Reklama

Šestice Poláků si balí kufry. Plavci odletěli do Tokia, kvůli chybě ale nemohou startovat

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Hodně bizarní problém řeší na olympiádě v Tokiu výprava z Polska. Do Tokia odletělo celkem 23 plavců, šestice z nich ale musí zkousnout odlet zpět do Evropy. Zjistilo se totiž, že dotyční reprezentanti nemají splněné potřebné kvalifikační limity. To se ale bohužel dozvěděli až v Japonsku.

Polská výprava čítá stovky členů, což je pro bezmála 40 milionovou zemi v Evropě celkem pochopitelné. Mezi vybranými reprezentanty se ocitli také plavci. Těch odcestovalo do dějiště her přesně 23, někteří se ale bohužel na start nedostaví.

Na vině je polský svaz, který na olympijské hry pustil i nekvalifikované závodníky. Šestice plavců, jmenovitě Alicja Tchorzová, Mateusz Chowaniec, Aleksandra Polanská, Jan Holub, Bartosz Piszczorowicz a Dominika Kossakowská, si tak musí sbalit.

Původní seznam jmen byl zredukován na číslo 17, o tom ale úspěšným reprezentantům nedal nikdo vědět. 17ka splnila limity stanovené Mezinárodní plaveckou federací, další zájemci o hry by museli dostat pozvánku a registrovat se.

Nic z toho ale svaz neudělal. „Taková situace nemůže v profesionálně vedeném sportovním svazu vůbec nastat,“ zlobí se v oficiálním prohlášení polský ministr sportu Gliňski. Ti, kteří mají splněné podmínky „A“ mohou startovat, ti, kdo mají pouze „B“, mohou v případě, že je volné místo. Což šestici zlomilo vaz.

Ve hře je rezignace

Plavci složili přísahu, odletěli do Tokia, tam ale zjistili krutou pravdu. Veškerá vina se hází na vedení svazu, kterému už dotyční poslali otevřený dopis k rezignaci. Šéf Pawel Slominski ale jen vyjádřil lítost nad situací a dodal, že hněv chápe.

„Vyjadřuji velkou lítost, smutek a hořkost nad vzniklou situací. Do takové situace jsme se neměli dostat. Reakce plavců, jejich emoce a útok na Polskou plaveckou federaci, jsou pro mě pochopitelné a oprávněné,“ řekl boss webu Polswim.

Plavce už fanoušci vítali zpět ve Varšavě.

„Šokovalo mne to, je to absurdní situace, která by se nikdy neměla stát. Ve skutečnosti doufám, že se z této noční můry nakonec probudím! Jsem strašně rozhořčený a mrzí mě, že jsem kvůli neschopným lidem z PZP v Polsku a ne v Japonsku. Nikdy se nevzdám a slibuji, že se uvidíme v Paříži!“ napsal na Twitter plavec Chowaniec.

Hry tak ještě ani nezačaly, někteří sportovci už se ale vrátili z Japonska domů. Tentokrát ale hrála hlavní roli obrovská a neodpustitelná chyba.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Kristiina Mäki
Velice povedené vystoupení na olympijský hrách v Tokiu má za sebou česká běžkyně Kristiina Mäki. Nejen, že ze sedmého místa postoupila do finále, k tomu ale navíc zpřelámala i 35 let starý národní rekord v běhu na 1500 metrů. Před 7 měsíci porodila, rozhodla se ale, že boty ještě na hřebík věšet nechce.
Odznáčky s Maem
Skandál je to o něco menší, i tak ale nadzvedl část sportovní veřejnosti. Čínské dráhové cyklistky ovládly v Tokiu týmový sprint a na slavnostní ceremoniál, kdy se předávali medaile, přišly v kombinézách s odznáčky vyobrazujícími Maa Ce-tunga. MOV žádá vysvětlení.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama