Více
  9.9 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  Soud přijal dohodu s policistou, co usmrtil George Floyda. Dostane 20-25 let

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Federální soudce ve středu přijal podmínky dohody o přiznání viny Dereka Chauvina. Policista, který způsobil smrt černocha George Floyda, unikne doživotí a odpyká si trest ve výši 20-25 let. Informuje o tom CNN, Fox News a další servery.

  Americký okresní soudce Paul Magnuson, který vede federální proces o občanských právech proti čtyřem bývalým policistům z Minneapolis v případu zabití George Floyda 25. května 2020, přijal podmínky Chauvinovy dohody o přiznání viny. Odsoudí ho k 20 až 25 letům vězení, uvádí Fox News.

  Chauvin se 15. prosince přiznal k porušení Floydových občanských práv a poprvé přiznal, že držel koleno na Floydově krku i poté, co přestal reagovat. Floyd tak 25. května 2020 na chodníku zemřel. Bývalý policista přiznal, že úmyslně omezil mužovu svobodu před nepřiměřeným zásahem, včetně nepřiměřeného použití síly ze strany policisty.

  Podle dohody o přiznání viny, kterou Chauvin podepsal, se obě strany dohodly, že Chauvinovi by měl být uložen trest v rozmezí od 20 do 25 let, přičemž prokuratura uvedla, že bude požadovat 25 let. Za federální obvinění mu podle CNN hrozilo doživotí. Pokud se bude ve výkonu trestu chovat slušně, odsedí si za mřížemi 17 let až 21 let a tři měsíce.

  Magnuson odložil přijetí dohody do doby, než bude dokončeno současné vyšetřování. Ve středečním jednostránkovém příkazu uvedl, že je nyní vhodné dohodu přijmout. Datum vynesení rozsudku pro Chauvina nestanovil.

  Odpyká si dva tresty souběžně

  Chauvin si již odpykává trest 22,5 roku za vraždu, za kterou byl loni odsouzen státním soudem, i když se proti tomuto rozsudku odvolal. Federální trest by si měl odpykat souběžně s trestem státním.

  Prokurátoři na předběžném slyšení minulý měsíc odhalili, že všichni tři odmítli dohodu o přiznání viny v případě státních obvinění. Podmínky nebyly zveřejněny. Laneův obhájce Earl Gray uvedl, že pro obhajobu bylo těžké vyjednávat, když všichni tři ještě nevěděli, jaké budou jejich federální tresty.

  Podle agentury Associated Press dohoda o federálním přiznání znamená, že Chauvin pravděpodobně stráví ve vězení více času, než mu hrozilo podle státního rozsudku. Státní vězni v Minnesotě si obvykle odpykávají třetinu trestu na podmínku, což by pro něj znamenalo 15 let ve vězení.

  Chauvin se vzdal práva napadnout své federální odsouzení, pokud Magnuson přijme dohodu o přiznání viny.

  Magnuson rovněž nestanovil datum vynesení rozsudku pro tři další bývalé policisty, kteří byli v únoru odsouzeni za související federální obvinění z porušování občanských práv. Přítomnostní vyšetřování Tou Thao, Thomase Lanea a J. Alexandera Kuenga stále probíhá. Příští měsíc by měli stanout před státním soudem kvůli obvinění z napomáhání Chauvinovi při Floydově vraždě.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS