3.5 C
Czech
Neděle 14. prosince 2025
ZprávySebevražedný atentátník se v Turecku odpálil před budovou ministerstva

Sebevražedný atentátník se v Turecku odpálil před budovou ministerstva

V centru tureckého hlavního města Ankary se v neděli odpálil sebevražedný atentátník. Druhý útočník byl zabit při přestřelce s policií. Informuje o tom AP News, BBC a další servery.

K útoku došlo několik hodin předtím, než se měl parlament po tříměsíční letní přestávce znovu otevřít projevem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Při útoku poblíž vchodu do budovy ministerstva vnitra byli lehce zraněni dva policisté, uvedl podle AP News ministr Ali Yerlikaya. Útočníci přijeli na místo v menším vozidle.

Naši hrdinní policisté se díky své intuici postavili teroristům na odpor, jakmile vystoupili z vozidla,“ řekl později Yerlikaya novinářům. „Jeden z nich se vyhodil do povětří, zatímco druhý byl střelen do hlavy dříve, než se stačil odpálit.“

Náš boj proti teroristům, jejich spolupracovníkům, drogovým dealerům, gangům a organizovaným zločineckým organizacím bude odhodlaně pokračovat,“ dodal.

Ministr neuvedl, kdo za útokem stojí, a k odpovědnosti se zatím nikdo bezprostředně nepřihlásil. Kurdské a krajně levicové militantní skupiny i skupina Islámský stát v minulosti provedly smrtící útoky po celé zemi.

Loni při výbuchu bomby na rušné pěší zóně v Istanbulu zahynulo šest lidí včetně dvou dětí. Více než 80 dalších osob bylo zraněno. Turecko z útoku obvinilo zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK) a s ní spojené syrské kurdské skupiny.

Záběry z bezpečnostních kamer ukázaly, jak auto zastavilo před ministerstvem. Vystoupil z něj muž, který se vrhl ke vchodu do budovy a poté se odpálil. Druhý muž je vidět, jak ho následuje.

Útok zachytily kamery

Již dříve televizní záběry ukázaly pyrotechniky pracující u vozidla v oblasti, která se nachází v blízkosti Velkého národního shromáždění Turecka a dalších vládních budov. V blízkosti vozidla bylo vidět ležet raketomet. Turecké úřady později záběry z místa činu dočasně zatemnily.

Ministr spravedlnosti Yilmaz Tunc uvedl, že policie zahájila vyšetřování teroristického útoku. „Tyto útoky v žádném případě nezabrání boji Turecka proti terorismu,“ napsal na X. „Náš boj proti terorismu bude pokračovat s větším odhodláním.“

Policie uzavřela přístup do centra města a zvýšila bezpečnostní opatření a varovala občany, že bude provádět kontrolované výbuchy všech podezřelých balíčků.

Dva policisté byli ošetřeni v nemocnici, jejich zranění byla jen lehká, uvedl Yerlikaya. Jak píše BBC, jednoho z mužů zranila střepina ze šrapnelu.

Egypt, který po deseti letech napětí normalizoval vztahy s Tureckem, útok odsoudil. Ministerstvo zahraničí ve stručném prohlášení vyjádřilo solidaritu Egypta s Tureckem. Velvyslanectví USA v Ankaře a další zahraniční konzuláty útok rovněž odsoudily.

Erdoganův projev bude bedlivě sledován, neboť naznačí, kdy turecký parlament případně ratifikuje členství Švédska v NATO.

Stockholm požádal o členství v NATO spolu s Finskem po loňské ruské invazi na Ukrajinu. Zatímco Finsko od té doby vstoupilo, Turecko členství Švédska ve vojenské alianci zablokovalo. Obvinilo ho z měkkého přístupu ke skupinám, které Turecko považuje za bezpečnostní hrozby. Později dal turecký lídr vstupu Švédska do Aliance zelenou, jeho členství zatím ale Turecko, stejně jako Maďarsko, neratifikovalo.

Reklama

Doporučujeme

Hamás potvrdil, že Izrael zabil klíčového velitele hnutí Ráida Saada

Vysoký představitel teroristického hnutí Hamás a jeho hlavní vyjednavač Chalíl Hajja dnes potvrdil, že při sobotním izraelském útoku zahynul vojenský velitel ozbrojeného křídla hnutí Ráid Saad. Podle Hajji se jedná o porušení příměří ze strany Izraele a incident ohrožuje životaschopnost celé dohody o příměří, píše agentura Reuters. Saad je podle agentury nejvýše postaveným představitelem Hamásu, kterého Izrael od počátku příměří 10. října zabil.

Zelenskyj přistál v Berlíně, čeká ho jednání s Witkoffem a Kushnerem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přistál v Berlíně, informovala podle agentury Reuters jeho kancelář. Ukrajinskou hlavu státu dnes čeká jednání se zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem. Diskutovat podle agentur zřejmě budou o americkém návrhu na ukončení války na Ukrajině, k jehož původní podobě měl Kyjev a jeho evropští spojenci výhrady. Na programu má Zelenskyj podle svých slov také setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem a evropskými partnery.

Let United Airlines se po ztrátě výkonu motoru vrátil na letiště u Washingtonu

Let United Airlines mířící do Tokia se krátce po startu otočil a vrátil se na letiště Dulles u Washingtonu. Posádka řešila ztrátu výkonu motoru a letadlo bezpečně přistálo. Na palubě bylo 275 cestujících a 15 členů posádky, nikdo nebyl zraněn.

Střelba na pláži v Sydney má podle policie nejméně devět obětí, zemřel i útočník

Při dnešní střelbě na pláži Bondi Beach v Sydney zahynulo devět lidí a policisté zastřelili jednoho ze dvou útočníků, uvedla policie podle stanice ABC. Druhý z útočníků je podle policie zraněn a v kritickém stavu.

Německá policie zadržela pět mužů podezřelých z plánování útoku na vánoční trhy

Německé bezpečnostní složky zadržely pět mužů, kteří podle vyšetřovatelů plánovali útok na vánoční trh v Bavorsku. Německo před svátky dbá zvýšené ostražitosti, neboť podobná místa jsou nejen symbolem adventu, ale i citlivým bezpečnostním cílem.

Venezuelský režim zadržel šéfa nezávislého zpravodajského webu

Venezuelské úřady v sobotu zadržely šéfa nezávislého zpravodajského webu Punto de Corte, politologa Nicmera Evanse. Informovaly o tom jeho blízcí a venezuelské nevládní organizace. Podle údaje organizace Foro Penal režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v současnosti zadržuje nejméně 889 politických vězňů, napsala dnes agentura AFP.

Bledá se po dvou letech vrátila do UFC. Prohrála po 125 sekundách

Tereza Bledá se po více než dvou letech vrátila do klece UFC, jenže comeback skončil rychle. V Las Vegas prohrála s Kanaďankou Jamey Lyn Horth v prvním kole a rozhodčí zápas ukončil po 125 sekundách.

Nejméně dva mrtví po střelbě na americké univerzitě, střelec je stále na útěku

Nejméně dva studenti zemřeli po sobotní střelbě na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Dalších devět lidí utrpělo zranění, většina je ve stabilizovaném stavu, informovaly pode médií úřady. Po střelci, který je stále na útěku, pátrají na čtyři stovky policistů. Zároveň policie zveřejnila video, na němž podle ní podezřelý odchází z místa činu, a požádala veřejnost o pomoc s jeho identifikací. Policisté doplnili, že střelec mohl být podle svědků maskovaný. Někteří studenti médiím popsali, jak se v budově školy skrývali i několik hodin.

Čína si připomněla masakr v Nankingu

V sobotu si Čína připomněla výročí masakru v Nankingu z roku 1937. Prezident Si Ťin-pching se pamětní ceremonie nezúčastnil, a to i přesto, že vztahy s Japonskem jsou opět napjaté kvůli sporu o Tchaj-wan.

Strategy zůstává v Nasdaq 100 i přes otázky kolem bitcoinového modelu

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, zůstává i po letošní revizi v indexu Nasdaq 100. Na trhu to znovu otevírá debatu, jestli její podnikání ještě připomíná klasickou firmu, nebo spíš investiční fond postavený na bitcoinu.

FDA zvažuje umístit na covidové vakcíny varování, že po očkování můžete zemřít

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle dvou zdrojů zvažuje, že na vakcíny proti covivu umístí „černý rámeček“ – nejzávažnější typ varování, který se běžně používá u léčiv s rizikem smrti či vážných reakcí.

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.

Německo si předvolalo ruského velvyslance, důvodem jsou ruské hybridní útoky

Německo zaznamenalo prudký nárůst počtu ruských hybridních útoků, které se snaží destabilizovat zemi. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí německé diplomacie Martin Giese a dodal, že Berlín si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Sergeje Nečajeva. Mluvčí poznamenal, že ruské aktivity zahrnují dezinformace, špionáž, kybernetické útoky i pokusy o sabotáže. Ruské velvyslanectví v Berlíně dnes podle agentury AFP německá obvinění označilo za nepodložená a absurdní.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama