovodí zdravotník.

Trump tlačí na Ukrajinu, aby bez boje odevzdala území. Ta to odmítá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tlačí na Ukrajinu, aby se vzdala území bez boje. Kyjev tlaku vzdoruje s tím, že by to Rusko podnítilo k další agresi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navíc prohlásil, že na postoupení území nemá žádné zákonné ani morální právo.

Paul McCartney se připojil k výzvám proti rušení názvů vegetariánských potravin

Kdy už klobása není klobásou a burger burgerem? Evropský parlament se rozhodl zakázat názvy související s masem u vegetariánských produktů. Veganský burger tedy nesmí v názvu mít slovo „burger“. Osm britských poslanců vyzvalo Evropskou unii, aby zákaz zrušila. Přidal se k nim i člen legendární kapely Beatles.

Rusko hlásí devět zraněných po ukrajinském dronovém útoku na město Čeboksary

Devět lidí včetně dítěte utrpělo zranění při ukrajinském dronovém útoku na město Čeboksary v ruském Povolží. Poškozeny byly obytné domy, uvedly dnes místní úřady na sociálních sítích.

Trump hasí vlastnoručně založený požár, představil finanční balíček pro farmáře

Americký prezident Donald Trump má silnou podporu mezi farmáři, kteří sehráli klíčovou roli v jeho znovuzvolení. Zemědělský sektor však tvrdě zasáhlo obchodní napětí a celní politika. Trump, stejně tak jako ve svém prvním funkčním období, proto představil finanční balíček pomoci pro farmáře v hodnotě 12 miliard dolarů (asi 249,5 miliardy korun).

Hypotéky zůstávají drahé, změny budou jen pozvolné

Hypotéční trh nadále stagnuje. Nabídkové sazby se drží pod pětiprocentní hranicí a banky nemají prostor k větším slevám. Tržní sazby rostou, swapy jsou na maximech a centrální banka dává najevo, že rychlý návrat levných úvěrů není na pořadu dne. Výhled pro rok 2026 naznačuje jen mírné a postupné změny, protože banky i analytici mluví o úpravách maximálně v řádu desetin procentního bodu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama