Na severu a východě Číny naměřili tento týden rekordně vysoké teploty, které na některých místech přesahovaly i 40 stupňů Celsia. V posledních letech se asijská velmoc v létě potýká s extrémními meteorologickými podmínkami, kdy se střídají vedra s obdobími sucha. Zemi navíc v tomto ročním období sužují i vydatné dešťové srážky a povodně, informují tiskové agentury.
Město Čeng-čou, které je metropolí provincie Che-nan a které má zhruba 13 milionů obyvatel, patří mezi nejpostiženější. Podle státní televize CCTV tam bylo v pondělí naměřeno rekordních 41 stupňů Celsia. Ve městě Lin-čou, které se nachází severněji od Čeng-čou, ukazoval teploměr ještě o více než dva stupně vyšší teplotu. Ve městě Ša-che v provincii Che-pej dosahovala v pondělí teplota 42,9 stupně Celsia, uvedla státní meteorologická služba. Tyto teploty jsou podle ní nejvyšší v historii pro tento měsíc.
Record May heat scorches north, central China #FMTNews #FMTWorldhttps://t.co/WTpsdza19u
— Free Malaysia Today (@fmtoday) May 20, 2025
Vedra budou pravděpodobně pokračovat do středy. Vysoké teploty by mohly prudce klesnout v pátek, kdy meteorologové očekávají kolem 15 stupňů Celsia.
Čína je druhá nejlidnatější země, proto je obzvláště zranitelná vůči změnám klimatu, tvrdí místní úřady. Stát například nabídl podporu farmářům, aby ochránil jejich úrodu, píše agentura Reuters.
Čína je největším producentem skleníkových plynů na světě, zároveň se ale snaží omezit závislost na uhlí, a proto investuje do větrné a solární energie. Země si také jako jeden z cílů stanovila snížit do roku 2030 množství emisí oxidu uhličitého v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) o 65 procent proti hodnotám z roku 2005. Tento záměr se jí však podle odborníků zatím nedaří zcela naplňovat, uvedla agentura AFP.