Severní Korea chce vypustit na oběžnou dráhu špionážní satelit. Varovala Japonsko, že k tomu dojde mezi středou a 30. prosincem a označila tři zóny dopadu stupňů rakety. Tokio a Soul chtějí ve spolupráci s USA vyzvat Pchjongjang k zastavení tohoto pokusu. Informují o tom BBC a The Guardian.
Pchjongjang upozornil japonskou pobřežní stráž, že mezi středou a 30. prosincem odpálí raketu se špionážním satelitem. Varování před dopadem stupňů rakety se týká trojice zón: Žlutého, Východočínského a Filipínského moře.
Japonský premiér Fumio Kišida oznámil společný postup s Jižní Koreou a USA v naléhání na Pchjongjang, aby tento projekt zastavil. Ministry a vládní agentury vyzval k plné připravenosti na start severokorejské rakety, píše server BBC News.
North Korea tells Japan it will launch spy satellite in days https://t.co/RSaWF3tYUe
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 21, 2023
Jihokorejská armáda již v pondělí vyzvala KLDR k okamžitému zastavení příprav na vypuštění špionážní družice a varovala Pchjongjang, že v případě potřeby přijme „nezbytná opatření“, avšak neuvedla jaká.
Jihokorejská zpravodajská služba již začátkem listopadu uvedla, že KLDR se nachází v závěrečné fázi příprav na svůj třetí pokus. Vyslat do vesmíru špionážní družici se pokusila v květnu a srpnu. Oba pokusy skončily nezdarem.
Ruská vesmírná technologie
Jak upozornil deník The Guardian, Kišida oznámil, že Japonsko uvedlo do stavu připravenosti obranné systémy včetně torpédoborců Aegis a raket protivzdušné ochrany PAC-3. „Je to záležitost s významným vlivem na národní bezpečnost,“ řekl Kišida.
Režim podle něj porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN, neboť používá technologii balistických raket. Analytici vysvětlují, že schopnost vypouštět rakety do vesmíru má velký význam pro vývoj balistických střel.
Ty však zakazují Severní Koreji četné sankce ze strany OSN. Soul a Washington již dříve obvinily Pchjongjang z poskytnutí vojenské pomoci Rusku výměnou za jeho „vesmírnou technologii“. Moskva i Pchjongjang tohle tvrzení popírají.
Pchjongjang „sní“ o flotile špionážních satelitů, s jejichž pomocí by mohl monitorovat pohyb nepřátelských sil. Tyto družice jsou klíčové pro zlepšení účinnosti jeho zbraňových systémů. Starty svých raket přitom obhajuje právem na vesmírné a vojenské programy.
I Jižní Korea plánuje 30. listopadu vypustit ve spolupráci s USA na oběžnou dráhu průzkumný satelit. Vynese ho tam raketa Falcon-9 společnosti SpaceX z americké vojenské základny Vandenberg.