Severní Korea dodala velké množství vojenského materiálu Rusku, které jej pak použilo na Ukrajině, tvrdí americké úřady. Informuje o tom BBC, Washington Post a další servery.
Mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby uvedl, že Pchjongjang v posledních týdnech dodal až 1 000 kontejnerů vybavení a munice. Úředníci rovněž zveřejnili fotografie, na nichž má být tři sta kontejnerů sestavených k přepravě v severokorejském Nadžinu.
North Korea sending Russia military equipment, US claims https://t.co/U6bNfJBlHr
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 14, 2023
Minulý měsíc navštívil podle BBC severokorejský vůdce Kim Čong-un Rusko, aby jednal o možné vojenské spolupráci.
Předpokládá se, že moskevská armáda při probíhající invazi na Ukrajinu spotřebovává obrovské množství dělostřeleckých granátů a raket. Snaží se tak doplnit své zásoby od některých svých izolovaných spojenců.
Někteří analytici se domnívají, že Kimův režim by mohl mít obrovské zásoby zbraní. Vzhledem k relativnímu nedostatku zdrojů se ale nezdá, že by se mu chtělo jich příliš mnoho rozdávat.
Americké zpravodajské služby sledovaly dodávky, které se podle úředníků uskutečnily mezi 7. zářím a 1. říjnem. Kirby na tiskové konferenci uvedl, že vybavení bylo vyvezeno po moři a železnici do zásobovacího skladu v jihozápadním Rusku, poblíž Tichorecka. Ten se nachází přibližně 290 km od ukrajinských hranic.
Zbraně z Ruska na oplátku
Kirby neupřesnil povahu munice, kterou podle něj dodal Kimův režim. USA však již dříve obvinily Moskvu z nákupu raket a dělostřeleckých granátů od Pchjongjangu.
Rusko podle Washington Post také na oplátku poskytuje Severní Korei munici. Americká rozvědka podle Kirbyho vyhodnotila, že zbraně, o které Pchjongjang usiluje v Rusku, zahrnují „stíhací letouny, rakety země-vzduch, obrněná vozidla, a zařízení na výrobu balistických raket“.
Od února 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, američtí představitelé soustavně vyjadřují obavy, že Severní Korea dodává munici do Ruska. „Odsuzujeme Severní Koreu za to, že dodává Rusku toto vojenské vybavení, které bude použito k útokům na ukrajinská města, zabíjení ukrajinských civilistů a dalšímu vedení nelegitimní války ze strany Ruska,“ řekl Kirby novinářům.
Dodávky ze strany Severní Koreje podle něj porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN. „Budeme na tyto zbrojní obchody i nadále upozorňovat v OSN spolu s našimi spojenci a partnery,“ řekl.
V červenci navštívil zemi ruský ministr obrany Sergej Šojgu s vojenskou delegací a setkal se s diktátorem Kimem. Ten mu předvedl řadu zbraňových systémů, včetně mezikontinentální balistické rakety (ICBM) Hwasong.
Schůzky Kima s Rusy
V září se Kim setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ve vesmírném středisku Vostočnyj na ruském Dálném východě.
Pozorovatelé tvrdí, že severokorejské zbraně by pouze krátkodobě podpořily ruské válečné úsilí. Poukazují na to, že Moskva s obrovsky vyčerpanou municí spoléhá na starší zásoby dělostřeleckých granátů.
A generál Mark Milley, který nedávno vystoupil na slavnostním ceremoniálu u příležitosti svého odchodu do důchodu z funkce předsedy sboru náčelníků štábů USA, řekl, že je „skeptický“ k tomu, že by jakékoli takové dodávky hrály v konfliktu rozhodující roli.
Přichází však v době, kdy byly USA nuceny pozastavit plány na zaslání dalších 6 miliard dolarů vojenské pomoci Kyjevu. Činí tak v souvislosti s pokračujícími rozpočtovými spory ve Sněmovně reprezentantů.
Prezident Biden na začátku týdne uvedl, že dočasná dohoda mezi demokraty a republikány ve Sněmovně reprezentantů ho může přinutit najít alternativní způsoby financování ukrajinského válečného úsilí.