ZajímavostiSoukromý tryskáč klimatického aktivisty Stevena Spielberga uvolnil od června 179 tun uhlíku

Soukromý tryskáč klimatického aktivisty Stevena Spielberga uvolnil od června 179 tun uhlíku

Americký režisér, filmový producent a scénárista Steven Spielberg, v roce 2018 varoval před globálním oteplováním. Přiznal, že má strach a zkritizoval Američany, kteří bezstarostně proplouvají životem, aniž by se zajímali o svou uhlíkovou stopu. Podle údajů databáze Celebrity Jets přitom od letošního června vypustil svým soukromým tryskáčem do ovzduší obrovské množství uhlíku. Informovala o tom stanice Fox News.

„Mám strach,“ přiznal Steven Spielberg v jednom rozhovoru k příležitosti vydání sci-fi snímku Ready Player One, jehož připomenula stanice Fox News. V něm se věnuje kolapsu světa v roce 2045 a úniku do nebezpečné virtuální reality.

„Globální oteplování je vědecká realita. Není to politický trik. Je to skutečná, měřitelná a kvantifikovatelná věda,“ dodal režisér a pokračoval: „Lidé musejí uvěřit, že to tak je. Pokud s tím dnes něco neuděláme, budeme muset čelit konfrontaci s naším osudem,“ zvěstoval Spielberg.

Dodal, že každý musí nést zodpovědnost za svou roli při změně klimatu. Američané podle něj proplouvají životem, aniž by se zajímali o vlastní uhlíkovou stopu. Sám se na tom přitom podle databáze Celebrity Jets, která sestavila údaje o letu jeho soukromého tryskáče Gulfstream G650, aktivně podílí.

Extrémní uhlíková stopa

Podle výsledků tryskáč od 23. června absolvoval 16 cest pokrývajících cca 27 000 kilometrů. Spálil přitom palivo v hodnotě nejméně 116 159 dolarů.

Podle Celebrity Jets spálil Spielbergův soukromý tryskáč 29. června během letu z Westhamptonu v New Yorku do Amsterdamu v Holandsku palivo v hodnotě 21 183 dolarů. Do atmosféry vypustil během vzdálenosti 5 775 kilometrů 32 tun oxidu uhličitého (CO2).

Následně letadlo odcestovalo do nizozemského Rotterdamu, než se vrátilo zpět do Westhamptonu. To vedlo ke spálení dalšího paliva v hodnotě 24 685 dolarů a emisím 38 tun CO2.

11. července podniklo Spielbergovo letadlo cestu z Westhamptonu do Van Nuys v Kalifornii, z Van Nuys do Knocku v Irsku 21. července a 4. srpna z města Teterboro v New Jersey zpět do Van Nuys.

Celkově Spielbergův tryskáč vypustil ve dvou měsících nejméně 179 tun CO2. Fox News upozorňuje, že průměrný Američan má roční uhlíkovou stou asi 16 tun. Průměrná celosvětová uhlíková stopa činí čtyři tuny na osobu.

Údaje Celebrity Jets jsou přitom podhodnoceny. Nezahrnují totiž dva lety z Van Nuys do Chicaga a z Chicaga na východní pobřeží Spojených států, ostrov Martha’s Vineyard.

Spielberg není jedinou hollywoodskou celebritou, která hovoří o závažnosti globálního oteplování, ale současně se na něm aktivně podílí.

Slavný herec Leonardo DiCaprio absolvoval v roce 2016 soukromý let o vzdálenosti asi 12 874 kilometrů z Evropy do New Yorku, aby převzal cenu za ekologický aktivismus.

V témže roce herec absolvoval let soukromým tryskáčem na Světové ekonomické fórum (WEF) ve Švýcarském Davosu. Zde obdržel cenu za „vedení v řešení klimatické krize“.

Doporučujeme

Malé letadlo narazilo do nejvyššího mrakodrapu v čínském hlavním městě

Neobvyklá letecká nehoda otřásla čínskou metropolí. Malé sportovní letadlo narazilo do nejvyšší budovy v Pekingu, pilot zemřel a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Úřady okolnosti nehody vyšetřují. Otazníky ale vyvolává nejen samotný incident, ale také to, jak se letadlo vůbec dostalo nad přísně střežené centrum města.

Situace ve Venezuele je čím dál zoufalejší, lidé hlásí nedostatek záchranářů

Situace ve Venezuele je s každou hodinou zoufalejší, lidé třetí den po dvou silných zemětřeseních prohledávají sutiny zřícených budov a bytových domů s vědomím, že čas na nalezení přeživších se krátí. Venezuelané si stěžují na nedostatečnou reakci vlády a absenci záchranářů. Po svých příbuzných často pátrají sami. Pod troskami je uvězněno nejméně 172 lidí, uvedl v pátek předseda parlamentu Jorge Rodríguez. Pohřešuje se jich však více než 51.000, zatímco bilance mrtvých činí nejméně 920, uvedla agentura AP.

Ukrajina zaútočila na průmyslová zařízení ve Volgogradě, nejméně deset raněných

Ukrajina v noci na dnešek a brzy ráno zaútočila střelami na průmyslová zařízení v ruském velkoměstě Volgograd, údery si vyžádaly nejméně deset raněných. Na platformě Telegram to oznámil gubernátor Volgogradské oblasti Andrej Bočarov. Úder později potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něhož zásah způsobil požár v areálu zbrojovky Titan-Barrikady. Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz dnes podle agentury Reuters oznámila, že Rusko vyslalo balistické rakety a drony na její zařízení v Poltavské a Charkovské oblasti, kde způsobily škody.

Amal Clooney přiznala, že život před svatbou byl jednodušší

Amal Clooney promluvila o tom, jak jí vztah s Georgem Clooneym změnil život. Úspěšná právnička v oblasti lidských práv přiznala, že po svatbě s hollywoodskou hvězdou musela nově řešit pozornost veřejnosti, paparazzi i prolínání soukromí s prací.

Zástupci USA, Izraele a Libanonu podepsali rámcovou dohodu

Zástupci Izraele, Libanonu a Spojených států podepsali dnes večer ve Washingtonu rámcovou dohodu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí, kde se vedla od úterý jednání mezi izraelskými a libanonskými diplomaty. Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že dohoda vytváří rámec pro trvalý mír a bezpečnost. Podle médií počítá s částečným odchodem izraelské armády z jihu Libanonu. Boje v oblasti trvají od března, ačkoliv byla uzavřená příměří. Zástupce Hizballáhu pohrozil, že uplatňování dohody může vést k občanské válce v Libanonu.

Íránské revoluční gardy oznámily útok na základny USA v regionu

Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na dnešek o tom informovala agentura AFP. Americká armáda v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu.

Největší požár v USA se dál šíří, Utah vyhlásil stav nouze

Americký stát Utah vyhlásil stav nouze a před oslavami Dne nezávislosti omezil používání ohňostrojů. Na jihu státu se dál šíří požár Cottonwood Fire, který je nyní největším aktivním lesním požárem ve Spojených státech a komplikuje ho suché, větrné počasí.

Krym, jenž se potýká s nedostatkem pohonných hmot, vyhlásil nouzový stav

Moskvou dosazený šéf anektovaného Krymu Sergej Aksjonov vyhlásil na poloostrově nouzový režim, který má podle něj pomoci řešit otázky ekonomického charakteru. Konkrétní důvody nesdělil. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu připomněla, že Krym po útocích ukrajinských dronů zažívá palivovou krizi, kterou v posledních dnech prohloubily výpadky v dodávkách proudu. Ukrajina se už pátým rokem brání ruské vojenské invazi, v poslední době zintenzivnila své vzdušné útoky na ruské cíle.

Jihokorejská bývalá první dáma Kim Kon-hi dostala sedm let za úplatkářství

Jihokorejský soud dnes uložil bývalé první dámě Kim Kon-hi sedm let vězení za přijímání drahých darů výměnou za zprostředkování pracovních míst a obchodních výhod, informovala agentura Jonhap. Podle agentury Reuters má také zaplatit pokutu 64,8 milionů wonů (přes 896.000 Kč) a přijít o všechny přijaté dary. Třiapadesátiletá Kim si už odpykává čtyřletý trest za manipulaci s akciemi a za korupci. Její manžel, exprezident Jun Sok-jol, zase dostal doživotí za předloňské vyhlášení stanného práva.

Král Karel III. nebude bydlet v Buckinghamském paláci

Král Karel III. se po dokončení rozsáhlé rekonstrukce Buckinghamského paláce nepřestěhuje do jeho obytných prostor. S královnou Camillou zůstane v nedalekém Clarence House, zatímco palác má dál sloužit hlavně jako ceremoniální a pracovní centrum monarchie a více se otevřít veřejnosti.

Počet utonulých při vlně veder ve Francii vzrostl na 55

Počet utonulých ve Francii, kteří se v současné vlně veder chtěli osvěžit koupáním, vzrostl na 55, uvedla dnes podle agentury AFP ministryně sportu Marina Ferrariová. Pařížská policie dnes vyzvala organizátory hudebního festivalu Solidays, pochodu hrdosti na podporu komunity LGBT+ a sportovních akcí, aby je kvůli panujícím vedrům zrušily. Organizátoři pochodu Paris Pride posléze oznámili, že jej odkládají.

Ceny ropy se dočasně vrátily na předválečnou úroveň. Ohrožuje je přetrvávající nejistota

Ceny ropy klesly na předálečnou úroveň, než zase mírně vzrostly. Celkově však ceny pokračují v poklesu. Hormuzským průlivem proplouvá stále více lodí. Jednání o finální mírové dohodě pokračují, ale provází je napětí a neshody. Kromě toho došlo k útoku na plavidlo nedaleko ománského pobřeží, což přimělo Mezinárodní námořní organizaci (IMO) dočasně pozastavit evakuační plán v Hormuzském průlivu.

Japonsko kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů

Japonsko dnes kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů a desítky vlakových spojení a doporučilo lidem evakuovat se z některých oblastí, kde hrozí povodně a sesuvy půdy. Nevlídné počasí zasáhlo také Tchaj-wan, kde byly evakuovány stovky lidí a nejezdí některé vlaky, napsaly agentury AFP a Reuters.

Včelí královny nevznikají jen díky mateří kašičce

Včely medonosné patří mezi nejvýznamnější opylovače na světě a jejich role je zásadní pro fungování přírodních ekosystémů i zemědělské krajiny. Nový výzkum nyní odhalil, že vznik včelí královny je mnohem složitější proces, než se dosud předpokládalo. O její budoucnosti nerozhoduje pouze potrava, ale také prostředí, které pro ni vytváří celé včelstvo.

Soud uložil doživotní trest muži, který zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku

 Na doživotí poslal dnes německý soud do vězení saúdskoarabského lékaře, který předloni v prosinci zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku. Jednapadesátiletý Tálib Abdalmuhsin zabil při zběsilé jízdě po magdeburském hlavním náměstí šest lidí a přes 300 dalších zranil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama