Reklama

Sleva na pizzu a tágo zadarmo. Takhle láká Británie mladé lidi na očkování

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Velká Británie potřebuje nyní proočkovat především mladou generaci, která se ale do vakcinace nehrne tak, jako starší spoluobčané. Vláda proto zkouší různá lákadla, jako jsou například slevové vouchery na pizzu a kebab. Informuje o tom CNN.

Na očkování zkouší lákat jednotlivé země na světě různě. Někde můžete například vyhrát živou krávu, v ČR ti nejšťastnější z očkovaných získají conversky a iPhone. Britská vláda se rozhodla jít cestou slev na jídlo a jízd taxíkem zadarmo. V neděli to oznámilo britské ministerstvo zdravotnictví.

Do tohoto programu se zapojí společnosti Uber, Bolt, Deliveroo a Pizza Pilgrims. Další lákadla mohou zahrnovat „vouchery a slevové kódy pro lidi, kteří navštíví očkovací místa, případně se zaregistrují přes NHS (britský zdravotnický systém), dále soutěže na sociálních sítích a propagační nabídky pro restaurace,“ uvedlo ministerstvo. To zkoušelo lákat lidi na slevy na taxislužby už dříve, nyní se ale k tomuto modelu vrací, protože mladší generace v proočkovanosti zaostává za starší.

Jako první se v Británii loni v prosinci naočkovali lidé nad osmdesát let, od té doby se vakcinační centra postupně otevírala pro stále mladší věkové skupiny. Lidé pod třicet se mohou nechat očkovat od června. Od té doby dostalo alespoň první dávku vakcíny 67 % lidí od 18 do 29 let, uvedlo ministerstvo. Celkem se v Británii podalo už 84,7 milionů dávek, přičemž 46,7 milionů (88 %) má první dávku a 37,9 milionů (71,8 %) má už očkování ukončené.

Bez vakcíny do klubu nelez

Británie je tak jednou z nejproočkovanějších zemí na světě a 19. července uvolnila téměř všechny restrikce. Britský premiér Boris Johnson však zároveň oznámil, že od 1.září nebude možný vstup do nočních klubů bez ukončeného očkování. „V té době už všichni lidé nad 18 let budou mít možnost nechat se naočkovat oběma dávkami,“ řekl Johnson. „Ačkoliv miliony mladých lidí se nechávají nadšeně očkovat, pořád jich ještě potřebujeme naočkovat víc, abychom dosáhli kolektivní ochrany. Ta pomůže vašim rodinám, přátelům, ale i vám. A tak bych rád připomněl každému, že některé z vašich největších životních radostí budou zkrátka záležet na tom, abyste byli očkováni,“ řekl premiér.

Někteří lidé na sociálních sítích postup vlády kritizovali. „Taxíky a pizza jsou nejnovější úplatky. Je vidět, že o zdraví tu vůbec nejde,“ psal například twitterový účet Becky J.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama
Reklama
Reklama