14.1 C
Czech
Pátek 12. dubna 2024

Velitel íránských revolučních gard slibuje odplatu po náletu, který je připisován Izraeli

Po leteckém útoku, který zničil íránský konzulát v syrském hlavním městě, slíbil generál Hosejn Salámí, velitel mocných íránských Revolučních gard, odvetu. Při útoku, který podle všeobecného přesvědčení provedl Izrael, zahynulo sedm příslušníků Revolučních gard.

Ruské útoky si včera na Ukrajině vyžádaly životy nejméně šesti civilistů

Ruské vzdušné útoky na ukrajinská města si podle ukrajinských úřadů vyžádaly životy nejméně šesti civilistů. Během úderu, který zasáhl průmyslový objekt v Záporoží, zemřeli tři civilisté, sdělila kancelář ukrajinského generálního prokurátora. Ruské ministerstvo obrany podle ruskojazyčného webu stanice BBC tvrdilo, že v Záporoží zničilo sklad a dílnu na výrobu dronů.

Šokující zpověď teenagerky (16): TikTok mi vymyl mozek, přesvědčil mě o tom, že jsem trans

Sledujte nás na sítích

Zejména dospívající tráví na sociálních sítích hodně času, což se často podepisuje na jejich duševním zdraví. Své o tom ví teenagerka, která otevřeně přiznává, že jí TikTok „vymyl mozek“. Podlehla transgenderovému trendu a podstoupila transformaci. Nyní je z ní opět žena.

Když bylo Ash Eskridgeové třináct let, nebyla pod vlivem alkoholu nebo drog, ale TikToku. Deníku New York Post řekla, že ji tvůrci trendů v populární aplikaci mylně přesvědčili, že je transsexuál. „Viděla jsem na TikToku videa od influencerů, kteří říkali, jak jim transformace zachránila život,“ řekla nyní šestnáctiletá slečna z Missouly v Montaně. Když před několika lety trpěla depresemi, obrátila se právě na virtuální platformu.

Během pandemie koronaviru trávila Ash většinu svého volného času na sociálních sítích, kde se hromadily hashtagy jako #transgender a #trans. Podle studie Pew Research Center z roku 2022 měl TikTok obrovský vliv až na 67 procent dospívajících ve věku 13 až 17 let.

Další studie o jeho vlivu z roku 2021, kterou provedla Shanghai United International School v Číně, zase zjistila, že digitální prostor obsahuje předimenzovaný obsah, který zavádějícím způsobem formuje hodnoty dospívajících.

V prosinci 2022 Centrum pro boj s digitální nenávistí také zjistilo, že algoritmus TikToku zobrazuje dospívajícím během několika minut po vytvoření profilu psychicky a emocionálně škodlivý obsah, například o sebevraždách nebo poruchách příjmu potravy. Eskridgeová tvrdí, že jí tato videa doslova „vymývala mozek“.

Ash Eskridge
Foto: Profimedia

Být transgender je v TikToku rozhodně trend, který začal kolem roku 2020. Všimla jsem si, že nejvíc to postihuje dospívající dívky ve věku 12 až 14 let, protože jsou nejzranitelnější,“ vysvětluje a dodává, že většina trans lidí z její skupiny by s tím asi nesouhlasila.

Vím, že všechny děti, které jsou také tlačeny k tomu, aby se přidaly k transgenderovému trendu, si musí myslet, že mají stoprocentní pravdu a že to nebylo kvůli TikToku, protože tak jsem se cítila i já. Ale podle mě je na TikToku opravdu možná jedno procento trans teenagerů,“ pokračuje.

Rodiče Sean a Darcy prý pochybují o tom, že jejich dcera byla skutečně transgender. Podporovali však její rozhodnutí žít jako muž. Řekli, že by ji přijali takovou, jaká je, i když neměli pocit, že je to pro ni správná cesta. Ash se však přesto rozhodla pro změnu pohlaví.

Ash Eskridge
Foto: Profimedia

Dívka si legálně změnila jméno na Greysen a přijala stereotypní vzhled dospívajícího chlapce. Ostříhala si vlasy nakrátko a začala nosit sportovní kalhoty.

V šestnácti letech začala užívat testosteron, což způsobilo, že se jí změnil hlas a začalo jí růst ochlupení. Místo toho, aby se cítila šťastná, však věděla, že to, co se děje, pro ni není přirozené. Ve skutečnosti jí chybělo, že je dívka. „Bylo to vyčerpávající. Musela jsem si přizpůsobit způsob chůze a mluvení tak, jak to pro mě nebylo přirozené. Nikomu jsem neřekla, že jsem se narodila jako dívka.

Vše se změnilo, když se jí zdálo, že je dívka. Proto se v dubnu 2023 rozhodla pro detransformaci a s podporou rodičů je opět ženou. Obrácení pohlavní identity se však ukázalo jako obtížná cesta, která narušila řadu jejích blízkých vztahů. Poté, co podstoupila detranzifikaci, ztratila mnoho přátel.

Ash Eskridge
Foto: Profimedia

V západních zemích prudce vzrostl počet dětí, které uvádějí, že zažívají genderovou dysforii. Podle výzkumu Williamsova institutu Kalifornské univerzity a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí z roku 2022 se počet mladých lidí, kteří se identifikují jako transgender, v USA od roku 2017 téměř zdvojnásobil na zhruba 300 000 osob.

Detransformace obecně není běžná. Nedávný výzkum ukázal, že 86 procent dospělých transsexuálů má pocit, že transformace pro ně byla správným dlouhodobým rozhodnutím. Podle studie Fenway Institute a Massachusettské všeobecné nemocnice si asi 13 procent lidí, kteří prošli transformací, svůj krok v určitém okamžiku rozmyslelo. Většinu z nich k tomu přiměly vnější faktory, například tlak rodiny nebo potíže s hledáním práce.

Od chvíle, kdy Eskridgeová začala žít jako žena, se začala zasazovat o lepší péči o duševní zdraví dospívajících. Vyzvala k možnosti podstoupit změnu pohlaví až po dosažení 18 let. Kromě toho šíří osvětu na TikToku, kde také zveřejnila velmi upřímnou zpověď. Vysvětlila, že po změně pohlaví navštívila pouze jednoho lékaře, který řádně neposoudil její duševní zdraví, než jí dal pokyny ke změně pohlaví.

@ashtyneskridge i support transgender people. i simply was wrong about myself. this is my story. #greenscreen #detrans #detransitioner #detransition #trans #transgender #lgbtq #detransacceptance #gay #bi #fyp ♬ original sound – ash🫶

Tato nešťastná cesta ji zavedla na temnou cestu užívání drog, sebepoškozování a sebevražedných myšlenek. „Předpokládala jsem, že je to proto, že nejsem dost mužný. Ale ve skutečnosti to bylo proto, že jsem vůbec nebyla muž,“ řekla. Nyní přiznává, že se v sobě jednoduše mýlila. „Když jsem podstoupila detranzifikaci, všechny mé psychické problémy zmizely. Jsem šťastná.

Vybrali jsme pro vás

Tři děti Harryho Kanea unikly následkům vážné dopravní nehody, ke které byla přivolána záchranná letecká služba

Tři děti anglického fotbalového kapitána Harryho Kanea byly v pondělí odpoledne účastníky nehody několika vozidel poblíž německého Mnichova. Děti, tříletý Louis, pětiletá Vivienne a sedmiletá Ivy, cestovaly v dodávce Mercedes, když se poblíž Schäftlarnu, nedaleko místa, kde Kane hraje za Bayern Mnichov, jejich auto srazilo s Renaultem. Byli převezeni do nedaleké nemocnice na vyšetření, ale neutrpěli žádná vážná zranění.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Polský parlament se hlasováním posouvá ke zrušení téměř úplného zákazu potratů

Ve snaze uvolnit jedny z nejpřísnějších zákonů o potratech v Evropě, poslanci dolní komory polského parlamentu hlasovali pro předložení návrhů zákonů, které by mohly vést ke zrušení téměř úplného zákazu potratů v zemi. Tento krok byl popsán jako zásadní první krok směrem k liberalizaci.

Belgie vyšetřuje proruskou manipulační síť, chce ovlivnit volby

Belgické úřady začaly vyšetřovat činnost proruské manipulační sítě, která se před eurovolbami údajně snaží docílit omezení podpory Ukrajiny v Evropské unii. Médiím to dnes sdělil belgický premiér Alexander De Croo, podle něhož tajné služby potvrdily existenci organizovaných skupin pracujících v ruském zájmu v Belgii a v dalších unijních zemích. Premiér Petr Fiala ČTK řekl, že k vyšetřování proruských špionážních sítí v evropských zemích přispělo nedávné odhalení v ČR a jde o výsledek mezinárodní spolupráce, kterou Češi koordinují.

Polští poslanci debatovali o návrzích na zmírnění přísných předpisů o potratech

Polští poslanci debatovali o zmírnění potratových předpisů, které patří k nejpřísnějším v Evropě. Jejich liberalizaci před loňskými volbami slibovaly strany současné proevropské vlády, jde ovšem o téma, které uvnitř kabinetu Donalda Tuska vyvolává spory. Zákonodárci podle listu Gazeta Wyborcza projednávali čtyři návrhy a hlasování o nich mají v plánu v pátek odpoledne.

Ficovi vydrží vstřícný postoj k Ukrajině, dokud se mu bude hodit

Bratislava bude mít načas zájem o dobré vztahy s Kyjevem, je ale otázkou, na jak dlouho, upozornil list Ukrajinska pravda v komentáři ke čtvrteční schůzce vlád obou zemí, vedených premiéry Robertem Ficem a Denysem Šmyhalem. Fico si momentálně vybral "mír s Ukrajinou", ale otázka zní, zda ukrajinskou kartu, tolik zabírající na slovenské voliče, vytáhne už před červnovými volbami do Evropského parlamentu, anebo si ji ponechá do příštích parlamentních voleb. Odpověď podle deníku závisí i na tom, zda se Fico bude chtít vyvarovat krize ve vztazích s Bruselem.

Rusko informovalo o sérii dronových útoků, hlášeni jsou dva zranění

Ruské regiony nacházející se v blízkosti hranice s Ukrajinou dnes podle Moskvy zasáhla série dronových útoků. V noci na dnešek protivzdušná obrana zneškodnila pět bezpilotních letounů v Rostovské a Belgorodské oblasti, další útočily na Belgorodskou oblast během dopoledne, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Zranění utrpěli dva lidé.

DOPORUČUJEME

Lidé kdysi zřejmě chovali lišky jako domácí mazlíčky, tvrdí vědci

Vědci učinili vzácný objev téměř kompletní kostry lišky pohřbené v lidském hrobě. Lovci a sběrači chovali tyto šelmy jako domácí mazlíčky ještě před příchodem domestikovaných psů.

Tři děti Harryho Kanea unikly následkům vážné dopravní nehody, ke které byla přivolána záchranná letecká služba

Tři děti anglického fotbalového kapitána Harryho Kanea byly v pondělí odpoledne účastníky nehody několika vozidel poblíž německého Mnichova. Děti, tříletý Louis, pětiletá Vivienne a sedmiletá Ivy, cestovaly v dodávce Mercedes, když se poblíž Schäftlarnu, nedaleko místa, kde Kane hraje za Bayern Mnichov, jejich auto srazilo s Renaultem. Byli převezeni do nedaleké nemocnice na vyšetření, ale neutrpěli žádná vážná zranění.

Pět členů jediné rodiny zemřelo při záchraně kočky, která spadla do studny

Pětice mužů z vesnice Wadki v indickém státu Maháráštra tragicky zahynula při záchraně kočky, jež spadla do studny, sloužící jako bioplynová jímka se zvířecími výkaly. Všichni pocházeli z jedné rodiny. Celkem jich do studny vlezlo šest, jako jediný přežil muž, který se pokusil ostatní zachránit. Podle úřadů se oběti zřejmě nadýchaly toxických plynů.

10 vět, za které bude žena muže milovat. Na tom, zda jsou pravdivé, vůbec nezáleží

Získat si ženu je docela jednoduché! Dejte jí pocit jedinečnosti a toho, že ona je pro vás královnou krásy a šarmu. Bez ohledu na věk i míry. Skvělým návodem je těchto několik dobře cílených vět.

Měsíc je planeta složená z mnoha plynů, tvrdila před studenty členka Kongresu

Demokratická členka amerického Kongresu a dříve sněmovního výboru pro vědu Sheila Jackson Lee (74) ohromila před očekávaným zatměním Slunce středoškoláky v Houstonu tvrzením, že Měsíc je planeta složená převážně z plynů. A aby toho nebylo málo, samotný proces zatmění vysvětlila nesprávně. Není to přitom poprvé, co se mylně vyjádřila k vědě.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Polský parlament se hlasováním posouvá ke zrušení téměř úplného zákazu potratů

Ve snaze uvolnit jedny z nejpřísnějších zákonů o potratech v Evropě, poslanci dolní komory polského parlamentu hlasovali pro předložení návrhů zákonů, které by mohly vést ke zrušení téměř úplného zákazu potratů v zemi. Tento krok byl popsán jako zásadní první krok směrem k liberalizaci.

Belgie vyšetřuje proruskou manipulační síť, chce ovlivnit volby

Belgické úřady začaly vyšetřovat činnost proruské manipulační sítě, která se před eurovolbami údajně snaží docílit omezení podpory Ukrajiny v Evropské unii. Médiím to dnes sdělil belgický premiér Alexander De Croo, podle něhož tajné služby potvrdily existenci organizovaných skupin pracujících v ruském zájmu v Belgii a v dalších unijních zemích. Premiér Petr Fiala ČTK řekl, že k vyšetřování proruských špionážních sítí v evropských zemích přispělo nedávné odhalení v ČR a jde o výsledek mezinárodní spolupráce, kterou Češi koordinují.

Polští poslanci debatovali o návrzích na zmírnění přísných předpisů o potratech

Polští poslanci debatovali o zmírnění potratových předpisů, které patří k nejpřísnějším v Evropě. Jejich liberalizaci před loňskými volbami slibovaly strany současné proevropské vlády, jde ovšem o téma, které uvnitř kabinetu Donalda Tuska vyvolává spory. Zákonodárci podle listu Gazeta Wyborcza projednávali čtyři návrhy a hlasování o nich mají v plánu v pátek odpoledne.

Ficovi vydrží vstřícný postoj k Ukrajině, dokud se mu bude hodit

Bratislava bude mít načas zájem o dobré vztahy s Kyjevem, je ale otázkou, na jak dlouho, upozornil list Ukrajinska pravda v komentáři ke čtvrteční schůzce vlád obou zemí, vedených premiéry Robertem Ficem a Denysem Šmyhalem. Fico si momentálně vybral "mír s Ukrajinou", ale otázka zní, zda ukrajinskou kartu, tolik zabírající na slovenské voliče, vytáhne už před červnovými volbami do Evropského parlamentu, anebo si ji ponechá do příštích parlamentních voleb. Odpověď podle deníku závisí i na tom, zda se Fico bude chtít vyvarovat krize ve vztazích s Bruselem.

Rusko informovalo o sérii dronových útoků, hlášeni jsou dva zranění

Ruské regiony nacházející se v blízkosti hranice s Ukrajinou dnes podle Moskvy zasáhla série dronových útoků. V noci na dnešek protivzdušná obrana zneškodnila pět bezpilotních letounů v Rostovské a Belgorodské oblasti, další útočily na Belgorodskou oblast během dopoledne, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Zranění utrpěli dva lidé.

Šéf OSN pro klima: Na záchranu světa máme dva roky

Výkonný tajemník OSN pro klima Simon Stiell varoval, že máme na záchranu světa před globálním oteplováním jen dva roky. Podle něj musíme urychleně snížit emise a navýšit financování škod způsobených extrémními projevy počasí a zelených projektů.

V Orenburgu rozvodněná řeka stoupá, v Kazachstánu evakuovali 100.000 lidí

V ruském městě Orenburg, obývaném více než půl milionem lidí, dnes zazněly sirény, když úřady kvůli nebezpečně stoupající řece Ural vyhlásily evakuaci, oznámil starosta města podle tiskových agentur. V sousedním Kazachstánu kvůli záplavám přesunuli do bezpečí bezmála 100.000 lidí a nyní podle médií evakuují obyvatele ohrožených částí města Petropavl s více než 200.000 obyvateli, které je centrem Severokazašské oblasti.

Obavy z íránské odvety: USA omezily pohyb svých zaměstnanců v Izraeli

Spojené státy kvůli íránské hrozbě zakázaly svým zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům pobývajícím v Izraeli soukromé cesty mimo metropolitní oblast Tel Avivu, Jeruzaléma nebo Beeršeby. Na svých stránkách to napsalo velvyslanectví USA v Jeruzalému.