ZprávySeverní Korea podle Soulu odpálila dvě balistické střely

Severní Korea podle Soulu odpálila dvě balistické střely

Severní Korea odpálila východně od svého pobřeží dvě balistické střely krátkého doletu. Podle agentury Reuters o tom dnes informovala jihokorejská armáda. Agentura Kjódó uvedla, že dvojice střel dopadla do Japonského moře mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu a nejsou zprávy o tom, že by střely způsobily škody. Jejich odpálení je dalším ze série severokorejských testů zbraní v posledních týdnech. Dnešní test odsoudila Jižní Korea i Spojené státy.

KLDR k testu přistoupila v době zvýšeného napětí na Korejském poloostrově a několik dní poté, co si s Jižní Koreou vyměnila varovné výstřely v blízkosti sporné západní námořní hranice. Pchjongjang zároveň nelibě nese současná společná vojenská cvičení Jižní Koreje a Spojených států.

Střely KLDR odpálila z provincie Kangwondo na jihovýchodě země mezi 11:59 a 12:18 místního času (mezi 4:59 a 5:18 SELČ). Podle jihokorejské armády střely urazily přibližně 230 kilometrů v maximální výšce 24 kilometrů a dosáhly rychlosti pět machů, tedy pětinásobku rychlosti zvuku, píše Kjódó.

Dnešní místo odpalu bylo vzdálené jen asi 60 kilometrů od hranice mezi oběma Korejemi, a bylo tak podle Soulu letos zatím nejblíže jihokorejskému území.

Jižní Korea podle agentury AP odpaly důrazně odsoudila a označila je za „závažnou provokaci“, která podkopává mír v regionu a porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazující Severní Koreji jakékoli balistické aktivity. Jihokorejský zmocněnec pro jadernou bezpečnost si bezprostředně po testu telefonoval se svými protějšky z USA a Japonska.

Odpaly „nepředstavují bezprostřední ohrožení občanů ani území USA ani našich spojenců, ale poukazují na destabilizující dopad nezákonného programu KLDR v oblasti zbraní hromadného ničení a balistických raket“, uvedlo dnes v prohlášení velitelství amerických sil v oblasti Indického a Tichého oceánu. Dodalo, že USA budou nadále neochvějně bránit Jižní Koreu a Japonsko.

Severní Korea naposledy vypálila balistickou raketu 14. října. Během týdenního sjezdu Komunistické strany Číny, který skončil 22. října, komunistická část korejského poloostrova žádnou střelu neodpálila, poznamenala japonská agentura Kjódó.

USA a jejich spojenci se obávají, že by Severní Korea mohla brzy provést první test atomové zbraně od roku 2017, píše AP. Šéf Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi ve čtvrtek uvedl, že sedmý severokorejský test jaderné zbraně by byl dalším „potvrzením programu, jenž pokračuje plnou parou vpřed způsobem, který je neuvěřitelně znepokojivý“.

Doporučujeme

Tchaj-wan v rámci cvičení odpálil rakety směrem k Číně

Tchajwanská armáda ve středu odpálila směrem k Číně rakety ze systému HIMARS. Cvičení mělo simulovat odražení čínského útoku a mobilitu při protiútocích. Střely bezpečně dopadly do vod Tchajwanského průlivu. Použity byly rakety s kratším doletem. Manévrů se zúčastnily i houfnice.

USA oznámily ukončení úderů na Írán, ten uvedl, že zaútočil na Bahrajn a Kuvajt

Americká armáda dnes nad ránem SELČ oznámila, že dokončila další kolo úderů proti Íránu. Cílily na protivzdušnou obranu, průzkumná zařízení či komunikační techniku íránské armády po celé zemi, uvedlo oblastní velitelství CENTCOM na síti X. Írán hlásil exploze na řadě míst podobných jako při předchozím útoku o den dříve. Íránské síly pohrozily USA odvetou a uvedly, že zaútočily na americké základny v Bahrajnu a Kuvajtu, píší agentury.

USA znovu udeřily na Írán, Teherán oznámil úplné uzavření Hormuzského průlivu

Spojené státy v noci na dnešek zahájily nové vzdušné údery na cíle v Íránu, oznámilo oblastní velitelství amerických sil (CENTCOM). Írán informoval o explozích v několika oblastech, uvedla agentura Reuters. Íránská armáda krátce po začátku útoků sdělila, že zcela uzavřela Hormuzský průliv a zasáhla dvě lodě, které se snažily úžinou proplout. USA krátce nato uvedly, že průliv zůstává otevřený. Americký prezident Donald Trump stanici Fox News řekl, že mluvil s íránskými činiteli a že údery brzy skončí. Teherán odmítl, že by Trump s íránskými činiteli hovořil.

Hegseth varoval Kubu před nákupem zbraní, které by mohly zasáhnout USA

Americký ministr obrany Pete Hegseth dnes varoval Kubu před nákupem zbraní, které by mohly zasáhnout USA nebo americkou námořní základnu v zátoce Guantánamo, píše Reuters. Podle šéfa Pentagonu by nákup takových zbraní znamenal pro Havanu konfrontaci se Spojenými státy, ze které by nevyšla úspěšně.

Izraelské údery zabily na jihu Libanonu 12 lidí

Při dnešních izraelských úderech v oblasti jiholibanonského města Súr zahynulo 12 lidí, píše agentura AFP s odvoláním na zdravotnický zdroj. Izraelská armáda dnes oznámila, že na jihu Libanonu zadržela dva lidi, které odvezla do Izraele k výslechu. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyšle příští týden do Libanonu tým, který prošetří možná porušování mezinárodního humanitárního práva. Dnes to podle agentury Reuters uvedl šéf úřadu Volker Türk.

Hadi Alodid, útočník z Belfastu, stojí před soudem. Jeho oběť přišla o oko

Třicetiletý Hadi Alodid obviněný z pokusu o vraždu stanul ve středu před soudem v Belfastu. Podle obžaloby měl při útoku nožem vážně zranit jiného muže, který následkem napadení přišel o levé oko.

OpenAI míří na burzu a čeká ji tlak Wall Street

OpenAI udělala další krok ke vstupu na americkou burzu. Firma stojící za ChatGPT podala důvěrný registrační dokument a může se zařadit mezi nejhodnotnější burzovní debuty v historii. Pro velké společnosti kolem umělé inteligence tím ale začíná nová etapa, ve které už nebude stačit jen silný příběh o budoucnosti.

Evropu chrání před hlubší energetickou krizí slunce. Šetří miliardy

Válka na Blízkém východě dál otřásá energetickými trhy a drží ceny ropy i zemního plynu vysoko. Evropa však díky rychlému rozvoji solární energetiky zvládá dopady krize výrazně lépe, než by tomu bylo ještě před několika lety.

Premiér Netanjahu bude kandidovat v letošních volbách, uvedla jeho strana Likud

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude opět kandidovat v letošních parlamentních volbách. Podle agentur to dnes oznámila jeho strana Likud. Datum voleb nebylo dosud stanoveno, musejí se ale konat nejpozději v říjnu. Server The Times of Israel upozornil, že oznámení přichází poté, co americký prezident Donald Trump v úterý vyjádřil pochybnosti, zda bude Netanjahu usilovat o znovuzvolení.

Vstup SpaceX na burzu může dál tlačit na kryptoměny

Plánovaný vstup SpaceX na burzu může mít dopad i na kryptoměnový trh. Analytici upozorňují, že obří nabídka akcií by mohla odčerpat část peněz z rizikovějších aktiv, včetně bitcoinu a dalších kryptoměn. Trh už teď sleduje, zda se investoři nezačnou přesouvat právě k akciím Muskovy vesmírné firmy.

Příliš mnoho dusíku může oslabit lesní ekosystémy

Lesní půda patří k největším zdrojům přirozených toků uhlíku mezi pevninou a atmosférou. Pod povrchem nepřetržitě pracují kořeny i mikroorganismy, které rozkládají organickou hmotu a přitom uvolňují oxid uhličitý. Tento proces, označovaný jako půdní respirace, se však v mnoha částech světa začíná měnit.

V Belfastu po brutálním útoku nožem vypuklo protiimigrační násilí

Severní Irsko v úterý večer zachvátily násilné protesty proti migrantům. Maskovaní demonstranti v Belfastu zapalovali domy a vozidla v reakci na brutální útok nožem. Policie v souvislosti s napadením obvinila třicetiletého Súdánce z pokusu o vraždu.

KOMENTÁŘ: Je to oficiální, OpenAI míří na burzu. Konkurent má ale zatím větší hodnotu

OpenAI oficiálně požádala o vstup na burzu. Jedna z nejsledovanějších společností světa tak zřejmě už brzy nabídne veřejnosti své akcie. Snadné to ale mít nebude. Jednak musí obhájit svou tržní kapitalizaci a jednak se bude potýkat s konkurentem, který stihne debut na burze dřív.

Ruské síly útočily na Charkov, po ukrajinském útoku hoří rafinérie v Samaře

Ruské síly v noci na dnešek podnikly 26 útoků na ukrajinské město Charkov, které si podle místních úřadů vyžádaly pět zraněných. Také Ukrajina pokračovala v úderech na ruské cíle, po jednom z nich vypukl požár v Kujbyševské ropné rafinérii ve městě Samara, informoval server Ukrainska Pravda s odvoláním na informace a nahrávky očitých svědků zveřejněné na ruské síti Telegram.

Pákistánské údery v Afghánistánu mají nejméně 13 mrtvých, uvedl Tálibán

Pákistánské vzdušné údery ve třech afghánských provinciích si vyžádaly nejméně 13 mrtvých a 14 zraněných. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí vládního hnutí Tálibán Zabíhulláh Mudžáhid.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama