Protext ČTKSe zákazem HHC nad ním ztratíme kontrolu, varují odborníci. O budoucnosti psychotropní...

Se zákazem HHC nad ním ztratíme kontrolu, varují odborníci. O budoucnosti psychotropní látky chtějí vyvolat diskuzi mezi občany na veřejné konferenci

Praha 17. května 2023 (PROTEXT) – Produkty z konopí zažívají v Česku rozmach. Do prodeje se dostávají rychleji, než na ně stát stačí reagovat. Do veřejného prostoru se tak dostaly automaty nabízející produkty obsahující kanabinoidy HHC. K těmto látkám, které v ČR prozatím nejsou dostatečně probádané, se tak jednoduše dostanou i děti. Celou situaci proto nyní řeší Ministerstvo zdravotnictví. Příští dny a týdny rozhodnou, zda se HHC dostane na seznam návykových látek a dojde k úplnému zákazu této látky včetně trestněprávních důsledků spojených s jejím nelegálním šířením. V takovém případě se ale HHC podle odborníků přesune na černý trh v příliš vysokých koncentracích a s rizikem škodlivých příměsí nebo bude nahrazeno obdobným derivátem, jenž na seznamu návykových látek uveden nebude.

Sdružení odborníků Think tank Racionální politiky závislostí vidí optimální řešení v přijetí nové legislativy, která by umožnila prodej nových psychoaktivních látek regulovat, aby se k rekreačním uživatelům dostaly pouze kontrolovaně a v bezpečné koncentraci, podobně jako v dalších zemích. Druhou možností je postavit tyto látky zcela mimo zákon. Odborníci však varují, že vedle příspěvku do státní kasy se tak stát zcela připraví i o kontrolu nad sílou těchto produktů a přes hranice budou proudit nové a nové náhražky s neznámými účinky. Sdružení Think tank Racionální politiky závislostí chce proto ve společnosti vyvolat debatu a 17. května pořádá online konferenci, která má téma přiblížit společnosti.

Jeden z předních českých odborníků na drogovou problematiku a současně národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil ukazuje výhody řízené dostupnosti, jež je praktikována například v Kanadě. „Ukazuje se, že když se lidé, kteří chtějí experimentovat s některými látkami, dostanou ke kontrolovaným látkám, má to v závěru menší škody, než když si je kupují na nelegálním trhu. Příměsi v látkách jsou totiž často výrazně rizikovější než samotná droga. Některá předávkování vznikají tím, že lidé neznají množství příměsi,“ popisuje.

Podobně se k některým látkám postavili ve Švýcarsku – na předpis je k dostání farmaceutický výrobek obsahující heroin. „Z pohledu kriminologie jde o zatím nejúspěšnější program, který zde byl v oblasti závislosti představen. Drobná kriminalita navázaná na návykové látky od té doby v Curychu klesla o 70 procent,“ dodává Vobořil. Látka HHC je legální a regulovaná například v mnoha státech USA, kde trh s takzvanými kanabinoidy přináší do státního rozpočtu miliardy dolarů. To umožňuje rozvoj kvalitního testování a dohledu nad trhem obecně. Uživatelé tyto látky přitom vyhledávají zejména za účelem zlepšení kvality spánku či snížení stresu.

Může stát ochránit spotřebitele?

Přestože kanabinoidy nemají na společnost tak závažný dopad jako alkohol a cigarety (podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti je odhad celkové úmrtnosti přiřaditelné alkoholu v ČR asi 6,5 tisíce úmrtí ročně, nemocím spojeným s kouřením podlehne dokonce 18 tisíc lidí ročně), jejich volný prodej také není vhodným řešením.

Problémem je nedostatek informací o látce a chybějící odborné studie. „O samotné funkci molekul HHC nemáme žádné hlubší poznatky. Víme, že ve směsi, kterou produkuje rostlina a kde se HHC přirozeně vyskytuje, je bezpečná, ale v řádově nižších koncentracích, než je nyní k dostání na trhu,“ varuje MUDr. Pavel Kubů. Na volném trhu jsou některé produkty obsahující HHC prodávány jako sběratelské předměty, přestože je koncoví uživatelé pořizují za účelem konzumace. „Jejich prodejci tím pádem nepřebírají žádnou zodpovědnost za koncentraci dané látky ani za to, zda není produkt kontaminován například těžkými kovy nebo třeba zbytky rozpouštědel z výroby,“ podotýká Pavel Kubů s tím, že u takového typu produktů zcela odpadá ochrana spotřebitele.

„Takto neregulovaná dostupnost je jeden extrém. Druhým je poté přidat HHC na seznam nejpřísněji kontrolovaných látek. To totiž nepovede k tomu, že HHC zmizí z trhu, ale k tomu, že se přesune na černý trh, kde možnost jakékoli regulace zmizí docela,“ upozorňuje lékař.

Názor veřejnosti?

Jak se situace s HHC a dalšími psychoaktivními látkami vyvine? To bude záležet na tom, zda vláda příjme návrh na rozšíření seznamu návykových látek. Proti zákazům některých látek se ozývá nejen veřejnost, ale i část politiků. Proti zákazu CBD extraktu v potravinách se například v minulých dnech vymezil premiér Petr Fiala, který chce s ministrem zemědělství hledat schůdnější řešení.

Doporučujeme

České hokejistky převezme Američan Brian Idalski

Česká ženská hokejová reprezentace vstupuje do nové éry. Národní tým po čtyřech letech opouští kanadská trenérka Carla MacLeod a její místo zaujme Američan Brian Idalski. Vedení svazu oznámilo změnu v úterý po rozhodnutí výkonného výboru. Idalski naposledy vedl Vancouver v profesionální ženské soutěži PWHL.

Texas žaluje Netflix za to, že bez souhlasu sbírá data uživatelů včetně dětí

Společnost Netflix čelí v Texasu žalobě, kterou podal generální prokurátor Ken Paxton. Ten viní streamovací společnost z neoprávněného sběru dat o dětech i dospělých a používání „návykových“ prvků, které mají uživatele udržet co nejdéle na platformě.

Americký Senát chystá velkou regulaci kryptoměn

Americký Senát tento týden řeší návrh zákona CLARITY Act, který má poprvé jasně nastavit pravidla pro trh s kryptoměnami a digitálními aktivy.

Zelenskyj není předmětem vyšetřování, řekl šéf ukrajinské protikorupční agentury

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj momentálně není předmětem žádného vyšetřování Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU), řekl dnes podle médií šéf této agentury Semen Kryvonos. Učinil tak poté, co úřady v pondělí sdělily bývalému vlivnému šéfovi Zelenského prezidentské kanceláře Andriji Jermakovi, že jej podezírají z praní špinavých peněz.

Těžba písku se stává globálním ekologickým problémem

Písek patří k nejvíce využívaným surovinám na planetě. Používá se při výrobě betonu, skla nebo při rozsáhlých stavebních projektech. Jeho těžba ale v mnoha částech světa začíná vytvářet vážné ekologické problémy.

Dva lidé bojují o život po střelbě v Cambridge

Dva lidé utrpěli kritická zranění po střelbě na rušné silnici v americkém Cambridge ve státě Massachusetts. Ozbrojený muž začal v pondělí odpoledne střílet do projíždějících aut poblíž řeky Charles nedaleko Harvardovy univerzity a Massachusettského technologického institutu.

Při výbuchu bomby na tržišti v Pákistánu zahynulo deset lidí

Osm civilistů a dva policisté dnes zahynuli při výbuchu bomby na tržišti v okrese Lakki Marvat na severozápadě Pákistánu. Podle agentury Reuters to sdělil vysoce postavený policejní důstojník Sadžád Chán. Místní nemocnice přijala 37 pacientů, z nichž někteří jsou v kritickém stavu.

Zlatý mobil Trump Phone T1 se stále nedostal k zákazníkům

Zlatý smartphone Trump Phone T1 měl být jedním z nejvýraznějších technologických projektů spojených se jménem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Téměř rok po oznámení ale zákazníci stále nemají ani telefon, ani termín vydání. Přesto už firma vybrala desítky milionů dolarů na zálohách.

Starmer i přes výzvy k odchodu sdělil ministrům, že zůstává britským premiérem

Keir Starmer na dnešním zasedání sdělil členům svého kabinetu, že zůstává ve funkci, oznámil úřad britského předsedy vlády. Labouristická strana disponuje procesem pro volbu nového předsedy, a ten nebyl iniciován, dodal premiér. List The Telegraph napsal, že šest předních ministrů na zasedání premiéra vyzve, aby po katastrofálních výsledcích místních voleb z minulého týdne odstoupil z funkce.

Rusko a Ukrajina po příměří informovaly o obnovení dronových útoků nepřítele

Rusko se rozhodlo ukončit částečný klid zbraní, který trval několik dní, uvedl dnes ráno na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruská armáda podle něj v noci zaútočila na Ukrajinu více než 200 bezpilotními letouny a na frontě shodila přes 80 leteckých bomb. Ukrajinské úřady informují o nejméně čtyřech zabitých. Moskva naopak podle státní agentury TASS oznámila, že za poslední den bylo zničeno přes 100 ukrajinských dronů a že po skončení dočasného příměří ruské síly obnovily boje proti Ukrajině.

Trump chce pozastavit daň z pohonných hmot

Americký prezident Donald Trump v pondělí avizoval dočasné pozastavení federální daně z benzinu. Důvodem jsou rostoucí ceny u čerpacích stanic kvůli válce s Íránem a zablokované dopravě v Hormuzském průlivu. Toto opatření, které navíc vůbec nemusí projít hlasováním v Kongresu, však spotřebitelům výraznou úlevu nepřinese.

Pro útočníky ze 7. října trest smrti? Izrael schválil zvláštní tribunál

Stovky ozbrojenců palestinské teroristické organizace Hamás, obviněné z válečných zločinů během útoku ze 7. října 2023 na Izrael, mohou čelit trestu smrti. Židovský stát v pondělí schválil zřízení zvláštního vojenského tribunálu pro stíhání jejich případů. Koncem března navíc izraelský parlament schválil zákon, který umožňuje soudům udělovat Palestincům odsouzeným za terorismus trest smrti.

Pistorius v Kyjevě jednal o společném vývoji a výrobě dronů

Německý ministr obrany Boris Pistorius přijel včera na předem neohlášenou návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě po jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským a svým protějškem Mychajlem Fedorovem oznámil, že Německo a Ukrajina hodlají společně vyvíjet a vyrábět drony různých kategorií. Kyjev a Berlín budou spolupracovat na šesti různých obranných projektech - a to je teprve začátek, prohlásil před novináři po schůzce Zelenskyj.

Trumpa budou na návštěvě Číny doprovázet Musk a šéfové Applu a Boeingu

K americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se tento týden na jeho návštěvě Číny připojí 17 šéfů významných amerických podniků, informuje server BBC s odvoláním na představitele Bílého domu. V podnikatelské delegaci podle něj bude například šéf automobilky Tesla a kosmické společnosti SpaceX Elon Musk či šéfové společností Apple, Boeing, Visa, JP Morgan, Cargill, BlackRock a další.

Trump vážně zvažuje, že by z Venezuely udělal 51. americký stát

Americký prezident Donald Trump vážně zvažuje, že by z Venezuely udělal 51. americký stát, uvedl na X zpravodaj televize Fox News John Roberts. Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguez ale v Haagu uvedla, že se nikdy nepřemýšlelo o tom, že by se její země stala součástí USA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama