Reklama

Šéf WHO: Do doby, kdy skončí olympiáda, zabije covid sto tisíc dalších lidí

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus pronesl u příležitosti zahájení olympijských her v Tokiu chmurnou předpověď. Než olympiáda skončí, na celém světě podle něj zemře na covid-19 dalších sto tisíc lidí. Informuje o tom CNN.

Do chvíle, kdy se olympijský plamen 8. srpna uhasí, ztratíme dalších 100 tisíc lidí,“ prohlásil Ghebreysus, který sám do Tokia na olympiádu přijel. V proslovu nabádal lidi, aby neztratili kontakt s realitou navzdory tomu, že zahájení her opravdu působí, jako by už žádné nebezpečí nehrozilo. „Tato pandemie je zkouška, ve které celý svět prohrává. Ti, kteří si myslí, že je už u konce, musí žít v ráji bláznů,“ řekl šéf WHO.

Případy nakažených covidem začínají skutečně v celém světě stoupat, a to včetně Japonska. Právě Tokio ohlásilo ve středu, kdy olympijské hry oficiálně odstartovaly, nejvyšší nárůst nakažených od půlky ledna. I tak se organizátoři Tokia 2020 rozhodli už jednou odložené hry uspořádat. Slavnostní zahajovací ceremoniál proběhne v pátek a doposud stále není jasné, jestli přísná protiepidemická opatření dokážou udržet virus v epicentru her aspoň trochu na uzdě. Olympiáda se může stát globálním superohniskem infekce.

Pozitivní sportovci včetně českých

Na olympiádu má přijet zhruba 11 tisíc atletů ze dvou stovek zemí a už nyní je v Tokiu 79 pozitivních případů spojených právě s hrami. Pět z nich bydlí v olympijské vesnici, tři z nich jsou atleti. Česká média přinesla ve středu zprávu o pozitivních českých sportovcích, včetně lékaře. U tří amerických atletů se nákaza zjistila ještě před odletem, jejich olympijské sny jsou tak v prachu.

Spojené státy se musely částečně vrátit k některým už v mezidobí rozvolněným restrikcím, protože pandemická křivka začíná opět stoupat strmě vzhůru. V posledních třech týdnech se případy nově pozitivních ztrojnásobily a v nejméně 44 státech epidemie nabírá na síle. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už 83 procent případů v USA tvoří varianta delta, která je mnohem nakažlivější.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Tálibán útok na sídlo ministra obrany
Sídlo ministra obrany Afghánistánu Bismillaha Khana Mohammadiho v Kábulu se stalo terčem útoku. Militanti u něj odpálili bombu a začali střílet. Ministr nebyl zrovna doma, jeho rodinu se podařilo evakuovat do bezpečí. Jedenáct lidí bylo zraněno a nejméně šest zemřelo, včetně čtyřech útočníků.
běloruský opoziční aktivista oběšený
Aktivista Vitalij Šišov, který pomáhal krajanům uprchnout z Běloruska, byl nalezen oběšený v kyjevském parku. Úřady nyní jeho podezřelou sebevraždu vyšetřují. Nevylučují, že se ve skutečnosti stal obětí vraždy.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama