Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Severní Korea slaví narozeniny zesnulého vůdce Kim Čong-ila, tlačí na jednotu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Severní Korea si v úterý koncertem, ohňostrojem a slavnostním obřadem připomněla dnešní 80. výročí narození zesnulého vůdce Kim Čong-ila. Ceremonie na počest svého otce se zúčastnil i nynější nejvyšší představitel země Kim Čong-un. Při podobných výročích KLDR často pořádá vojenské přehlídky nebo testy vyspělých zbraní, to se ale tentokrát nestalo.

  Slavnost se konala v městě Samčijon na úpatí posvátné hory Pektu, s níž rod Kimů spojuje svůj původ. Město se nachází nedaleko hranic s Čínou a za vlády Kim Čong-una bylo přeměněno na moderní středisko s lyžařským svahem, stadionem, hotely, novými byty i obchodními, kulturními a lékařskými zařízeními.

  Severokorejská oficiální tisková agentura KCNA uvedla, že „účastníci vzpomínkové akce dali najevo pevné odhodlání semknout se za vůdcem Kim Čong-unem a dosáhnout vlastními silami prosperity země„.

  Podle agentury Reuters je nezvyklé, aby Severní Korea pořádala významné ceremonie v takto odlehlém regionu, Kim Čong-un ale město Samčijon v minulosti mnohokrát navštívil a označil ho za „socialistickou utopii“ a „ztělesnění moderní civilizace„.

  V úterý večer zde Kim položil květiny u sochy svého otce, který vládl KLDR do své nečekané smrti v roce 2011.

  Severní Korea v lednu provedla rekordních sedm raketových zkoušek a varovala, že by mohla obnovit také testy mezikontinentálních balistických střel a jaderných zbraní, které pozastavila v roce 2017.

  Podle analytiků by velký zbrojní test mohla KLDR uskutečnit u příležitosti některého z nadcházejících velkých svátků, včetně 110. výročí narození zakladatele KLDR a dědečka nynějšího vládce Kim Ir-sena v dubnu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS