Island čelí další erupci na poloostrově Reykjanes. V časných ranních hodinách se v zemi otevřela nová trhlina, ze které začala vytékat láva. Oblíbené lázně Blue Lagoon byly evakuovaly, stejně jako kemp ve městě Grindavík.
Erupce odstartovala po sérii silných otřesů kolem čtvrté hodiny ranní. Podle meteorologů proudí láva směrem na jihovýchod, ale zatím neohrožuje žádnou infrastrukturu. Trhlina, ze které láva vytéká, měří přibližně 700 až 1 000 metrů.
Grindavík čelí vulkanické aktivitě už od listopadu 2023. Od té doby oblast zažila nejméně sedm erupcí. Podle úřadů se tentokrát nezdá, že by bylo město přímo ohroženo.
Láva pod dohledem vrtulníků
Láva opět vytéká z trhliny v neobydlené oblasti poblíž Grindavíku. Orgány civilní ochrany nasadily vrtulníky, aby sledovaly pohyb horkého proudu. Úřady vyloučily riziko dalšího šíření, ale varování zůstává v platnosti.
Podobná situace nastala i letos v dubnu. I tehdy museli turisté opustit Blue Lagoon, tehdy se ale plameny přiblížily až k obytným domům. Nyní úřady mluví o preventivních evakuacích a uklidňují veřejnost.
Island má nejvíce aktivních vulkanických systémů v Evropě. Leží na rozhraní dvou tektonických desek, což z něj činí přirozené epicentrum sopečné aktivity i častých zemětřesení.
In Iceland about an hour ago began another, twelfth in number, eruption of the volcano near Grindavik🇮🇸
— Valdis (@valdisjansonsn) July 16, 2025
The evacuation of nearby settlements has been announced. pic.twitter.com/UmHWHhSUre
Lidé si pamatují chaos z roku 2010
Největší výpadek zažila země i svět v roce 2010, kdy sopka Eyjafjallajökull ochromila leteckou dopravu v celé Evropě. Současná erupce zatím podobné důsledky nemá, ale meteorologové sledují i množství popela ve vzduchu.
Obyvatelé i turisté se podle úřadů zatím nemusejí obávat. Důležitá místa zůstávají mimo dosah lávy. V pohotovosti je civilní ochrana. Vědci navíc monitorují další možné trhliny. Vývoj se ale může kdykoli změnit.