SportSlzy štěstí i smutku. Vítězce MS před zápasem zemřel otec

Slzy štěstí i smutku. Vítězce MS před zápasem zemřel otec

Španělská fotbalová reprezentace žen v neděli vyhrála mistrovství světa. Do extáze poslala Španělky střelkyně vítězné branky Olga Carmona, která navíc dělá národnímu týmu kapitánku. Pár hodin po zápase ale u ní převládly místo slz štěstí ty smutnější. Dozvěděla se totiž, že jí před zápasem zemřel otec.

Ženský světový šampionát je úspěšně zakončen. Včera byl na programu finálový souboj mezi dvěma nejlepšími týmy celého turnaje, Španělskem a Anglií. Obě reprezentace hnala za vítězstvím touha po první zlaté medaili z MS v historii, zároveň ale oba tábory věděly, že jeden ostrouhá. Ty, komu se nakonec poslední krok udělat nepovedlo, byly Angličanky.

Finálovou bitvu na stadionu v Sydney před zraky více než 75 tisíců diváků rozhodla jedna jediná branka. Na svědomí ji měla už ve 29. minutě Olga Carmona, hráčka Realu Madrid a kapitánka španělské reprezentace. Byla to ona, kdo dovedla svůj národní tým k zisku historicky první zlaté medaile. Mluví se o ní ale také v jiné než fotbalové souvislosti.

Po trefě si Olga vyhrnula dres, a na triku, které měla pod ním, ukázala nápis „Merchi“ jako vzkaz matce jedné ze svých kamarádů, která nedávno zemřela. Netušila ale, že došlo k úmrtí i v její vlastní rodině. Finálový zápas, který Španělka rozhodla, neviděl její otec. Ten zesnul ještě před úvodním hvizdem utkání s Anglií.

Rodina mlčela, aby Olgu nerozhodila

Carmona před zápasem vůbec nic netušila. Její rodina se rozhodla informaci zatajit a prozradit jí španělské kapitánce až několik hodin po utkání. Nechtěla totiž, aby jí před jejím největším zápasem kariéry cokoliv rozhodilo. Po vítězství Carmoně tekly slzy štěstí, ty pak ale vystřídaly ty o dost smutnější.

„Aniž bych to věděla, měla jsem svou hvězdu ještě před začátkem zápasu. Vím, že jsi mi dal sílu dosáhnout něčeho jedinečného, vím, že jsi mě dnes večer sledoval a že jsi na mě hrdý. Odpočívej v pokoji, tati,“ napsala odchovankyně španělské Sevilly na sociální síť X po tom, co se o rodinné tragédii dozvěděla.

Kluby, spoluhráči i fanoušci pak začaly posílat Olze slova podpory. Tou největší náplastí je ale stoprocentně triumf na MS, který Carmona otci věnovala.

Doporučujeme

Trump oznámil, že v zájmu jednání odkládá útok na Írán plánovaný na úterý

Prezident Spojených států Donald Trump na žádost Kataru, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE) odložil nové údery proti Íránu, které byly plánované na úterý. Trump to dnes oznámil na své sociální síti Truth Social, kde zároveň bez podrobností napsal, že se nyní konají "vážná jednání". Poznamenal, že pokud nebude s výslednou dohodou spokojen, podniknou Spojené státy rozsáhlý útok proti islámské republice.

Írán zavedl nový mechanismus pro kontrolu lodí v Hormuzském průlivu

Írán zřídil nový mechanismus spravující Hormuzský průliv. Na sociálních sítích to uvedly íránská Nejvyšší rada národní bezpečnosti a námořnictvo revolučních gard. Přesné pravomoci této nové struktury zatím nebyly zveřejněny, uvedla agentura AFP. Podle odborného časopisu Lloyd’s List bude mechanismus dohlížet na lodní dopravu a vybírat poplatky.

Bělorusko zahájilo výcvik k použití jaderných zbraní, oznámil Minsk

Běloruské jednotky spolu s ruskými nacvičují dodávku jaderných hlavic a přípravu k jejich použití, oznámilo dnes podle tiskových agentur běloruské ministerstvo obrany. Minsk je nejbližším spojencem Ruska, které v Bělorusku rok po vpádu na Ukrajinu rozmístilo své taktické jaderné zbraně, ale zachovalo si nad nimi úplnou kontrolu. Ukrajina cvičení odsoudila a rozmístění jaderného arzenálu na území svého severního souseda označila za bezprecedentní výzvu pro globální bezpečnost.

Americký Senát posunul pravidla pro kryptotrh

Americký kryptotrh je o krok blíž jasnějším pravidlům. Bankovní výbor Senátu posunul dál zákon Digital Asset Market Clarity Act, který má stanovit srozumitelnější rámec pro obchodování s digitálními aktivy a rozdělit dohled nad trhem mezi americké regulátory.

Nobitex se stal uzlem íránských kryptoměnových převodů

Íránská kryptoměnová burza Nobitex od roku 2023 zpracovala nejméně 2,3 miliardy dolarů přes sítě Tron a BNB Chain. Právě tyto blockchainy založili lidé, kteří později patřili mezi významné podporovatele kryptoměnového projektu World Liberty Financial spojeného s rodinou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Miliony vyhozených vapů zatěžují recyklaci

Británie má i po zákazu jednorázových elektronických cigaret problém s odpadem z vapů. Miliony zařízení a náplní končí každý týden v koších nebo ve špatných recyklačních nádobách. Pro třídicí linky to znamená víc práce, riziko požárů a další zátěž pro systém, který na podobný objem malých elektrozařízení není dobře připravený.

NextEra spojí síly s Dominionem kvůli rostoucí spotřebě elektřiny

Americká energetická společnost NextEra Energy převezme konkurenta Dominion Energy v akciové transakci za zhruba 67 miliard dolarů. Spojení vytvoří největší regulovanou elektrárenskou firmu na světě podle tržní hodnoty a posílí roli energetiky v závodu o napájení datových center pro umělou inteligenci.

USA a Nigérie v neděli podnikly další útoky proti IS na severovýchodě Nigérie

Spojené státy ve spolupráci s nigerijskou vládou v neděli podnikly další útoky proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) na severovýchodě Nigérie. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo velitelství amerických sil pro Afriku (AFRICOM). Nigerijská armáda podle agentury Reuters uvedla, že při úderech zemřelo přes 20 ozbrojenců organizace Islámský stát v západní Africe (ISWAP).

Loď s hantavirem zakotvila v Rotterdamu k dezinfekci, posádka půjde do karantény

Do nizozemského přístavu Rotterdam dnes dopoledne připlula výletní loď MV Hondius, na níž se v dubnu objevila nákaza smrtelným hantavirem. Plavidlo, z něhož se cestující vylodili už dříve, dovezlo 25 členů posádky, dva lékaře a tělo jedné ze zemřelých cestujících, informují tiskové agentury. Přímo z lodi míří posádka do karantény, kde by měla strávit šest týdnů. Loď, jejíž osud vzbudil celosvětové obavy z možného šíření nákazy, nyní čeká důkladná dezinfekce.

Maďarský prezident řekl, že nevidí ústavní nebo právní důvody ke své rezignaci

Maďarský prezident Tamás Sulyok nevidí ústavní nebo právní důvody pro to, aby rezignoval. Řekl to v rozhovoru, který dnes zveřejnil server index.hu. Agentura MTI připomíná, že nový maďarský premiér Péter Magyar vyzval Sulyoka a další veřejné činitele, aby odešli do konce května, jinak je odvolá. Označuje je za loutky bývalého dlouholetého předsedy vlády Viktora Orbána.

KOMENTÁŘ: Nechce být za hvězdu. Warsh povládne Fedu jinak než Powell, řeší ale stejný problém

V pátek oficiálně vypršel mandát předsedovi Fedu Jeromu Powellovi, pondělkem začíná funkční období Kevina Warshe. I když chvíli potrvá, než se nový komandant americké centrální banky úplně chopí moci, už teď musí řešit, jak moc bude chtít vyslyšet přání Donalda Trumpa, které je v rozporu se současnou ekonomickou situací.

Evropa prohrává závod o AI. Dusí ji drahé energie

Evropa chce konkurovat USA a Číně v oblasti umělé inteligence (AI). Tyto ambice by však mohly podkopat vysoké ceny energií, což je problém, který zhoršila americko-izraelská válka s Íránem. Ceny ropy rostou a drží se nad psychologickou hranicí 100 dolarů za barel.

Jih Číny zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně, dva lidé zemřeli

Oblast Kuang-si na jihu Číny dnes brzy ráno zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Agentura AFP s odkazem na místní státní média informovala, že při otřesech zemřeli dva lidé a zřítilo se 13 budov.

Vingegaard vyhrál druhou etapu na Giru a před časovkou stáhl ztrátu

Jonas Vingegaard zvládl další důležitý krok při své premiéře na Giru d’Italia. Dánský favorit vyhrál devátou etapu s cílem na Corno alle Scale a připsal si už druhý triumf v letošním ročníku. V závěrečném stoupání setřásl Felixe Galla a znovu ukázal, že v kopcích působí nejjistěji ze všech favoritů. Růžový dres ale dál drží Portugalec Afonso Eulálio. Dobře si vedl také Jan Hirt, který zůstává ve hře o elitní desítku.

Ukrajina po dalších ruských útocích hlásí jednoho mrtvého a kolem 40 zraněných

Jednoho mrtvého a kolem 40 zraněných si vyžádaly další útoky, které ruská armáda podnikla na různých místech na Ukrajině. Dnes o tom informují ukrajinské úřady. Jen v Dnipru, které zasáhly ruské rakety, utrpělo zranění 18 lidí, mezi nimi dvouletá dívka a desetiletý chlapec. Ruská armáda proti Ukrajině poslala 22 raket a přes 520 dronů, uvedly ukrajinské vzdušné síly. Hlavním cílem útoku bylo podle nich Dnipro a Dněpropetrovská oblast.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama