ZprávySněhová bouře ve Španělsku si vyžádala čtyři životy

Sněhová bouře ve Španělsku si vyžádala čtyři životy

Sněhová bouře ochromila Španělsko. Vyžádala si čtyři životy a v sobotu zavalila hlavní město Madrid sněhem. Bouře Filomena přinesla nejsilnější sněžení za několik desetiletí. Informovala o tom agentura Reuters.

Bouře Filomena přinesla Španělsku nejsilnější sněžení za posledních padesát let. Julian Morcillo ze Státní metereologické agentury (AEMET) uvedl, že v Madridu napadlo mezi 20-30 cm sněhu, což je nejvíce od roku 1971.

V Madridu byla vyhlášena červená výstraha kvůli sněhu. To je nejvážnější stupeň od zavedení nového systému v roce 2007.

Mimo jiné také došlo k ochromení silniční, železniční a letecké dopravy. Mezinárodní letiště Adolfa Suáreze v hlavním městě bylo od pátečního večera uzavřeno. Vlaková doprava do a z hlavního města bude pravděpodobně obnovena až v pondělí. V celé zemi bylo zablokováno více než 650 silnic.

V oblasti Madridu vyprošťovali záchranáři 1 500 lidí uvězněných v automobilech a čtyři lidé v zemi přišli o život. Jeden muž a jedna žena se utopili po vylití řeky poblíž Malagy na jihu a dva bezdomovci umrzli v Madridu a Calatayudu na východě, uvedli úřednici.

„Zůstala jsem tu bez vody nebo jiné pomoci,“ uvedla pro Reuters jedna z cestujících, která uvízla ve svém autě na madridské dálnici.

V reakci na tyto události napsali na Twitter španělský král Filip VI. a královna Letizia: „Královská rodina by chtěla vyjádřit smutek nad oběťmi bouře…a požádat o extrémní opatrnost před riziky hromadění ledu a sněhu.“

Na sociálních sítích se dokonce objevilo video psího spřežení uprostřed zasněžených madridských ulic.

„Chtěl bych znovu zopakovat výzvu vlády k maximální opatrnosti vzhledem k vývoji počasí v příštích několika hodinách,“ napsal na Twitter předseda vlády Pedro Sánchez a vyzval občany, aby zůstali doma a řídili se pokyny pohotovostních služeb.

Zasněženého města ale někteří lidé využili a vyrazili lyžovat na hlavní běžně ucpanou madridskou třídu Gran Via. Na sociálních sítích se dokonce objevilo video psího spřežení uprostřed zasněžených madridských ulic.

„Je to úžasné, nikdy jsme nic takového neviděli,“ říká pro Reuters 30letý Marcos.

Zasažen nebyl pouze Madrid, na severu země ve Vega de Lourdes byla naměřena rekordně nízká teplota –35,5 °C.

Předpovědi varují před další spouští příští týden. Julian Morcillo dodal, že teploty se příští týden dostanou na -10 stupňů Celsia a přinesou nebezpečný led.

Doporučujeme

Sylvester Stallone slaví 80. narozeniny

Sylvester Stallone patří k hercům, kteří dokázali vytvořit postavy, které přesáhly samotné filmy. Rocky Balboa a John Rambo z něj udělali jednu z nejvýraznějších tváří akčního filmu a popkultury. Americký herec, scenárista a producent dnes slaví 80. narozeniny a dál zůstává pracovně aktivní.

KOMENTÁŘ: Největší zahraniční věřitel USA má problém. Jen padá a nikdo neví, co s tím

Letošní vzedmutí dolaru se stává velkým problémem pro Japonsko. Jen oslabil vůči americké měně na nejnižší hodnotu od osmdesátých let, což prodražuje import klíčových surovin do země. Japonsko teď hledá způsob, jak slábnutí měny zastavit.

Ukrajinské útoky poškodily přístavy Vysock a Usť-Luga, Sevastopol neměl dodávky

Ukrajinské dronové útoky dnes poškodily ruské přístavy Vysock a Usť-Luga v Baltském moři, dvě rafinerie a dočasně také připravily o elektřinu Sevastopol, největší město na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž při dalších ukrajinských úderech zemřel nejméně jeden člověk a několik dalších bylo zraněno.

Hamás oznámil rozpuštění svého vládního výboru v Pásmu Gazy

Palestinské islamistické hnutí Hamás dnes oznámilo rozpuštění svého vládního orgánu v Pásmu Gazy. Uvedla to agentura AFP. Hnutí to označuje za krok k předání moci technokratickému palestinskému výboru. S předáním moci počítá mírový plán, se kterým Izrael a Hamás souhlasily v loňském roce. Nevyřešená zůstává otázka odzbrojení, které Hamás odmítá. Izrael považuje dnešní rozhodnutí za pouze symbolické, píší tamní média.

OPEC+ oznámil zvýšení produkce ropy. Od srpna denně přidá 188 tisíc barelů

Sedm klíčových členů aliance OPEC+ oznámilo další navýšení produkce ropy. Od srpna vzrostou produkční kvóty dohromady o 188 000 barelů denně, oznámila organizace po virtuální schůzce ministrů podle televize Al-Džazíra. Jde o stejné navýšení, jaké ropný kartel oznámil v předchozích měsících.

Pumy vrátily do malé rezervace v Kalifornii přirozenou rovnováhu

I občasná přítomnost vrcholového predátora může výrazně proměnit fungování celého ekosystému. Výzkum z malé přírodní rezervace jižně od San Franciska ukázal, že častější výskyt pum vedl ke změnám v chování jelenů i dalších šelem a postupně se projevil také na obnově vegetace.

V Pacifiku řádí supertajfun Bavi. Zpustošil americký ostrov, teď míří k Tchaj-wanu a Číně

Supertajfun Bavi v pondělí udeřil na americký ostrov Rota, který je součástí souostroví Severní Mariany v západním Pacifiku nedaleko Guamu. Bouře vznikla minulý týden v oblasti Mikronésie a od té doby zesiluje. Tento týden by se podle meteorologů měla přiblížit k Tchaj-wanu a zamířit na Čínu.

Trump se krátce před summitem NATO znovu vyjadřoval na adresu italské premiérky

Americký prezident Donald Trump se krátce před summitem Severoatlantické aliance znovu nevybíravě vyjádřil na adresu italské premiérky Giorgii Meloni. Na své sítí Truth Social v noci na dnešek uvedl, že potřebuje zákaz přiblížení, který by ho ochránil před pozorností Meloni. Italská ministerská předsedkyně kdysi patřila k Trumpovým oblíbeným evropským politikům.

Čínská armáda v Tichém oceánu odpálila střelu s maketou bojové hlavice

Čínská armáda dnes v Tichém oceánu zkušebně z ponorky odpálila střelu, která nesla maketu bojové hlavice. S odvoláním na státní tiskovou agenturu Nová Čína o tom napsala agentura Reuters. O testu předtím informovala i australská média, podle kterých Peking před zkouškou informoval diplomaty v regionu.

Po ruských útocích na Kyjev a okolí je nejméně 12 mrtvých, přes 60 zraněných

Při rozsáhlých ruských útocích na Kyjev a okolí v noci na dnešek přišlo o život nejméně 12 lidí, uvedly agentury s odvoláním na ukrajinské úřady. V hlavním městě podle Ukrinformu zahynulo 11 lidí a dalších 46 utrpělo zranění. Rusko na Ukrajinu zaútočilo 68 raketami a 351 drony, uvedlo dnes ukrajinské letectvo. Zničit se podle něj podařilo 37 raket a 326 dronů.

Firmy nakupují ve velkém. Akvizice dosáhly rekordní hodnoty

Světové firmy se letos znovu pustily do velkých nákupů. Hodnota oznámených fúzí a akvizic v první polovině roku dosáhla 2,8 bilionu dolarů, tedy nejvyšší úrovně za první pololetí od začátku sledování těchto dat. Trh přitom táhnou hlavně obří dohody, technologické firmy, umělá inteligence a dostupné financování.

Na pohřbu Alího Chameneího chyběl jeho nástupce, současný íránský nejvyšší vůdce

Teherán zaplavily desetitisíce lidí, kteří se přišli rozloučit s bývalým íránským nejvyšším vůdcem Alím Chameneím. Největší pozornost ale nepřitahovaly projevy ani průvod. Místo toho se soustředila na nepřítomnost jeho syna a nástupce Mojtaby Chameneího.

Trump nezrušil oslavy Dne nezávislosti navzdory extrémnímu počasí

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že osobně odmítl doporučení zrušit červencovou akci Salute to America ve Washingtonu. Oslavy Dne nezávislosti na National Mall narušilo extrémní počasí, bouřky i velké horko. Událost provázely evakuace, zpoždění a otázky, zda byly úřady na nebezpečné podmínky dostatečně připraveny.

Po zemětřesení ve Venezuele sílí kritika státního bydlení

Série zemětřesení na severním pobřeží Venezuely obrátila pozornost k veřejnému bydlení, které mělo být symbolem důstojného života pro chudší obyvatele. V La Guaiře se po otřesech zřítily výškové domy i řadové stavby pojmenované po bývalém prezidentovi Hugovi Chávezovi. Místní teď viní vládu z toho, že nechala postavit nekvalitní byty kvůli politickému zisku.

První francouzský pacient s ebolou se vyléčil, propustili ho z nemocnice

První pacient, u kterého byla na území Francie potvrzena nákaza virem ebola, se plně uzdravil a byl propuštěn z nemocnice. Oznámila to francouzská ministryně zdravotnictví Stéphanie Rist.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama