9.8 C
Czech
Pondělí 3. listopadu 2025
Protext ČTKSolární energie může být klíčem k dosažení uhlíkové neutrality

Solární energie může být klíčem k dosažení uhlíkové neutrality

Praha 3. května 2022 (PROTEXT) – Na třetího května každoročně připadá Den Slunce, který se dnes slaví po celém světě. Skupina Ekocesta, a.s., sdružující firmy Solidsun, Solidsun ESCO, Sysel Energie, SunMonitor a Energo Calc proto při příležitosti Dne Slunce přináší souhrn fascinujících faktů o hvězdě, která má k planetě Zemi nejblíže.

Slunce. Jde o hvězdu, která se nachází ve středu našeho planetárního systému a jež vytváří podmínky pro život na Zemi. Bez slunečního záření, které tato hvězda generuje, by na naší planetě nefungovala spousta věcí – a samozřejmě to platí i o fotovoltaických elektrárnách, které jsou na solární radiaci zcela závislé.

Z pohledu fotovoltaických elektráren je důležité, že Slunce k Zemi bez ustání vysílá obrovské množství energie. Vyjádřeno čísly to znamená 430 kvintilionů joulů energie každou hodinu, což je asi o 20 kvintilionů více, než kolik lidstvo spotřebuje za celý rok!

Skupina Ekocesta, jejímž cílem je snížit emise CO2 v České republice, chápe Slunce jako hlavní hnací motor pro změny v energetice, které povedou k dosažení uhlíkové neutrality. Efektivní způsob, jak využívat sluneční záření k výrobě elektrické energie, představuje fotovoltaika.

„Den Slunce je ideální příležitostí k tomu, abychom si uvědomili, jaké možnosti nám Slunce v oblasti energetiky přináší. V dnešní době, kdy je úsilí o snížení uhlíkové stopy lidstva silnější než kdy jindy a ceny energií zároveň trhají rekordy, představuje přechod k obnovitelným zdrojům řešení, jak těmto výzvám čelit. Díky firmám, které skupina Ekocesta sdružuje, je však takový přechod naprosto bezproblémový,“ říká Martin Palarčík, generální ředitel skupiny Ekocesta.

Zajímavosti o Slunci:

· Slunce je staré asi 4,6 miliardy let a podle odhadů vědců se nachází přibližně v polovině své existence.

· Slunce má průměr 1 400 000 km, je tedy asi 109krát větší než Země. Kromě toho je Slunce přibližně 400krát větší i než Měsíc, který je však k Zemi 400krát blíže, proto se oba nebeské objekty ze zemského povrchu zdají být podobně velké.

· Asi 150 000 000 km. Taková je vzdálenost mezi Sluncem a Zemí. Pokud bychom podobnou vzdálenost chtěli zdolat autem, při průměrné rychlosti 130 km/h by nám to trvalo přibližně 130 let.

O Ekocestě

Ekocesta je skupina spolupracujících firem, které se zaměřují na poskytování ekologických energetických řešení pro firemní i privátní sféru s cílem snížení emisí CO2 v ČR. Hlavní myšlenkou je poskytnutí ucelené nabídky energetických služeb tak, aby se zákazníci co nejvíce přiblížili myšlence uhlíkové neutrality. Více informací na www.ekocesta.eu.

.

Reklama

Doporučujeme

Nejvýkonnější čipy Nvidia zůstanou v USA. Trump odmítá technologii sdílet s Čínou

Americký prezident Donald Trump o víkendu uvedl, že nejpokročilejší čipy Blackwell společnosti Nvidia určené pro umělou inteligenci (AI) budou vyhrazeny pro americké firmy, přičemž v Číně a dalších zemích dostupné nebudou.

Ruský útok si vyžádal jednu oběť v Sumské oblasti a jednoho zraněného v Dnipru

Při nočním ruském dronovém útoku v ukrajinské Sumské oblasti přišel o život jeden člověk, informovaly dnes podle serveru Ukrajinska pravda úřady v tomto regionu sousedícím s Ruskem. Ukrajinská strana hlásí škody také z Mykolajivské a Dněpropetrovské oblasti. Ukrajinská armáda podle různých telegramových kanálů podnikla útok na rafinérii v ruském Saratově.

Zemětřesení v Afghánistánu si vyžádalo nejméně 20 mrtvých, zasáhlo i slavnou Modrou mešitu

Nejméně 20 lidí zahynulo a stovky dalších utrpěly zranění při zemětřesení o síle 6,3 stupně, které v pondělí brzy ráno zasáhlo sever Afghánistánu. Ve městě Mazáre Šaríf otřesy poškodily ikonickou Modrou mešitu, jedno z nejposvátnějších míst země.

Morgan Stanley zvýšila odhad ceny ropy po pauze v růstu těžby OPEC+

Morgan Stanley upravila svůj krátkodobý výhled pro cenu ropy směrem nahoru. Důvodem je rozhodnutí skupiny OPEC+ pozastavit plánované zvyšování těžby, které mělo pokračovat začátkem příštího roku.

Izrael varoval Libanon, že zesílí údery proti Hizballáhu

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac dnes varoval libanonskou vládu, že izraelská armáda bude pokračovat v úderech proti hnutí Hizballáh a ještě je zesílí. Libanonská vláda podle něj otálí při naplňování svého závazku odzbrojit Hizballáh a odstranit ho z území jižního Libanonu, které sousedí s Izraelem. V noci na dnešek izraelský vzdušný úder na jihu Libanonu zabil čtyři lidi.

USA opět udeřily na loď v Karibiku, zemřeli tři lidé

Americká armáda zaútočila na další loď v Karibiku, která podle Spojených států pašovala drogy. Vojsko při tom zabilo tři lidi, nikdo z Američanů neutrpěl újmu, uvedl ministr obrany Pete Hegseth.

Počet obětí záplav a sesuvů půdy ve Vietnamu vzrostl na 35

Na 35 vzrostl počet obětí povodní a sesuvů půdy ve středním Vietnamu, který tento týden postihly silné deště. Dnes to podle agentury AFP uvedly vietnamské úřady s tím, že pět osob se nadále pohřešuje.

Brad Marchand věnoval vítězný nájezd zesnulé dívce

Útočník Floridy se vrátil do NHL silným příběhem. Proti Dallasu dal gól a rozhodl nájezdy. Vítězství věnoval desetileté Selah, dceři svého dlouholetého přítele. Hokej šel na chvíli stranou, Marchand chtěl být nablízku rodině, která přišla o dítě.

Nejméně 23 lidí zahynulo při požáru v obchodě na severozápadě Mexika

Nejméně 23 lidí zemřelo při sobotním požáru v obchodě v centru města Hermosillo na severozápadě Mexika. Informoval o tom guvernér státu Sonora Alfonso Durazo mexická média, podle něhož je dalších 11 lidí zraněných. Média uvádějí, že jsou mezi mrtvými čtyři děti. Dalších 11 lidí utrpělo zranění. Policie se domnívá, že za výbuchem a následným požárem nebyl úmysl, ale technická závada.

Ukrajinský dronový útok poškodil černomořský přístav Tuapse, tvrdí Rusko

Útok ukrajinských dronů v noci na dnešek poškodil část přístavu a ropný tanker v ruském černomořském městě Tuapse, kde sídlí důležitá rafinerie. O útoku informovala správa Krasnodarské oblasti na telegramu. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že během noci zlikvidovala protivzdušná obrana 164 ukrajinských bezpilotních letounů.

Útok nožem ve vlaku v Anglii podle policie patrně nebyl teroristickým činem

Nic nenasvědčuje tomu, že sobotní útok nožem ve vlaku na východě Anglie byl teroristickým činem, uvedla dnes britská policie na tiskové konferenci. Dva zranění jsou podle ní nadále v ohrožení života. Po útoku agentury uvedly, že zraněných je deset lidí, z toho devět s poraněními ohrožujícími život. Oba podezřelí ve věku 32 a 35 let jsou britští občané narození v Británii a nyní jsou ve vazbě. Spekulovat v tuto chvíli o motivu útoku je podle policie nevhodné. Král Karel III. uvedl, že je útokem naprosto zděšen a šokován.

Hurikán Melissa připravil Jamajku o úrodu i střechy nad hlavou

Hurikán Melissa zpustošil Jamajku a zanechal za sebou rozsáhlé škody v zemědělství i rybolovu. Bouře, která dosáhla rychlosti větru až 185 mil (298 km) za hodinu, si podle úřadů vyžádala nejméně 19 obětí a tisíce lidí připravila o domovy i zdroj obživy.

Trumpova administrativa bojkotuje klimatický summit COP30 v Brazílii

Trumpova administrativa nevyšle na klimatický summit COP30 do Brazílie žádné vysoce postavené představitele. Administrativa Donalda Trumpa dává jasně najevo, že globální klimatické závazky považuje za přítěž a sází místo toho na ropu, plyn a obchodní dohody.

Ozbrojený útok ve vlaku do Londýna skončil deseti zraněnými

Deset lidí skončilo v nemocnici po brutálním útoku ve vlaku z Doncasteru do Londýna. Devět z nich utrpělo život ohrožující zranění. Policie zadržela dva podezřelé muže, vyšetřování převzali i protiterorističtí detektivové.

Janov mění trenéra. Vieira po špatných výsledcích končí

Fotbalový Janov se po sérii špatných výsledků rozloučil s trenérem Patrickem Vieirou. Klub o tom informoval na svém webu. Poslední celek Serie A dočasně povedou Domenico Criscito a Roberto Murgita. Podle italského tisku Vieira rezignoval po vzájemné dohodě s vedením.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama