Protext ČTKSbírce "The World of Picasso" je připravována stála expozice v Praze

Sbírce "The World of Picasso" je připravována stála expozice v Praze

Praha 27. února 2024 (PROTEXT) – Sbírce „The World of Picasso“, která obsahuje přibližně 350 děl legendárního umělce Pabla Picassa, a to včetně fotografií, dopisů a různých předmětů spojených s jeho životem a tvorbou, se má otevřít stálá expozice v centru Prahy. Sbírka, která je známá pro svůj dynamický růst, se za posledních deset let rozrostla z původních 250 exponátů a neustále se rozšiřuje díky aktivnímu nákupu nových děl majitelem sbírky.

V minulých letech byly části této významné sbírky prezentovány především v Rakousku a Německu na různých expozicích, kde si získaly velkou popularitu a uznání. Nyní se „The World of Picasso“ chystá nastálo zakotvit v české metropoli, což představuje významný krok v jejím rozvoji a návštěvníkům přiblíží nejen díla slavného malíře, ale i jeho život, což reflektuje i její název „Picasso Life“.

„Výstava “Picasso Life” je zaměřena na Picassův život a jeho tvorbu a má za účel i dnešní mladé generaci představit tuto ikonu kubismu nejen jako umělce, ale také jako člověka. Málokdo ví, že Picasso miloval zvířata, která se také odrážela v jeho celoživotní tvorbě, kde jsou zajímavostí malby zvířat jedním tahem štětce. Na výstavě uvidíte průřez jeho tvorbou, ať už se jedná o tisky, litografie nebo kresby, dokumentární materiály a filmy.“ uvádí kurátor sbírky.

Sbírka zahrnuje nejen malby, ale i sochy, keramiku a grafická díla, která reflektují celoživotní tvorbu a život Pabla Picassa. V současné době probíhá hledání vhodných prostor pro stálou expozici v Praze. Organizátoři hledají místo, které by odpovídalo historickému a kulturnímu významu Picassova díla a zároveň bylo přístupné široké veřejnosti.

Mimo prezentaci vlastních exemplářů „The World of Picasso“ spolupracuje i s dalšími sběrateli a institucemi. Významnou součástí této spolupráce je partnerství se státem Katar, což naznačuje, že v muzeu se pravděpodobně objeví i zapůjčená umělecká díla z těchto sbírek.

„V posledních deseti letech se sbírka rozrostla o mnoho významných děl a do sbírky máme v plánu nadále nakupovat nová díla. Nyní chceme najít prostor, který podtrhne její unikátnost a poskytne návštěvníkům neopakovatelný zážitek. Prostor musí být odpovídající svou velikostí i pro umístění budoucích přírůstků do sbírky,“ komentoval hlavní kurátor sbírky.

Několik potenciálních lokalit v historickém centru Prahy je již zvažováno, a organizátoři doufají, že konečné rozhodnutí o umístění expozice bude brzy učiněno. Otevření expozice „Picasso Life“ je naplánováno na druhou polovinu letošního roku a má se stát jednou z výjimečných kulturních zážitků hlavního města Prahy.

Pro více informací o projektu a novinkách ohledně výběru prostor a data otevření sledujte příslušné webové stránky a sociální média projektu.

Kontakt:

office@theworldofpicasso.com

www.theworldofpicasso.com

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

Indie chce během roku vyškolit deset milionů mladých lidí v umělé inteligenci

Indická vláda plánuje během příštího roku nabídnout školení v oblasti umělé inteligence deseti milionům mladých lidí. Současně chce zavést bezplatnou online přípravu na různé výběrové zkoušky.

Při izraelských útocích v Libanonu zemřelo devět lidí

Izraelské vzdušné útoky na jižní Libanon si dnes ráno vyžádaly nejméně devět obětí, mezi nimiž byly nejméně tři děti a dvě ženy. Dnes o tom podle agentur AFP a AP informovaly libanonské ministerstvo zdravotnictví a místní média. Dalších nejméně 11 lidí utrpělo zranění. Podle libanonského prezidenta Josepha Aúna tím Izrael vyslal jasný vzkaz pokud jde o budoucí mírová jednání.

Silné zemětřesení v Indonésii zabilo nejméně 38 lidí

Indonésii zasáhlo v sobotu ráno silné zemětřesení o síle 7,7 stupně. Nejméně 38 lidí zemřelo a další utrpěli zranění. Otřesy poškodily domy, zdravotnická zařízení i silnice a vyvolaly varování před tsunami. Záchranáři se stále nedostali do oblasti nejblíže epicentru.

Obnova rašelinišť v Indonésii snížila riziko požárů

Rozsáhlé požáry rašelinišť v Indonésii ohrožují lesy, volně žijící zvířata i lidi. Jejich riziko výrazně roste během období sucha spojených s jevem El Niño. Výzkum nyní ukázal, že obnova poškozených rašelinišť může počet požárních ohnisek výrazně snížit.

Disney ukázal první záběry z hraného filmu Na vlásku

Disney představil první oficiální záběry z hrané verze oblíbené pohádky Na vlásku. Ukázka odhalila podobu Lociky, Flynna Ridera i matky Gothel. Film vstoupí do kin na jaře 2028.

Američané omezili nákupy. Tržby klesly nejvíce za více než rok

Americké maloobchodní tržby se v červenci meziměsíčně snížily o 0,6 procenta. Zaznamenaly největší pokles od května 2025, přestože ekonomové očekávali jejich mírný růst.

Luigi Mangione se před soudem přiznal k vraždě ředitele UnitedHealthCare Briana Thompsona

Luigi Mangione se přiznal k vraždě generálního ředitele zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare Briana Thompsona. Osmadvacetiletý muž v pátek před federálním soudem na Manhattanu uvedl, že Thompsona 4. prosince 2024 zastřelil. K činu se přiznal v rámci dohody týkající se federálních obvinění ze stalkingu, který vedl ke smrti druhé osoby.

Chorvatské pobřeží zasáhl rozsáhlý požár. Jeden člověk zemřel

Rozsáhlý požár zasáhl chorvatské pobřeží nedaleko oblíbeného letoviska Omiš. Jeden člověk zemřel, 42 dalších utrpělo zranění a přibližně 1200 obyvatel a turistů muselo opustit ohroženou oblast.

Boxer Prichard Colón zemřel ve věku 33 let

Někdejší vycházející hvězda světového boxu Prichard Colón zemřel ve věku 33 let. Portorický reprezentant žil více než deset let s těžkým poškozením mozku, které utrpěl po opakovaných úderech do zátylku během zápasu ve Virginii. Jeho úmrtí oznámil otec Richard Colón, přesnou příčinu však neuvedl.

Trump zavedl až stoprocentní cla na drony, ty z EU budou platit 15 procent

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal výnos zavádějící až stoprocentní cla na dovoz bezpilotních letounů, uvedl Bílý dům. Dovoz dronů z Evropské unie, stejně jako z některých dalších zemí, bude podléhat 15procentní celní přirážce.

První etapu Czech Tour ovládl Riley Sheehan

Američan Riley Sheehan vyhrál úvodní etapu Czech Tour z Prahy do Karlových Varů. V hromadném spurtu porazil Brita Bena Turnera, třetí skončil Estonec Romet Pajur. Nejlepší český výsledek zaznamenal šestý Dominik Neuman.

Rusko zesílí snahy o zničení všeho, co Ukrajině dodává Západ, řekl Lavrov

Rusko zesílí své snahy zničit všechno, co Ukrajině dodává Západ. Dnes to v rozhovoru s ruskou státní televizí řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Vyloučil také možnost okamžitého zastavení bojů. Ukrajina se ruské agresi s pomocí Západu brání bezmála čtyři a půl roku.

Nigel Farage obhájil mandát. Jeho hlavním rivalem byla popelnice

Lídr britské strany Reform UK Nigel Farage vyhrál doplňovací volby v jihoanglickém přímořském letovisku Clacton, a vrátí se tak do britského parlamentu, informuje BBC. Politik v červenci po skandálu s nepřiznanými dary v hodnotě milionů liber oznámil, že se vzdává svého poslaneckého mandátu a bude se o něj znovu ucházet.

V Austrálii prudce ubývají obří sépie

V horní části Spencerova zálivu v Jižní Austrálii letos potápěči napočítali jen 44 obřích australských sépií. Ještě loni jich tam bylo více než 63 000 a v některých letech se jejich počet vyšplhal až ke stovkám tisíc. Za mimořádným propadem může stát rozsáhlý toxický vodní květ, který zasáhl tamní mořské prostředí.

Před požárem u chorvatského letoviska Omiš v noci uteklo 1000 lidí

Chorvatští hasiči od dnešní noci zasahují proti rozsáhlému požáru, který ohrožuje známé přímořské letovisko Omiš nedaleko Splitu. Před ohněm muselo utéct nejméně 1000 lidí, píší místní média. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že evakuováno bylo 300 českých turistů. Hasiči proti požáru stále zasahují, situace se ve srovnání s nocí zlepšila, uvedl šéf hasičů Slavko Tucaković. Podle médií se několik desítek lidí zranilo, oběti na životech hlášené nejsou. Velký požár je hlášen i jižněji, na poloostrově Pelješac.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama