ZajímavostiSkupina černochů žaluje leteckou společnost American Airlines za rasovou diskriminaci

Skupina černochů žaluje leteckou společnost American Airlines za rasovou diskriminaci

Tři muži černé pleti podali žalobu na rasovou diskriminaci proti společnosti American Airlines. Tvrdí, že je dopravce po stížnosti na tělesný zápach vyřadil z letu. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.

Muži, kteří spolu neseděli a navzájem se neznali, tvrdí, že každý černoch byl vyveden z letu z Phoenixu v Arizoně do New Yorku, který se uskutečnil 5. ledna letošního roku.

Podle žaloby podané skupinou na ochranu spotřebitelů Public Citizen muži zaujali svá místa a chystali se k odletu z Phoenixu. Vtom k nim přistoupila letuška a požádala je, aby opustili letadlo.

Alvin Jackson, Emmanuel Jean Joseph a Xavier Veal tvrdí, že si při odchodu uvědomili, že „každý černoch v letadle byl vyveden“. Každý z těchto mužů přitom letěl z Los Angeles již dříve toho dne, aniž by měl jakýkoli problém, píše BBC. Podle CNN bylo kromě třech žalujících vyvedeno z letadla pět dalších lidí, všichni černé pleti.

U východu z letadla se těchto osm mužů dozvědělo od agenta letecké společnosti, že byli „vyvedeni, protože si bělošský stevard stěžoval na tělesný zápach neznámého cestujícího“. Jednalo se o všechny černochy, kteří v tu chvíli v letadle seděli.

Společnost American Airlines nás vyčlenila kvůli tomu, že jsme černoši. Ztrapnila nás a ponížila,“ uvedli muži ve středečním společném prohlášení. „Neexistuje žádné jiné vysvětlení než barva naší pleti. Zjevně se jednalo o rasovou diskriminaci,“ stojí v prohlášení.

Po chvíli se mohli vrátit

Letecká společnost se sídlem v Texasu uvedla, že celou záležitost vyšetřuje, protože obvinění nejsou v souladu s jejími hodnotami. Zaměstnanci společnosti American Airlines se údajně snažili muže přebookovat na jiné lety, ale ten večer už žádné další spoje do New Yorku neletěly. Skupině bylo později umožněno znovu zaujmout svá místa na původním letu.

Společnost American Airlines ve svém prohlášení uvedla: „Všechna tvrzení o diskriminaci bereme velmi vážně. Chceme, aby naši zákazníci měli pozitivní zkušenosti, když se rozhodnou s námi letět.“

Žaloba dodává, že zatímco muži čekali před letadlem, pilot oznámil cestujícím, že došlo ke zpoždění kvůli problému s „tělesným zápachem“. Podle žalobců bylo tvrzení o zápachu nepravdivé.

Během celého letu, od okamžiku jejich opětovného nástupu na palubu, při každé interakci s bílým stevardem a dále až do přistání, zažívali žalobci hluboké pocity trapnosti, ponížení, úzkosti, hněvu a utrpení,“ uvádí se v žalobě.

Jejich ponížení umocnil i samotný akt návratu na jejich místa po neoprávněném zpoždění, kdy procházeli kolem převážně bělošských cestujících. Někteří si je prohlíželi s hněvem a nepatřičným podezřením,“ stojí v textu. Podle žaloby by měla být letecká společnost nucena zaplatit blíže nespecifikované odškodné za „trauma“, které muži utrpěli.

Nebylo to poprvé

Joseph, jeden z žalujících mužů, řekl BBC, že mu tato zkušenost připomněla hrdinku občanských práv Rosu Parks. Ta byla v roce 1955 nucena přesednout do zadní části autobusu v Alabamě kvůli státem schválené rasové diskriminaci. „Je to zvláštní, šílený příběh, že v roce 2024 stále prožíváme takové věci,“ řekl Joseph. Dodal, že žaloba je nutná k tomu, aby společnost American Airlines neskončila „jen s napomenutím“.

V roce 2017 vydala skupina NAACP, která se zabývá občanskými právy, cestovní doporučení, v němž černošským Američanům doporučuje, aby se kvůli diskriminaci vyhýbali American Airlines. Následující rok toto doporučení zrušila poté, co dopravce oznámil, že provedl změny v jejich přístupu.

Doporučujeme

Trump vyhrožuje Evropě stoprocentními cly kvůli digitální dani

Americký prezident Donald Trump pohrozil evropským zemím zavedením 100% dovozních cel, pokud zavedou daň z digitálních služeb zaměřenou na velké americké technologické společnosti. Oznámil to v příspěvku na své platformě Truth Social.

Malé letadlo narazilo do nejvyššího mrakodrapu v čínském hlavním městě

Neobvyklá letecká nehoda otřásla čínskou metropolí. Malé sportovní letadlo narazilo do nejvyšší budovy v Pekingu, pilot zemřel a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Úřady okolnosti nehody vyšetřují. Otazníky ale vyvolává nejen samotný incident, ale také to, jak se letadlo vůbec dostalo nad přísně střežené centrum města.

Situace ve Venezuele je čím dál zoufalejší, lidé hlásí nedostatek záchranářů

Situace ve Venezuele je s každou hodinou zoufalejší, lidé třetí den po dvou silných zemětřeseních prohledávají sutiny zřícených budov a bytových domů s vědomím, že čas na nalezení přeživších se krátí. Venezuelané si stěžují na nedostatečnou reakci vlády a absenci záchranářů. Po svých příbuzných často pátrají sami. Pod troskami je uvězněno nejméně 172 lidí, uvedl v pátek předseda parlamentu Jorge Rodríguez. Pohřešuje se jich však více než 51.000, zatímco bilance mrtvých činí nejméně 920, uvedla agentura AP.

Ukrajina zaútočila na průmyslová zařízení ve Volgogradě, nejméně deset raněných

Ukrajina v noci na dnešek a brzy ráno zaútočila střelami na průmyslová zařízení v ruském velkoměstě Volgograd, údery si vyžádaly nejméně deset raněných. Na platformě Telegram to oznámil gubernátor Volgogradské oblasti Andrej Bočarov. Úder později potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle něhož zásah způsobil požár v areálu zbrojovky Titan-Barrikady. Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz dnes podle agentury Reuters oznámila, že Rusko vyslalo balistické rakety a drony na její zařízení v Poltavské a Charkovské oblasti, kde způsobily škody.

Amal Clooney přiznala, že život před svatbou byl jednodušší

Amal Clooney promluvila o tom, jak jí vztah s Georgem Clooneym změnil život. Úspěšná právnička v oblasti lidských práv přiznala, že po svatbě s hollywoodskou hvězdou musela nově řešit pozornost veřejnosti, paparazzi i prolínání soukromí s prací.

Zástupci USA, Izraele a Libanonu podepsali rámcovou dohodu

Zástupci Izraele, Libanonu a Spojených států podepsali dnes večer ve Washingtonu rámcovou dohodu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí, kde se vedla od úterý jednání mezi izraelskými a libanonskými diplomaty. Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že dohoda vytváří rámec pro trvalý mír a bezpečnost. Podle médií počítá s částečným odchodem izraelské armády z jihu Libanonu. Boje v oblasti trvají od března, ačkoliv byla uzavřená příměří. Zástupce Hizballáhu pohrozil, že uplatňování dohody může vést k občanské válce v Libanonu.

Íránské revoluční gardy oznámily útok na základny USA v regionu

Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na dnešek o tom informovala agentura AFP. Americká armáda v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu.

Největší požár v USA se dál šíří, Utah vyhlásil stav nouze

Americký stát Utah vyhlásil stav nouze a před oslavami Dne nezávislosti omezil používání ohňostrojů. Na jihu státu se dál šíří požár Cottonwood Fire, který je nyní největším aktivním lesním požárem ve Spojených státech a komplikuje ho suché, větrné počasí.

Krym, jenž se potýká s nedostatkem pohonných hmot, vyhlásil nouzový stav

Moskvou dosazený šéf anektovaného Krymu Sergej Aksjonov vyhlásil na poloostrově nouzový režim, který má podle něj pomoci řešit otázky ekonomického charakteru. Konkrétní důvody nesdělil. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu připomněla, že Krym po útocích ukrajinských dronů zažívá palivovou krizi, kterou v posledních dnech prohloubily výpadky v dodávkách proudu. Ukrajina se už pátým rokem brání ruské vojenské invazi, v poslední době zintenzivnila své vzdušné útoky na ruské cíle.

Jihokorejská bývalá první dáma Kim Kon-hi dostala sedm let za úplatkářství

Jihokorejský soud dnes uložil bývalé první dámě Kim Kon-hi sedm let vězení za přijímání drahých darů výměnou za zprostředkování pracovních míst a obchodních výhod, informovala agentura Jonhap. Podle agentury Reuters má také zaplatit pokutu 64,8 milionů wonů (přes 896.000 Kč) a přijít o všechny přijaté dary. Třiapadesátiletá Kim si už odpykává čtyřletý trest za manipulaci s akciemi a za korupci. Její manžel, exprezident Jun Sok-jol, zase dostal doživotí za předloňské vyhlášení stanného práva.

Král Karel III. nebude bydlet v Buckinghamském paláci

Král Karel III. se po dokončení rozsáhlé rekonstrukce Buckinghamského paláce nepřestěhuje do jeho obytných prostor. S královnou Camillou zůstane v nedalekém Clarence House, zatímco palác má dál sloužit hlavně jako ceremoniální a pracovní centrum monarchie a více se otevřít veřejnosti.

Počet utonulých při vlně veder ve Francii vzrostl na 55

Počet utonulých ve Francii, kteří se v současné vlně veder chtěli osvěžit koupáním, vzrostl na 55, uvedla dnes podle agentury AFP ministryně sportu Marina Ferrariová. Pařížská policie dnes vyzvala organizátory hudebního festivalu Solidays, pochodu hrdosti na podporu komunity LGBT+ a sportovních akcí, aby je kvůli panujícím vedrům zrušily. Organizátoři pochodu Paris Pride posléze oznámili, že jej odkládají.

Ceny ropy se dočasně vrátily na předválečnou úroveň. Ohrožuje je přetrvávající nejistota

Ceny ropy klesly na předálečnou úroveň, než zase mírně vzrostly. Celkově však ceny pokračují v poklesu. Hormuzským průlivem proplouvá stále více lodí. Jednání o finální mírové dohodě pokračují, ale provází je napětí a neshody. Kromě toho došlo k útoku na plavidlo nedaleko ománského pobřeží, což přimělo Mezinárodní námořní organizaci (IMO) dočasně pozastavit evakuační plán v Hormuzském průlivu.

Japonsko kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů

Japonsko dnes kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů a desítky vlakových spojení a doporučilo lidem evakuovat se z některých oblastí, kde hrozí povodně a sesuvy půdy. Nevlídné počasí zasáhlo také Tchaj-wan, kde byly evakuovány stovky lidí a nejezdí některé vlaky, napsaly agentury AFP a Reuters.

Včelí královny nevznikají jen díky mateří kašičce

Včely medonosné patří mezi nejvýznamnější opylovače na světě a jejich role je zásadní pro fungování přírodních ekosystémů i zemědělské krajiny. Nový výzkum nyní odhalil, že vznik včelí královny je mnohem složitější proces, než se dosud předpokládalo. O její budoucnosti nerozhoduje pouze potrava, ale také prostředí, které pro ni vytváří celé včelstvo.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama