6.5 C
Czech
Pondělí 23. února 2026
CryptoSeverokorejské kyberútoky financují asi 40 procent nákladů na vývoj hromadných zbraní země

Severokorejské kyberútoky financují asi 40 procent nákladů na vývoj hromadných zbraní země

Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek uvedla, že Severní Korea získala přibližně 50 procent svých zahraničních měnových zisků z kybernetických útoků, včetně útoků na kryptoměnové společnosti. Informoval o tom server The Block a agentura Yonhap.

Zpráva Rady bezpečnosti OSN, která hodnotila 58 podezřelých kybernetických útoků na firmy související s kryptoměnami v letech 2017 až 2023, uvádí, že severokorejské útoky způsobily ztráty odpovídající 3 miliardám dolarů (zhruba 70 miliardám korun). Odčerpané prostředky pak Severní Korea použila k financování přibližně 40 procent nákladů na vývoj zbraní hromadného ničení, uvádí se ve zprávě. Napsal o tom The Block.

Ačkoli zpráva OSN nemá sama o sobě žádnou autoritu, globální bezpečnostní orgán může v návaznosti na ni zavést další sankce vůči Severní Koreji.

Severní Korea má od patnáctičlenné Rady bezpečnosti OSN dlouhodobě zakázáno provádět jaderné testy a odpalovat balistické rakety. Od roku 2006 se na ni vztahují sankce OSN, které rada opakovaně zpřísnila ve snaze přerušit financování vývoje zbraní hromadného ničení.

„Panel vyšetřuje 58 podezřelých kybernetických útoků KLDR na společnosti související s kryptoměnami v letech 2017 až 2023 v hodnotě přibližně 3 miliard dolarů, které údajně pomáhají financovat vývoj zbraní hromadného ničení KLDR,“ napsali pozorovatelé OSN. Napsala o tom agentura Yonhap.

Nejnovější zpráva OSN se shoduje s odhady USA z loňského roku. Jeden z vysokých úředníků Bidenovy administrativy loni v červnu údajně uvedl, že přibližně polovina devizových příjmů Severní Koreje pochází z kybernetických útoků.

Severní Koreou podporované hackerské skupiny, jako jsou Lazarus a Kimsuky, byly přisuzovány jako aktéři stojící za některými z největších útoků na kryptoměny, včetně hackerských útoků na společnosti Harmony, Stake.com a Coincheck. Tyto skupiny často využívají mixéry kryptoměn, aby zamlžily původ finančních prostředků.

Sankce proti KLDR

Jakákoli další opatření proti Severní Koreji ze strany Rady jsou nepravděpodobná, neboť Rada byla v této otázce několik let na mrtvém bodě. Čína a Rusko naopak chtějí sankce zmírnit, aby přesvědčily Pchjongjang k návratu k rozhovorům o denuklearizaci.

Moskva a Pchjongjang také loni slíbily prohloubit vojenské vztahy. USA obvinily Severní Koreu z dodávek zbraní Rusku pro válku na Ukrajině, což Severní Korea i Rusko popřely.

Reklama

Doporučujeme

Oteplování zvyšuje riziko lavin i v západních Himálajích

Oteplování v horách nemění jen ledovce. Mění i laviny. A někdy úplně opačně, než by člověk čekal. Místo úbytku lavin se v některých regionech rozjíždí jejich nová éra, častější a s delším doběhem.

Maďarsko zablokuje 20. unijní balík sankcí, pokud Ukrajina neobnoví tranzit ropy

Maďarsko zablokuje 20. balík protiruských sankcí, který připravuje Evropská unie, pokud Ukrajina neobnoví tranzit ruské ropy do Maďarska. Ve videopříspěvku to dnes na facebooku řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Maďarsko by se podle něj pak postavilo i proti další pomoci Kyjevu. Tranzit suroviny ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska byl přerušen koncem ledna.

Pákistán hlásí úder proti ozbrojencům, Kábul ho viní z bombardování civilistů

Pákistán podnikl v noci na dnešek údery u hranic s Afghánistánem. Jejich cílem byly podle něj tábory a skrýše ozbrojenců, které viní z nedávných útoků na pákistánském území. Informovala o tom agentura AFP. Afghánská vláda obvinila Pákistán z bombardování civilistů na území Afghánistánu, při kterém podle ní zemřely a byly zraněny desítky lidí včetně žen a dětí. Podle afghánského Červeného půlměsíce při útocích zemřelo 18 lidí a další byli zraněni, napsala agentura AP.

Tajná služba zastřelila muže, který chtěl vniknout do Trumpova sídla na Floridě

Agenti Tajné služby Spojených států zastřelili ozbrojeného muže, který se pokusil proniknout do zabezpečeného perimetru resortu Mar-a-Lago, floridského sídla prezidenta Donalda Trumpa. Informují o tom dnes tiskové agentury. Trump a jeho žena Melania byli tou dobou ve Washingtonu. Muži bylo podle agentů kolem dvaceti let.

Po rozhodnutí amerického soudu zrušit cla Indie odkládá jednání s USA

Indie odkládá obchodní jednání se Spojenými státy. S odkazem na zdroj z amerického ministerstva obchodu to dnes uvedla agentura Reuters. Indie tak činí krátce poté, co americký nejvyšší soud zrušil plošná cla zavedená prezidentem Donaldem Trumpem, Do Washingtonu se chystala indická delegace.

Další jednání Íránu s USA se chystá začátkem března

Írán a Spojené státy mají odlišné názory na rozsah a mechanismus zrušení sankcí vůči Íránu výměnou za omezení jeho jaderného programu. Jednání ale pokračují, další kolo se chystá na začátek března, řekl dnes agentuře Reuters vysoce postavený íránský činitel. Dodal, že existuje možnost dosažení prozatímní dohody.

Drony pomohou v boji proti nelegálním skládkám

Britská vláda přitvrzuje v boji s nelegálním ukládáním odpadu. Do terénu nasazuje novou dronovou jednotku o 33 pilotech. Stroje budou mapovat obří černé skládky a sbírat důkazy proti organizovaným skupinám. Úřady zároveň rozšiřují vyšetřovací týmy a přidávají peníze na potírání odpadové kriminality.

Lvovem otřásly výbuchy, starosta je označil za teroristický útok

Centrem západoukrajinského města Lvov otřáslo v noci na dnešek několik výbuchů, které podle starosty Andrije Sadového připravily o život mladou policistku. Dalších 24 lidí bylo zraněno, uvedla s odkazem na policii agentura Reuters. Z místa bylo hlášeno vloupání do obchodu, Sadovyj výbuchy označil za teroristický čin. Podobně se pak vyjádřila oblastní prokuratura, podle níž se okolnosti zjišťují.

Ukrajina obviňuje Maďarsko a Slovensko z energetického vydírání

Ukrajina odmítla ultimáta Maďarska a Slovenska v otázce dodávek energií mezi zeměmi a označila je za vydírání. Varuje, že podobné kroky v době ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu ohrožují energetickou bezpečnost celého regionu.

Trump chce poslat do Grónska nemocniční loď

Donald Trump oznámil, že do Grónska pošle nemocniční loď, která má pomoci lidem, o něž se podle něj nikdo dostatečně nestará. Plán spojuje se spoluprací s guvernérem Louisiany Jeffem Landrym a přichází v době, kdy Trump opakovaně mluví o tom, že by Spojené státy chtěly grónské území získat.

V Bajkalu na Sibiři se utopila skupina čínských turistů. Propadli se ledem

Sedm čínských turistů zahynulo v pátek na zamrzlém jezeře Bajkal ve východní Sibiři poté, co se dodávka s turisty propadla ledem. Neštěstí se stalo poblíž severního cípu ostrova Olchon a jde již o druhou smrtelnou nehodu v této oblíbené turistické oblasti od začátku roku.

Voborníková získala svou první olympijskou medaili

Tereza Voborníková získala bronzovou medaili v závodě žen s hromadným startem na olympijských hrách. Po chybě hned při prvním výstřelu se postupně propracovala z hloubi pole až do boje o zlato a po poslední střelbě dokonce vedla.

Ruská tajná služba FSB označila síť Telegram za bezpečnostní riziko

Ruská vnitřní tajná služba FSB označila sociální síť Telegram za bezpečnostní riziko. Ruská armáda podle ní jejím užíváním ohrožuje životy vojáků na ukrajinské frontě. S odkazem na sdělení FSB o tom dnes informuje agentura DPA. Telegram v Rusku používají miliony lidí, je považován za důležitý zdroj volného přístupu k informacím. Podle DPA tak nyní zpravodajská služba přiživuje spekulace o ukončení této služby v Rusku.

Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny, pokud neobnoví tranzit ropy

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil Ukrajině zastavením dodávek elektřiny ze Slovenska, pokud Kyjev v pondělí neobnoví tranzit ropy na Slovensko. Plyne to z dnešního Ficova prohlášení, které má ČTK k dispozici. Dodávky ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama