Reklama
4.5 C
Czech
Středa 18. března 2026
Protext ČTKSetkání kastelánů nestátních otevřených památek

Setkání kastelánů nestátních otevřených památek

Praha 9. dubna 2024 (PROTEXT) – Šance být zastoupen a organizován v asociaci, jež má větší sílu než jednotlivec. Možnost setkávat se se správci, majiteli, nájemci a jinými osobnostmi, které mají co do činění s památkami všeho druhu. Příležitost vytvářet společné projekty, ať už výměny průvodců, kastelánů, společné propagace či jen větší blízkost k sobě navzájem, a z toho vyplývající možnost si kdykoliv zavolat či napsat, když je potřeba něco konzultovat. Tyto příležitosti přináší ANOPA (Asociace nestátních otevřených památek, z.s.), která byla založena v době koronakrize.

Každoroční setkání kastelánů je nejprestižnější událostí této asociace. Hostitelem třetího ročníku byl stejně jako v minulých letech Constantin Kinský, majitel zámku ve Žďáru nad Sázavou.

Na setkání přijely desítky správců památkových objektů ze všech krajů České republiky a řada dalších vzácných hostů z české a slovenské veřejné správy. Součástí byl konferenční program ve Freskových sálech žďárského zámku, jenž se v letošním roce zaměřil na udržitelné způsoby provozování vybraných památek a jejich zpřístupňování veřejnosti. Sdílení dobré praxe z nestátních památek moderoval Martin Karlík.

Po úvodním přivítání hostitelem Constantinem Kinským a tajemníkem Asociace nestátních otevřených památek Vratislavem Zákoutským si převzal slovo pan Petr Lukas, autor projektu Objevuj památky. Věnoval pozornost sdílené PR podpoře nestátních otevřených památek a dále představil letošní vydání magazínu Objevuj památky, který je záměrem šířit směrem k širokému publiku.

V odpoledním bloku prezentovali Zdeněk Hazdra a Martin Babuška nové aktivity na zámku Zelená hora nad Nepomukem. Místo, jež si většina lidí spojuje zejména s filmovou adaptací knihy Miloslava Švandrlíka Černí baroni, ožívá díky postupné obnově a kvalitnímu celoročnímu kulturnímu programu.

Probíhající přípravy na výstavbu nového kulturního centra Vysočina ve Žďáru nad Sázavou, budoucího mimořádně rozsáhlého kulturního prostoru v kraji, vylíčil Ladislav Bárta. Kulturně kreativní centrum vznikne v budově konventu bývalého kláštera, jenž se pro nové účely v dohledné době zrekonstruuje.

Anna Svobodová a David Šiman z Místní akční skupiny Pošumaví a spolku Prácheň žije! vyprávěli o způsobech oživování hradu, jehož relikty dlouhá staletí zarůstala vegetací, v rámci komunitě-dobrovolnické spolupráce. Jejich zkušenost s dobrovolnictvím poskytla inspiraci mnohým, již zavedeným památkám.

O mezinárodních zkušenostech při péči o památky v rámci aktivit dobročinné organizace Czech National Trust a programu Erasmus+ se přijela podělit Irena Edwards. Francesco Kinský dal Borgo záhy vyprávěl o návštěvě zástupců provozovatelů anglických památek na hradě Kost a zámku Karlova Koruna, které jeho rodina provozuje.

Mimořádný úspěch v podobě získané prestižní evropské památkové ceny Europa Nostra prezentoval Pavel Prouza z Parostrojního pivovaru v Lobči. Člen naší asociace získal pomyslného památkového Oskara v roce 2023. Tím se po pěti letech ocenění vrátilo do České republiky, a poprvé jej u nás získala technická a zároveň nestátní památka.

Autorem posledního příspěvku žďárského programu byl Aleš Kozák s časopisem PROPAMÁTKY, jenž není zdaleka jeho jedinou aktivitou. Večerní část programu tak byla naplněná zajímavostmi z fungování redakce, která zčásti funguje jako sociální podnik, nebo ukázkami vydařených realizací a památkových obnov, s nimiž se mohli čtenáři časopisu seznámit.

Neformální večer kastelánského setkání naplnil poslání osobní výměny zkušeností a upevňování vztahů lidí, kteří se starají o naše kulturní dědictví.

Vedle nestátních památek přijali pozvání například také zástupci Národního památkového ústavu, agentury CzechTourism a Ministerstva kultury Slovenské republiky. Bez ohledu na typ vlastnictví je všem společný zájem o zachování památek a prezentace jejich hodnot široké veřejnosti. Právě ta má v zemi s největší koncentrací památek na světě stále velmi živý zájem o jejich poznávání a seznamování se s umem našich předků.

Také jsme poděkovali Ministerstvu pro místní rozvoj za podporu činnosti asociace.

V loňské roce získala Asociace nestátních otevřených památek dotaci z programu Dotace pro nestátní neziskové organizace. Vytvořili jsme strategii udržitelného rozvoje cestovního ruchu pro nestátní otevřené památky.

 

Kontakt:

Vratislav Zákoutský

tajemník asociace

anopa@asociacepamatek.cz

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama

Doporučujeme

Rulík končí u reprezentace a míří do Kladna

Radim Rulík po květnovém mistrovství světa skončí u české hokejové reprezentace a od příští sezony převezme extraligové Kladno. Spekulace z posledních dnů tak dostaly definitivní podobu. Rytíři získají trenéra, který se po práci u národního týmu vrací ke každodennímu klubovému režimu.

Američanku Kouri Richins, která napsala knihu o truchlení po manželovi, uznala porota vinnou z vraždy

Bizarní případ Kouri Richins, autorky úspěšné dětské knihy o truchlení po manželovi, skončil verdiktem poroty v Utahu, která Kouri uznala vinnou z vraždy. Žena v roce 2022 otrávila svého muže Erica fentanylem přimíchaným do nápoje.

Při íránském útoku zahynul v Abú Zabí civilista, přístav ve Fudžajře uzavřen

Při dopadu úlomků zneškodněné íránské balistické střely dnes zahynul v Abú Zabí civilista s pákistánským občanstvím, uvedly podle agentury AFP emirátské úřady. Kvůli íránským útokům SAE znovu pozastavila provoz v ropném přístavu Fudžajra. Íránským úderům dnes ráno čelila protivzdušná obrana také v Kataru a Saúdské Arábii. V Kuvajtu byli v důsledku vzdušného útoku zraněni dva zdravotníci. Podle předsedy íránského parlamentu americká vojenská přítomnost regionu bezpečnost nepřinese, tu musí zajistit tamní státy. Teherán v odvetě za izraelské a americké údery již třetím týdnem útočí na státy Perského zálivu, kde se nacházejí vojenské objekty Spojených států.

Válka s Íránem dopadá na světovou ekonomiku

Válka s Íránem přestává být jen bezpečnostní krizí na Blízkém východě a stále víc se mění v ekonomický problém pro velkou část světa. Nejtvrději dopadá na země v Asii závislé na dovozu energií, ale tlak se začíná přelévat i do Evropy. Nejde přitom jen o dražší ropu. Státy už sahají k mimořádným opatřením, aby udržely v chodu dopravu, úřady i běžný život.

EU pomůže Ukrajině s opravou ropovodu Družba, hotova má být do měsíce a půl

Ukrajina přijala od Evropské unie nabídku pomoci a financování při obnově dodávek ruské ropy ropovodem Družba na Slovensko a do Maďarska, uvedli dnes šéf summitů EU António Costa a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dopise adresovaném Evropské komisi podle agentury Reuters uvedl, že oprava ropovodu poničeného ruským útokem se chýlí ke konci a hotova má být do měsíce a půl.

Izrael zabil šéfa íránské bezpečnostní rady Larídžáního a šéfa milic basídž

Šéf íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Larídžání byl zabit při nočním vzdušném úderu, uvedl dnes podle agentury Reuters izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Írán Larídžáního smrt nepotvrdil. Íránská státní média mezitím zveřejnila údajný Larídžáního vzkaz psaný rukou. O cíleném útoku na Larídžáního již ráno informovala izraelská média. Náčelník generálního štábu izraelské armády Ejal Zamir poté uvedl, že v noci bylo dosaženo významných úspěchů při likvidaci cílů.

Sebedůvěra Trumpa nezachrání. Válka v Íránu je risk

Americko-izraelská válka proti Íránu vstoupila do třetího týdne. Prezident Donald Trump působí sebejistě. V pondělí během více než hodinového projevu hovořil o Blízkém východě, rekonstrukci Kennedyho vesmírného střediska, výstavbě tanečního sálu v Bílém domě, letošním mistrovství světa ve fotbale a řadě dalších témat, jako by se nic důležitého nedělo. Válka se však neptá.

Zelenskyj: Rusko získalo za dva týdny války s Íránem 10 miliard dolarů

Rusko za dva týdny války s Íránem vydělalo 10 miliard dolarů (zhruba 240 miliard korun). Podle serveru Business Insider to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéf Kyjeva varoval, že čím déle bude konflikt na Blízkém východě trvat, tím více bude ruský prezident Vladimir Putin moci válku v jeho zemi protahovat.

USA a Izrael zaútočily na Írán bez varování spojenců, uvedl Costa

Spojené státy a Izrael se rozhodly zahájit útoky proti Íránu, aniž by o tom informovaly své spojence. Pro EU to přitom znamená vážné riziko pro její bezpečnost, zejména ekonomickou bezpečnost, dále riziko zvyšování mezinárodního napětí a rovněž zvýšené riziko hrozby terorismu. V rozhovoru s novináři z projektu European Newsroom (ENR) to uvedl předseda Evropské rady António Costa. ENR sdružuje tiskové agentury z celé Evropy a ČTK je jeho členem.

Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc odložit návštěvu Číny

Americký prezident Donald Trump chce kvůli válce s Íránem přibližně o měsíc posunout jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle agentur Reuters a Kjódó uvedl, že Spojené státy již požádaly o odložení schůzky. Podle původních plánů měl americký prezident zavítat na návštěvu Pekingu od 31. března do 2. dubna.

Při požáru v indické státní nemocnici zemřelo deset pacientů

Při požáru v traumatologickém centru státní nemocnice ve východoindickém státě Uríša zemřelo deset pacientů. Dalších jedenáct členů zdravotnického personálu utrpělo popáleniny při snaze zachránit hospitalizované a nyní se léčí v nemocnici.

Američané potichu instalují malé solární panely a snižují účty za elektřinu

Rostoucí ceny elektřiny nutí Američany hledat nové způsoby, jak ušetřit. Stále více lidí proto instaluje malé solární panely, které stačí zapojit do běžné zásuvky. Technologie je levná, jednoduchá a rychle se šíří, i když pravidla zatím zaostávají.

Útoky v Emirátech zasáhly přístav i letiště

Írán v pondělí znovu udeřil na infrastrukturu ve Spojených arabských emirátech. Terčem se stalo mezinárodní letiště v Dubaji i přístavní a průmyslová zóna ve Fudžajře, která patří k nejdůležitějším ropným uzlům v regionu. Útoky znovu zvýšily napětí kolem dopravy ropy i leteckého provozu v Perském zálivu.

Meta zvažuje propouštění až pětiny zaměstnanců

Společnost Meta zvažuje rozsáhlé propouštění, které by mohlo postihnout až 20 procent jejích zaměstnanců. Společnost doufá, že tím uvolní prostředky pro masivní investice do umělé inteligence a zároveň dokáže, že tyto nové nástroje již nejsou jen nákladným experimentem, ale začínají měnit každodenní provoz velkých technologických firem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama